bildirgec.org

frozenmetal

11 yıl önce üye olmuş, 8 yazı yazmış. 1 yorum yazmış.

Bildirgeç Hakkında

frozenmetal | 24 March 2009 16:25

uzun zamandır bildirgeci takip etmekteyim ve özellikle anasayfada yayınlanan bildirilerden çok faydalandım. çok sonraki zamanlarda ise üye olup işin ismini koymak istedim. başta göremediğim ama bir süre sonra soru-cevap ve tüm yazılar kısmını da keşfettim. hep gözümüzün önündeymiş ama onca senedir farkedememişim, belki de anasayfadaki bildirilerin çok hoş olmasından. tüm yazılar kısmında da nice işe yarar bildiriler mevcut. fakat…
fakat bunlardan sonra keşfettiğim birşey daha var. bildirgeç yazdıklarınıza özellikle yorum ve giriş sayısına göre reklam gelirlerinden küçük bir miktar veriyor ve bu da suistimallere yol açmış durumda. eminim ki bu suistimallerden rahatsız olanlar çoktur. suistimalin ne olduğuna gelince, genelde abuk subuk şeyler ortaya atılarak insanları buraya çekmekte ve gruplaşmış kişilerin katkısıyla yine abuk subuk cevaplar verilerek kişiyi yorum yapmaya, konuya girmeye psikolojik olarak zorlamak. neyi kastettiğimi çoğunuz anladınız.
—————————
bildirgeç böyle bir yer mi olmalı? benim bildiğim, bildirgeç teknoloji ile ilgili konuların paylaşıldığı bir blogdu(ki anasayfada bu tür konular yayınlanıyor genelde). editörlerin bu tür yazıların yayınlanması konusunda biraz daha seçici davranmasını diliyorum. üç kuruş para kazanmak için bildirgeç’in kalitesini düşürenlere prim verilmesin.
—————————
bildirgeç geliri ve üç kuruş para için yapılan şeylerden söz etmişken…
banka hesap numarası falan girmedim, bir süreliğine değiştirilebiliniyor mu bilemiyorum(tahminimce sakıncası yoktur), bir kereliğine kazancımızı tema gibi başkalarına da yarar sağlayacak şeylere yatırsak nasıl olur? (tema banka hesapları)

Ölü Piksel Tamiri İçin 5 Yol

frozenmetal | 23 January 2009 18:38

Lcd veya tft ekranlarda oluşan ölü veya stuck (takılmış) piksel, oldukça sinir bozucudur, her seferinde mutlaka gözümüze takılırlar. az sayıdaki ölü piksel belki uzaktan görülmeyebilir ama söz konusu bilgisayar olunca uzakta kalmak zor oluyor malesef. çözüm yolları ise şunlar :

1.UDPixel

Program windowsta çalışıyor. sol tarafındaki menüden ölü piksel yerlerini belirlemek mümkün. çalışmak için .net framwork 2.0’a ihtiyaç duyuyor.
buradanindirebilirsiniz.
2.lcd

online olan bu yöntem oldukça basit. ekranı test etmek için “pick a color” kutusuna tıklıyorsunuz. kırmızı, mavi ve yeşil renkleri test etmelisiniz. ek olarak siyah ve beyaz renkleri de test edebiliyorsunuz. talimatları izleyerek en iyi sonucu alabilirsiniz.
buradanulaşabilirsiniz.
3.online monitor test

çalışmak için flash’e ihtiyaç duyuyor, aynı zamanda lcd monitörünüzün kalitesini de test edebiliyor. F11 ile tam ekran moduna geçebilir ve farenizi ekkranın en üstüne getirerek menüye ulaşabilirsiniz. buradan
4.JScreenFix

eğer windows kullanmıyorsanız, JScreenFix size yardımcı olabilir. Java ile açılıyor. Buradanulaşabilirsiniz
5.el ile bastırma metodu
wikihowda verilen bu tekniğe göre yapmanız gerekenler :
1.monitörünüzü kapatın.
2.ekranınızı çizmeyecek, yumuşak ve nemli bir bez bulun.
3.kalem, tornavida gibi ucu sivri birşeyler bulun. pda kalemleri bu iş için uygundur.
4.bezi katlayın, kalemin ekranı çizmeyeceğinden emin olun.
5.ölü/takılmış piksel üzerine gelip baskı uygulayın. başka piksellere kaçırırsanız daha fazla sıkışık pikseliniz olur.
6.bastırırken monitörünüzü açın.
7. baskıyı çektiğinizde piksel düzelmiş olacak.
(not: riskli olduğundan tavsiye etmiyorum)

