bildirgec.org

Gazing

8 yıl önce üye olmuş, 7 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Flash Çalışmalarınız İçin Çoklu Dil Destekleyicisi

Gazing | 04 August 2009 16:07

multi language supporter
multi language supporter

Flash ile üzerinde çalıştığınız proje eğer birden fazla dil destekleyecekse ilk başlarda zorlanır daha sonra ise muhtemelen kendi dil dosyalarınızı XML tabanlı olarak oluşturup yolunuza devam edersiniz.

Çoklu Dil Destekleyicisi(MLSP) bu işi çok kolay bir hale getiriyor. Öncelikle buradan AIR ile hazırlanmış uygulamayı indiriyorsunuz. Eğer AIR’e sahip değilseniz indirme tuşuna bastığınızda önce AIR yükleniyor.

Flex Builder değişti Flash Builder Oldu

Gazing | 18 May 2009 18:08

flash builder
flash builder


Uzun zamandır Flex Builder Flash Builder olacak diye söylentiler dolanıyordu. Sonunda durum kesinleşti. Bir sonraki sürümünde Flex Builder adını değiştirerek karşımıza Flash Builder şeklinde çıkacak.

Bunun nedeni ise Flex’in bir araç değil bir framework olması. Lee Brimelow‘un dediğine göre Flex kaybolmuyor veya yeni bir Flash IDE ortaya çıkmıyor. Sadece isim değişiyor.

Konun detaylarını Lee açıklamış

Kes ve Kaydet

Gazing | 24 February 2009 10:17

Kes ve Kaydet
Kes ve Kaydet

Siz de eğer internet ortamında günlük tutuyorsanız yazdığınız herhangi bir konu için resminizi süsleyecek resimler ararsınız.

Ben genelde örnek resmini alacağım uygulamaların veya sitelerin PrintScreen tuşu ile resmini çekip Paint ile istediğim yerini kesip kaydederdim. Daha sonra bunun çok tarzanca bir yöntem olduğunu fark edip AIR ile ufak bir program yazdım.

Nedir?
Kes ve Kaydet basitçe clipboarddaki resimikendine ekler. Daha sonra siz bu resimin belli bir alanını kesip gene clipboarda kopyalayabilir, veya .png formatında kaydedebilirsiniz.

Ödüllü Flash Yarışması

Gazing | 26 November 2008 10:30

Flasherblog katılımı ücretsiz, 24 aralığa kadar sürecek flash yarışması düzenliyor. Kendinizi göstermek ve geliştirmek için güzel bir fırsat.

Yarışmada herhangi bir kategori yok. Amacınız etkileyici bir çalışma yapmak. Yani öyle bir çalışma hazırlayınki insanlar “vay be nasıl da yapmış ama” desin. Bu açıdan diğer yarışmalardan biraz farklı olarak deneysel çalışmalar ön plana çıkıyor.

Ödüller:
Birinci İçin:
Bilişim Sözlüğü Kitabı
Action Script 3.0 Kitabı
Action Script 3.0 Eğitim Seti
Adobe Flash, Adobe AIR, Flasherblog çıkartmaları
– Adobe Flash, Adobe Flex, tişörtleri
1 Yıllık Domain ve Hosting

IPhone için Flash Player

Gazing | 02 October 2008 07:53

IPhone & Flash Player
IPhone & Flash Player

Flash On The Beach 08bu sene Brighton’da yapıldı. Konuşmacılarıyla da ün yapan FOTB özellikle Adobe ekibinin IPhone hakkında verdikleri haber ile dikkatleri üstüne çekiyor.

CS4’ün bir hafta önce çıkması nedeniyle Adobe takımının göstereceği pek yenilik yoktu. Ama IPhone için gelecek olan Flash Player desteği çoğu kişi için tek başına yeterliydi.

Karar Apple’daymış. Eğer Apple kabul ederse Adobe player desteğini hemen sağlayacakmış.

Action Script 3.0 Kitabı

Gazing | 01 October 2008 23:14

Action Script 3.0 Kitabı
Action Script 3.0 Kitabı

Adobe Macromedia’yı satın aldıktan sonra Action Script 3.0’ü yayımlamıştı. Java’nın da temeli olan ECMAScript standartlarına göre yazılan bu dil Action Script 2.0’a alışanlar için bir kabus gibidir.

Engin Yöyen‘de bizler uykusuz geceler geçirmeyelim diye Action Script 3.0 Kitabı yazdı. 29 Eylül’de yani yarın piyasaya çıkacak.

Flash CS4 Örnekleri ve Videoları

Gazing | 27 September 2008 20:23

Adobe Flash 10
Adobe Flash 10

Biliyorsunuzki Flash CS4 duyuruldu. Birçok Flash severler yeni gelen 3D desteği, IK Bones ve Motion Editor özelliklerine bayılacaktır.Daha bir iki gün önce çıkmasına rağmen Türkiye’den bir iki kişi Flash severleri mutlu edecek çalışmalar yayımlamışlar.Türkiye’de AS3 örneklerini ilk yayımlayan flasherblog CS4 örneklerini yayımlamaya başlamış:CS4 Örnekleri:
CS4 3D LogoCS4 Mouse Kontörüllü 3DCS4 IK Bones AnimasyonuCS4 3D MetinCS4 3D ButonlarCS4 Motion Editor – FiltersCS4 Motion Editor – HareketCS4 Motion Editor – DöndürmeCS4 Matrix 3Dİsterseniz Flash CS4 videolarını da izleyebilirsiniz:
Flash CS4 ArayüzFlash CS4 3D Rotation Tool ve 3D Translation Tool KullanımıFlash CS4 Matrix3D SınıfıFlash CS4 Bone Aracı (Kinematik Bağlantı)Flash CS4 Debug Kullanımı ve FaydalarıFlash CS4 Motion Editor’ü KullanmakFlash CS4 SpreyBrush KullanımıYa da Lee Brimelow‘dan Flash CS4 Feature Tour‘u izleyebilirsiniz.Flash CS3’e alışanların kesinilkle incelemesini tavsiye ediyorum. Çünkü Flash CS4 çok değişmiş.