bildirgec.org

kalasi

11 yıl önce üye olmuş, 139 yazı yazmış. 242 yorum yazmış.

BİYOKİMLİK ve GÜVENLİK

kalasi | 20 August 2010 14:46

Günümüzde her türlü güvenlik yazılımında akla ilk gelen soru acaba nekadar güvenli sorusu olsa gerek. Tabi güvenlik diyince aklımıza ilk olarak şifreler geliyor. Ancak Türkiyede bir banka BİYOKİMLİK uygulamasına geçmiş ve kopyalanması unutması imkansız olan bu sistemi uygulamaya sokmuştur. BİYOKİMLİK ‘in parmak izinden farklı olarak parmak damar haritası oluşturulmaktadır. İkizlerde bile parmak damar haritaları birbirinden farklıdır. Ayrıca sadece canlı parmak izi kullanılabilir. Yani parmakta mutlaka kan akışı olması gerekmektedir. Buna ek olarak parmakta meydana gelen kesik ve eziklerle bozulan deri yapısı biyokimlik sistemini bozmamaktadır.

KORKU/GERİLİM/İŞKENCE FİLMLERİ

kalasi | 03 August 2010 12:19

Korku, Gerilim, İşkence filmlerini hayatımızı etkiliyormu yada nasıl etkiliyor.
Günümüzde korku filmlerinin tutması sinema sektöründe bu tür filmlere daha fazla bütçe ayrılmasına ve daha fazla bu türde film yapılmasına neden olmakta. Ancak korku filmlerinin konuları artık günümüzde işkenceye doğru kaymış durumda. Özellikle testere serisi bu tür işkence filmlerinin ne kadar çok tuttuğunun bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Bu tür filmlerinin insan hayal gücünün geliştirilmesinden (iyi yada kötü) başka iyi bir rolü olduğunu sanmıyorum. Bazı psikoloklara göre çocuklarda korku “tabi bu filmlerden izledikleri korku değil” kendilerini geliştirmede önemli rol oynayan normal gelişimleri için gerekli bir koruyucu tepdi olarak tanımlanıyor. Sonuçda büyük küçük korku,gerilim ve işkence filmleri her yaştaki insanı çok rahat bir şekilde etkileyecek yapıya ve görselliğe sahip. Peki bu güne kadar yapılmış en iyi, en korkunç, en işkence dolu film hangisidir. Şimdi sizleri biraz gerilere götürmek istiyorum. Mutlaka bu listede atladıklarımda olacaktır.

HAREM AĞASI, KIZLAR AĞASI

kalasi | 29 July 2010 15:14

harem ağası
harem ağası

Gerçekte kimdir, görevi nedir, kimlerden seçilir hiç merak ettiniz mi? Belki birçoğunuz biliyor ama bir çoğumuzun sadece sarayda cariyelerin başında duran bir görevli olarak durduğunu düşündüğümüz harem ağaları bildiğimiz aksine birçok görevi vardı. Öncelikle siyah ırk tan seçilen harem ağasının en büyük özelliği hadım edilmiş olmasıydı. Padişahla valide sultan ve sadrazam arasında iletişimi sağlar, nikah, sünnet düğünü, cariye alımı gibi görevleri mevcut olmasının yanında suç işleyen cariyelerin infazıyla da bizzat kendisi görevliydi. Konuyla ilgili aslında çok farklı yorumlarda mevcut. Siyah bir ırktan olmasının haremde doğacak bir cocuğun renginin farklı olmasının babasının belli olabilmesi için bile olduğu söylenmekte ancak harem ağaları unutulmamalıki hadım edilmekteydi.

YENİ VERSİYONLARI DAHA VAHİM

kalasi | 29 July 2010 12:43

Televizyon dünyası hergün daha vahim bir görsel (ŞÖLEN!) sunmaya devam etmekte. Eskiden BBG evlerimiz vardı. Şimdi ise evcilik ve evlilik programları, yemeklere puan verme ! programları ile televizyon dünyası yeni bir boyut kazanmış ve eskiden olduğu gibi birçok insanımızı ekran başına kitlemektedir. Peki bu programlardan neleri öğreniyoruz. Evlilik, Evcilik programlarından acaba bu hafta kimin kavga edeceğini, yemek yapma programlarında mutlaka bir hata bulmayı ve mutlaka bir gerginlik ortamının yaratılacağının ve nasıl kavga edileceğinin bilinde olarak ekranın başına geçeceğimizi biliyoruz. Gözlemlediğim kadarıyla onlarda programlara çıkarken sanki kavga etmeye hazır ve kendilerini bu ortama hazırlayarak çıkıyorlarmış gibime geliyor. Fazla seyretmememe rağmen bir TV kanalında kayıpları bulan bir program yılbaşından beri 176 kayıp insanı bulmuş ve bu konuyla ilgili meclise ve üniversitelere ders olarak anlatılması için bir rapor hazırlıyorlarmış. Kaç kişi biliyordur bilmiyorum ancak kavga gürültü programları kadar bilindiğini sanmıyorum. Tabi bunlar gibi onlarcası. Artık doğru programların pirim alması gerektiğini düşünüyorum.

HİROŞİMA 63 YIL ÖNCE YOK EDİLMİŞTİ

kalasi | 07 August 2008 09:45

63 yıl önce Dünyada ilk defa kullanılacak olan nikleer boomba ABD tarafında Hiroşimaya atıldı. Bu sanırım dünya tarihinin en büyük ayiplarından biriydi. Sadece tuşlara dokunarak bir uçaktan atılan bir bomba dakikalar içinde 70.000 in üzerinde insanın bir anda buharlaşarak ölmesine ve 2 yıl içindede 140.000 den fazla insanın radyasyonun etkisiyle ölmesine neden oluyordu. Bu sadece Hiroşimaya atılan bombanın etkisiydi oysaki. Bir çok kişi sadece Hiroşima bomba atıldığını bilir. Oysa 2-3 gün sonra Nagazaki ye bir bomba daha atılmıştır. Bu bombardımanların sonucunda en az 350.000 insan hayatını kaybetmiştir. Dünyadaki bütün nükleer bombaların imha edilmesi dileğiyle.