bildirgec.org

mentor

11 yıl önce üye olmuş, 304 yazı yazmış. 28 yorum yazmış.

329. K.D. (Kısa Dönem) – Etimesgut – Ankara

mentor | 02 December 2009 22:47

Uzun süredir yazmıyorum. Aslında yazamıyorum. Çünkü 12 Ağustos 2009’dan beri askerim. 329. K.D. (Kısa Dönem) olarak askerliğimi Ankara Etimesgut’ta yapmaktayım. Şimdi kısaca 331. K.D.’lere yardımcı olması için kısaca askerlik ile ilgili birkaç şey yazacağım.

Öncelikle Sınav gününden başlayayım. Çok detaylı olarak anlatmıyorum. İnşallah askerliğim bittikten sonra benden sonraki dönemlerin ihtiyacı olabilecek bir çok yazıyı bildirgeç günlüğe yazacağım.

Kısa dönem sınav günü: Ben sınava balıkesir’de girdim. Kapıdan girerken elinize bir fiş veriyorlar. Fişte yazan sıraya göre gelen otobüslere biniyorsunuz. Otobüsler sizi sınav yapılacak binaya götürüyorlar. Sınav bitiminde de aynı otobüsler ile tümen çıkışına geliyorsunuz. sınavın yapılacağı yere geldiğinizde önce bazı formlar doldurmanız gerekiyor. (izin kağıdı vs.) Sınav günü siyah tükenmez kaleme ihtiyacınız olacak sakın almayı unutmayın. formları doldurduktan sonra sınav salonuna geçiyorsunuz. sınav ile ilgili detaya girmiyorum. mantığa dayalı sorulardan oluşan basit bir sınav. sınav sonrası yine bir salona geçiyorsunuz. burada izin kağıtlarınız dağıtılıyor. mehmetçik vakfından gelen bir kişi sizi sigorta yapıyor. bu sigortayı yaptırmak zorundasınız. ya sınav olduğunuz yerde ya da askerliği yapmak üzere gittiğiniz yerde yaptırmanız gerekiyor. (ben balıkesirde yaptırmıştım. sanırım 15 TL ödemiştim.) bunlardan sonra yine otobüslere binip tümen çıkışına gidiyorsunuz. Sınav bu kadar. Eğer öğle vaktine denk gelirseniz bir de yemek veriliyor.

flash preloader arşivi

mentor | 19 January 2009 18:47

Pretty Loaded web tasarımcılar için ilham kaynağı olabilecek bir flash preloader arşivi. onlarca preloader örneğinin yıllara göre sınıflandırılmış olarak yayınlandığı Sitede gördüğünüz her preloader kendinden bir sonrakini yüklüyor.

krunchd: pratik url listeleri

mentor | 25 December 2008 11:45

Elinizde 50 url’den oluşan bir web tasarım dersleri listesi var ve arkadaşlarınızla paylaşmak mı istiyorsunuz? bütün arkadaşlarınıza msn gibi mesajlaşma yazılımlarıyla tek tek göndermek istemezsiniz herhalde. Hele twitter ile 140 karaktere de sığdırmanız gerekirse adresleri teker teker url kısaltma sitelerine girmek tam bir işkence olur. krunchd sıradan bir url kısaltma sitesinden fazlasını yaparak kendi url listelerinizi oluşturmanıza yardımcı oluyor. Listeye ulaşmak için de size kısa bir url veriyor. eğer tek bir link girerseniz sıradan bir url servisi gibi doğrudan yönlendirme yapıyor. Ayrıca liste oluştururken e-posta bilginizi girerseniz oluşturduğunuz listeyi daha sonra düzenleyebiliyorsunuz.

remindr unutturmuyor

mentor | 11 December 2008 17:53

Eğer size her şeyi hatırlatan bir yardımcıya ihtiyaç duyuyorsanız remindr tam size göre. Kaydettiğiniz mesajı istediğiniz gün ve saatte e-posta, gtalk, twitter ya da sms yoluyla hatırlatıyor. Denemek isterseniz buyrun.

Türkiye’de paypal ile alışveriş

mentor | 11 December 2008 12:35

Artık Türkiye’de de paypal ile gönül rahatlığıyla alışveriş yapabileceğimiz bir site var. Türkiye Bilişim Derneği tarafından verilen Bilişim Hizmet Ödülleri kapsamında en iyi kitap sitesi ödülüne layık görülen kitapyurdu Paypal ile yapılan ödemeleri de kabul etmeye başladı. Kitapsever paypal kullanıcılarına duyrulur.

hangi fontlar webde kullanılabilir?

mentor | 10 December 2008 12:52

Yeni başlayan tasarımcıların en sık sorduğu sorulardan biri web sitesi tasarımı yaparken hangi fontların sorunsuzca kullanılabileceğidir. Bu soru ile sıkça karşılaştığını söyleyen Dustin Brewer webde kullanılabilir fontları gösteren bir tablo hazırlamış. tabloda ayrıca bu fontların işletim sistemlerine göre popülerliği de gösteriliyor.

hidetext ile özel yazılarınızı gizleyin

mentor | 09 December 2008 16:45

Son zamanlarda ne kadar çok yazıları evirip çeviren, okunduktan sonra imha eden, bir tıkla yazıya özel bir url getiren siteler çıktı. Hepsi de küçük işler yaptı ama sevildi.

Hidetext bu uygulamalar arasında belki de en işe yarayacak olanı. Arama motorlarının bazen özel olan şeyleri de indekslemesinden yola çıkarak geliştirilen uygulama yine basit ama çok sevilecek bir iş yapıyor. yazı alanına girdiğiniz yazıyı seçtiğiniz yazı tipinde ve seçtiğiniz büyüklükte bir resim haline getiriyor.

twshot: tweetlemenin kısa yolu

mentor | 05 December 2008 14:03

twshot
twshot

twitter‘ı seviyoruz. Her şeyi paylaşmak istiyoruz ama bazen paylaşmak istediğimiz url’ler tek başına 140 karakteri geçebiliyor. Tam bu noktada easyurl, adjix gibi url kısaltma servisleri devreye giriyor.

Twshot da bu sitelerden biri ancak tarayıcımızın araç çubuğunda sürekli bizi bekleyen bir buton ile twitter hesabımızı çok kolayca güncellememize yardımcı olarak diğerlerinden bir adım öne çıkıyor. paylaşmak istediğiniz adreslerde tarayıcıdaki butona tıklayarak kolayca twitter hesabınızı güncelleyebiliyorsunuz.

sɹǝʇ dönmüş yazılar

mentor | 05 December 2008 08:35

flip title ile yazıları logoda görünen şekilde ters çevirebilirsiniz. Başta gereksiz gibi görünen bu uygulama için geliştiricileri

  • güçlü şifreler oluşturmak için kullanın.
  • msn gibi anlık mesajlaşma yazılımlarında kullanıcı adı olarak yazın.
  • arkadaşlarınızı şaşırtın.

demişler. Buyrun siz de deneyin.