bildirgec.org

indengin

10 yıl önce üye olmuş, 20 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

VB.net öğrenmek ve Dua sayacı

indengin | 12 August 2009 16:54

Menü Resim
Menü Resim

Herkese merhaba. Bu yazımda biraz programlama severler kendilerini nasıl geliştirebilirler, birazda az bilgiyle yapılabilecek basit işlerden bahsetmek istedim.

Öncellikle bir programlama dilini sıfırdan öğrenmek istiyorsak, tek kaynak üzerinden başlamanın daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bu bir kitap veya site olabilir. İçeriği yetersiz dahi olsa bir süre aynı kaynaktan devam etmeliyiz. Zaten bir süre sonra dille ilgili spesifik sorular aklımızda belirecek, bundan sonra internette aramaya başlayabiliriz.

Ttnet Youtube engeli için alternatifler

indengin | 10 August 2009 18:03

Google_YouTubePiyasadaki bir kaç yolu denedim. Ktunnel.com,vtunnel.com, anonymouse.org gibi proxy siteleri üzerinden “youtube” a girebilirsiniz. Bu yol en emin olanı. Daha önce de çalışıyordu, şimdi de çalışıyor. Fakat hem biraz yavaş, hemde reklamlarla uğraşmak benim hoşuma gitmiyor. DNS ayarlarınızı değiştirebillirsiniz, ben bu yöntemi denemedim. Google da “youtube’a girmek için gerekli DNS ayarları” yazarsanız sonuçlara ulaşırsınız.

Çinliler bunu da yaptı!..

indengin | 22 October 2008 14:16

DaxianX600
DaxianX600

Bir Toshiba Portege G900 kullanıcısı olarak piyasada gördüğüm telefon, PPC ler arasında ilgimi hala çekmeyi başaran iki üç model var. Bunların en öne çıkanları arasında da Htc nin touch diamond modeli bulunuyor. (detaylı bilgi) Telefon oldukça küçük ve neredeyse yok yok. Bu günlerde ise çinli “uzmanlar” aletin bir kopyasını piyasaya sürmüşler adına da “DaxianX600” demişler. öyleki htc nin logosu bile üzerinde. Ayrıca iki sim kartı aynı anda çalıştırma gibi yeni özelliklerde eklemişler. Şu anda çalıştırdığı işletim sistemi vs. hakkında çok detaylı bilgi yok. Yalnız HTC diamond’ın milyarın üzerinde olan fiyatının yanında bu ürün 94 dolardan satışa sunulmuş (bilgi)
Görüldüğü anda alınabilir bir alet gibi duruyor bence.

toshiba portege g900 fonksiyonel cep bilgisayarı

indengin | 28 February 2008 17:11

hoş aksesuarları mevcut
hoş aksesuarları mevcut

Bir kaç gündür cep bilgisyarlarını inceliyordum. uygun fiyat ve özelliklerle bi tanesiyle karşılaşırsam belki diye.
Son günlerde toshibanın iki modeline takıldım. g900 modelinin özellikleri resmen beni al, beni al dedirtiyor.
Alet 520mhz lık işlemciye, bluetooth a, wi fi ye vs vs sahip. 2gb lık sd kartla beraber 850 ytl civarı uygun bir fiyatı var. 2mb fotoğraf çekimine imkan sağlıyor. Bu arada işlemcisi intel. 3″ lik ekranıyla görüntüye önem verenleri tatmin ediyor. Ama ben büyük telefon sevmem diyorsanız size göre değil.
Bence enbüyük artısı full klavyesi. Bir süre sonra yazma hızınızı oldukça etkileyecek. Bu arada kutu içeriğinde olan data kablosuyla beraber usb den bağlantılı aletleri ( bellek, mp3 vs) portege’ınıza bağlayabiliyorsunuz. Kutu içeriği ve aletleilgili bir kaç video burda.