Yazılımlarınızı Güncel Tutun

frozenmetal | 23 January 2009 14:47

Eğer yazılımlarınızın açıldığında güncelleme yapmasını beklemeyi sevmiyorsanız, sizin de zaman zaman güncelleme için zaman ayırdığınız oluyordur. İşte bu iş için size yardımcı olabilecek, tamamen ücretsiz bir program var : SUMo

Yazılımın Türkçe desteği var ve ilk açıldığında otomatik ayarlanıyor. Açtığınızda yüklü programları taratıyorsunuz ve kontrol et dediğinizde hangisinin güncellemesi olduğunu görüyorsunuz. Daha sonra güncellemek istediğiniz programı seçip “güncellemeye git” seçeneğini tıklıyorsunuz. Dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

plazma tv yasaklanıyor

frozenmetal | 23 January 2009 08:19

avrupa birliği, lcd televizyonlardan önce yaygınlaşan plazma televizyonları yasaklıyor.

4×4 denilen plazmalar, tüplü televizyonlardan 4 kat daha fazla enerji tüketiyor ve 4 kat daha fazla karbondioksit salınımı yapıyor. yeni ab standartlarına göre bu hayli yüksek bir rakam. yapılan açıklamada “eco” diye tabir edilen plazmaların raflardan kalacağı söyleniyor.

Bu yasak Lcd televizyonları etkilemiyor. çünkü lcd tvler, diğerlerine nazaran daha ekonomik.

Kaynak

bilgisayarım hiç açılmıyor

frozenmetal | 15 January 2009 16:25

merhabalar
dün bilgisayarım neredeyse durup dururken(sadece live mail programını açıp maillerimi kontrol etmek istemiştim) tamamen dondu ve resetlediğimde bir daha açılmadı. power tuşuna bastığımda herşeye güç geliyor ama monitörün açılıp kasadan “bip” sesi gelmesi evresi gelmiyor. hdd ışığı 30 saniye kadar yanık kalıp sonra sönüyor.

hddyi diğer bilgisayarınkiyle değiştirdim, hddyi takmadım sonuç aynı. kısacası hdd okuma evresine dahi gelemiyor.
anakart ve işlemci hasarından şüpheleniyorum.

sorunu nasıl anlayabiliriz, başka bir sorun olabilir mi, başka sorunsa çözümü var mıdır?

TTNet Hediye Kampanyası

frozenmetal | 20 December 2008 16:42

Adsl savaşları birazcık başlayınca ttnet de yeni bir hediye kampanyasına başlamış. yapmanız gereken tek şey adsl hizmet numaralarınız ve kişisel bilgilerinizi(adınız, adresiniz, telefonunuz) girmek. tabi üye değilseniz üye olmak.

çekici olan hediyeler BMW 3.20 D, İspanya-Türkiye maçı seyahati ve Hp Pavillion Dv5-1021 notebook olsa da katılan herkese 1 saat wi-fi veriyor. ayrıca ilk 1111 kişiye ttnet vitamin veya ttnet müzik gold üyeliği hediyeymiş. kampyanyaya buradankatılabilirsiniz. kampanya için son 30 gün.

Msn Messenger’da Engelleyenleri Bulmak

frozenmetal | 07 December 2008 14:01

msn messengerda engelleyenleri bulmak çok istenen birşey biliyorsunuz. bunun için kötü amaçlı birçok site yapılsa da işi hakkıyla yapan siteler vaad ettiği gibi engelleyenleri değil silenleri buluyorlar.

tekniğimiz oldukça basit. mantığı, engelleyen kişinin size bilgi alımı konusunda izin vermemesi. gelelim bu işin nasıl yapıldığı kısmına :

şüphelendiğiniz kişiye sağ tıklayıp görünüm kısmından profile tıklıyorsunuz
şüphelendiğiniz kişiye sağ tıklayıp görünümkısmından profile tıklıyorsunuz
profil ayrıntılarını göster seçeneğini seçiyorsunuz
profil ayrıntılarını göster seçeneğini seçiyorsunuz

kişi engellediği takdirde siz bu sayfada messenger görünümü
şeklinde bir seçenek göremeyeceksiniz.