bildirgec.org

mstdokumaci

11 yıl önce üye olmuş, 16 yazı yazmış. 29 yorum yazmış.

usta işi yazılar için tipografinin 5 adımı

mstdokumaci | 08 January 2007 18:33

bâzen bir yazının janjanlı durması için yüz değişik font deneriz ama hiçbirisi içimizi açmaz. sonra bir bakarız ki en sıradan fontlarla birisi son derece yakışıklı dizaynlar oluşturmuş.

bu sinir bozucu durumdan siz de rahatsızsanız, tipografi denen şeyle biraz ilgilenmenizi tavsiye edeceğim. harf aralıkları, kalınlık / incelik, doğru karakterin kullanımı gibi basit şeylerin ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

esas konuya gelelim, nihâyet birisi çıkıp daha önce şurada ve şurada olmak üzere iki defâ link verilmiş olan nefis makâleyi türkçe’ye tercüme etmiş. 5 adım tekmili birden, şu sayfadan ulaşılabilir durumda. sitenin arama özelliğini kullanarak sizin için kolay ulaşılacak hâle getirdim. bana da bir teşekkür edersiniz artık:)

Eldivenli Kâtil Serîsi (2 kısa film)

mstdokumaci | 19 May 2006 12:22

dijital fotoğraf makinelerinden sonra dijital video kameraların yaygınlaşmasıyla, amatör sinemacılara gün doğdu. şu sitede gördüğüm, birbirinin devâmı olan iki kısa filim de bunun örneklerinden. tıp öğrencisi oldukları anlaşılan bir ekip tarafından çekilen seri filimlerin isimleri sırasıyla “E.K. Şimdi” ve “Sonra”.

birincisine buradan, devam filmine de buradan ulaşabiliyoruz.