bildirgec.org

mithras

11 yıl önce üye olmuş, 3 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

SUDOKU

mithras | 29 September 2005 13:29

Bugünler de adı çok geçmeye başlayan bir mantık oyunu. sudoku japoncadan gelen bir kelime ve türkiyede diamond adıylada kullanılıyor.
oyunun kuralları çok basit. Rakamlarla oynanıyor ama matematikle ilgisi yok,sadece mantık yürüterek oynanıyor. Soldan sağa ve yukarıdan aşağıya dokuz kareden oluşan grafik, kendi içinde de dokuzar karelik bölümlere ayrılmış durumda. Bu karelere 1’den 9’a kadar rakamlar yerleştiriyorsunuz. Amaç tüm kareleri doldurmak. Bulmaca zorluk derecesine görede ayrılıyor. Her sırada ve kendi içinde bölünmüş her dokuz karelik bölümde aynı rakamdan bir tane olması gerekiyor.
Oynun bu kadar ilgi görmesinin asıl nedeni de beyni sağlıklı tutması (bunamaya karşı etkili olduğu da söyleniyor)ve 14 yaşa kadar gençleştirdiği ile ilgili bir şey de okumuştum. Okul yıllarında bizi düşünmeye zorlayan matematiksel teknikler, problemler çalışmaya başladıktan sonra kullanılmamaya başlıyor ve beynin kullanılmayan bölümleride zamanal köreliyor. Bence bu oyun harika.

olympus marka fotoğraf makinesi

mithras | 19 September 2005 08:52

Arkadaşlar acil yardımınıza ihtiyacım var! Digital fotoğraf makinesi alacağım ve çok kararsız kaldım. marka olarak olympus, nikkon, canon olabilir. ve 350 milyona kadarlık bişeyler olsun istiyorum. Aslında olympus C310 da karar kılmış gibiydim hatta bugün sipariş verecektim. ama kafamı karıştıran bişey oldu. olympus’un türkiyede teknik desteği olmadığını duydum. bu konuyla ilgili bir bilginiz var mı.. ya da bu ayarlarda önerebileceğiniz başka makine. her türlü bilgi ve tavsiyeye ihtiyacım var. sevgiler:)

go oynu

mithras | 01 September 2005 13:12

Online go oynanabilen bir site arıyorum. (ingilizce veya türkçe) Bildiğiniz bir site var mı? sevgiler..:)