g900 portege
g900 portege

Japonlardan çürük dişli robot

indengin | 30 November 2007 22:26

insansı robot
insansı robot

Japonlar yine yaptılar!!! Tokyodaki Uluslararası Robot Sergisinde tanıtılan bu robot japon bir bilgisayar ve robot üreticisi grup tarafından yapıldı. Amacı ise yeniyetme diş hekimliği öğrencilerine hastalarının canını daha az acıtmalarını öğretmek. Ağzında bulunan sensörler sayesinde sinirlere dokunulduğunda “ufff”luyor veya matkap kullanırken canını yakarsanız canım acıyor diyor.
Ayrıca hastaya yapılan faullü hareketleri kaydetmek için göğüs bölgesinde sensörler bulunuyor. Umarız bu robot doktorlarımızın ellerini hafifletir.

insansı robot
insansı robot

Crysis türkçe olarak piyasada

indengin | 25 November 2007 21:13

Crysis
Crysis

Beklenen oyun Crysis16 kasımda piyasaya çıktı. Yalnız full türkçe altyazı ve seslendirme desteğiyle beraber. Artık türk kullanıcıları da oyuna tam anlamıyla dahil olabilecekler. Seslendiren kişiler arasında Ziya Kükürt ve İpek Tuzcuoğlu gibi isimler var.
Oyunun en büyük eksisi sitem gereksinimlerinin aşırı yüksek olması. Mesela:
-12 Gb boş alan
-XP için 2.8 Ghz min Vista için 3.2 Ghz min işlemci
-XP için 1Gb Vista için 1.5 Gb bellek
-256 MB ekran katı ve directx 9.0c uyumu

Oyun hakkında detaylı bilgi ve hikayesi için burayıtıkalayın.

NetScan – Ip sacnner

indengin | 24 October 2007 16:40

soft network scanner
soft network scanner

Arkadaşlar IP tarama programlarının en kullanışlılarından bir program: Netscan. Verilen iki IP arasını tarayarak paylaşımda dosyası olan açık kullanıcıların bir listesini yapıyor. Özellikle okul, işyeri gibi mekanlarda ağ üzerindeki bilgisayarlara daha kolay ulaşabilirsiniz. İndirmek için burayıtıkla!.

Hafazını Kolayca ve Ucuza Arttır

indengin | 24 October 2007 15:00

HDD stage rack
HDD stage rack

Görmüş olduğunuz alet bellek yetersizliğinden sıkıntı çeken arkadaşların sıkıntılarını giderebilecek en iyi aletlerden. Özellikle donanımsal parçaları takmakta,birleştirmekte sıkıntı çekenler için kulanması oldıkça kolay.USB aracılığıyla bilgisayarınıza taktığınız HDD stage rack’e 2,5″ ve ya 3,5″ lik HDD leri kolay bir şekilde takıp external olarak algılanmalarını sağlıyorsunuz. Yurt dışında 47$ dan satışa sunulmuş. Bence en güzel tarafıda bu. Ev kullanımı için yüksek kapasiteleri external HDD leri pahalıya alacağınıza bu aletle aynı kapasiteyi çok daha ucuza getirebilirsiniz.

Ayakkabımı bugün nasıl bağlasam?

indengin | 10 October 2007 07:16

Nasıl Bağlamalı?
Nasıl Bağlamalı?

Eğer sizde ayakkabı bağlamak konusunda sorunluysanız bu siteye bir göz atın. Türlü şekillerde ayakkabı bağlamayı öğretiyor. Arasında basitlerde gayet zorlarda var. Bi bakın.

CeBit Bilişim 2007 ye dair

indengin | 09 October 2007 12:02

CeBit
CeBit

CeBit 2007 hakkında ilk izlenimler genellikle kötüydü. Ve nedense bu sene fuara katılmayan çok şirket vardı. Bunlar:* MSI* ASUS* Samgung haricindeki cep telefonu üreticileri (Samsung katılıyor. Katılmayanlar Nokia, Sony Ericsson, LG, BenQ)* Multimedya* Boğaziçi Bilgisayar* HP* Intel* AMD* Gigabyte* Kont* Koyuncu* Turanlı* Datagate
Aslında böyle bir fuar teknoloji meraklıları için kaçırılmayacak bir fırsat fakat fuar bu sene beklentileri karşılamadı. Teknosa da olmasa fuarda alabileceğiniz seviyede bir ürün bulmakta zorlanırdınız. Yinede iyi hazırlanmış firmalar yok değildi. Digitürkve vestelgibi. Sonuç olarak bu sene Cebit verdiğiniz paraya değmedi.