bildirgec.org

gnostic

11 yıl önce üye olmuş, 176 yazı yazmış. 6 yorum yazmış.

1TB Optik Disk

gnostic | 09 March 2008 21:29

Mempile‘daki arkadaslar oturmuslar; 4.7gb dvd yetmiyor, Dual Layer’lar pahali, Bluray’ler de pahali, yeni bir medyaya ihtiyacimiz var haykirislarimiza cozum uretmisler.

dvd’deki katmanlarin 200 tanesinin (200*5=1000gb) tek diskte oldugunu dusunun. hatta hergun biraz daha gelistiriyorlarmis, 5TB’a kadar yolu var diyorlar.

teknolojisi basit olarak su;
cd’lerimiz infrared kullaniyor, dvd’ler kirmizi, bluray mavi lazer. mavi daha ince olmasindan dolayi daha fazla kapasite sunabiliyor. kapasiteyi, medya uzerinde katmanlar eklerek arttiriyorlar. ancak her katmandan gecerken artan isik kirilmalari nedeniyle 10 katmandan fazlaya cikamiyorlar. bu arkadaslar, direkt ilgili katmana fokuslama duzenegini saglamislar.

dünyanın en güçlü el feneri

gnostic | 03 March 2008 09:38

The Torch
The Torch

The Torch adlı bu el feneri 4100 lümenlik lambası ile dünyanın en güçlü en feneri kabul ediliyor. Hatta Guinness Rekorlar kitabına girmesi için görüşmeler sürüyormuş.

Peki dünyanın en güçlü el feneri olmak ne demek?
Çıkan ışık şiddetine bağlı olarak çıkan ısı ile sigara, kağıt yakabiliyor, ışığın önüne koyduğunuz kap içinde yumurta pişirebiliyorsunuz. Nerdeyse zifiri karanlığı, gündüze çeviriyor. Ürünün yapabildiklerini görmeniz için sitesindeki fotoğraf/videoları incelemenizi öneriyorum.

Hem serinleyin hem mesaj verin

gnostic | 29 February 2008 17:30

Led Message Fan
Led Message Fan

7$ ‘lık fiyatı ile “Led Message Fan” (ledli mesaj vantilatörü) hem serinlik, hemde sevdiklerinize bir mesaj, dükkanınızın vitrinine bir reklam vs sunuyor.
Skyliner‘la aynı mantıkta çalışan bu küçük vantilatörün üzerindeki 3 adet düğme ile istediğiniz metni giriyorsunuz ve bu girdiğiniz metni çeşitli efektler ile izleyebiliyorsunuz. Örnek izlemek için link.

bu ürünü Türkiye’de Bimeks’lerde gördüm ancak fiyatı konusunda bir bilgim yok.

Miraball, 360 derece reklam

gnostic | 29 February 2008 15:05

Miraball 360
Miraball 360

Durağan reklam yerine renkli ve hareketli reklamlar hep daha dikkat çekici olmuştur. Bunun için vitrinlerde kayan yazı panoları kullanırlar genelde.
Ancak bu panoların sorunu, kullanılan led adeti ve ledleri süren entegrelerin maliyeti nedeniyle pahalı olmalarıdır. Örneğin 3renk (RGB) led için 0.1$ desek, 100*100 ‘luk bir pano için 10.000 led gerekir ki, sadece led maliyeti 1000$ olacaktır.
Çözüm insan gözünün bir bug’ından faydalanmaktır. Bu şekilde biraz önce örnek verdiğimiz 100*100 ‘luk panel için sadece 100 led kullanıp, bu ledleri uygun hızda döndürmemiz yeterli olacaktır. Internet üzerinde “persistence of vision”, “POV”, “propeller led” veya “propeller display” diye aratarak bir çok örnek görmeniz mümkündür.

Gelelim ürünümüze; yukarıda bahsettiğim POV yöntemini kullanan Miraball’u 32$ gibi komik bir rakam ile bu siteden alabilirsiniz. Ürünü çalışır halde görmek için bu adrese bakınız. İçinde hazır gelen müzikler pek güzel değil, kullanılan arabirim biraz dandik ve birazcık gürültülü ama elde edilen sonuçlar oldukça tatmin edici.

sleeptracker kol saati ile dinç uyanın

gnostic | 29 February 2008 13:56

Bazen sabahları kalkmak için kurduğumuz alarm çaldığında, çok dinç kalkarız, bazen de sersem gibi, uykulu bir şekilde. Peki hep dinç olarak kalkmak ister misiniz?

Sleeptracker (uyku takipcisi) adlı bu kol saatinin özelliği şu;

  1. Uyanmak istediğiniz saati giriyorsunuz, örneğin 06:30
  2. Bir zaman aralığı giriyorsunuz, örneğin 30 dakika
  3. Yatacağınız saati giriyorsunuz

ve uykuya dalıyorsunuz. Kol saati gece boyunca sizin uykunuzu takip ederek uyanmaya en uygun olduğunuz saatleri kaydediyor (eski versiyonlarda sadece ekranından, yeni pro versiyonunda ise hem ekranından hem de pc’ye usb’den bağlayıp görebiliyorsunuz).

Pandoranın kutusu açılıyor

gnostic | 29 February 2008 13:44

Pandora
Pandora

kısa tanıtım:
ARM Cortex-A8 cpu’ya sahip Alemin en güçlü el konsolu, Pandora adı ile (ilk serisi) Mart ayı içinde çıkıyor. Bu çıkacak ilk seri daha çok geliştiriciler için. Son kullanıcıya ise Nisan/Mayıs gibi satılması düşünülüyor. Üzerinde Linux olacak bu konsolun planlanan son kullanıcı fiyatı 330$ civarında. (Türkiye’ye girişte gümrük, ÖTV vs ne kadar etkiler bilemiyorum)

televoleler kalkiyor..

gnostic | 14 March 2003 12:29

haberi burada.. can beyin cevabi ilginc biraz; ” bizim programımızda son iki aydır, Karaca’nın dediği gibi dengeleri bozucu ve ülke değerlerine aykırı niteliklere sahip öğeler yok. Geçmişte de yoktu şimdi hiç yok