bildirgec.org

formicin

10 yıl önce üye olmuş, 12 yazı yazmış. 3 yorum yazmış.

Videoları nasıl izliyorsunuz?

formicin | 01 September 2007 10:45

Youtube ve benzeri sitelerde videoları nasıl izliyorsunuz? Mesela ben farklı farklı tablarda açıp yüklenmelerini beklerken başka birşeylerle uğraşıyorum. Sonra tamamen yüklenmesi bittikten sonra izlemeye başlıyorum. Sizin yönteminiz nasıl?

Ayrıca en çok hangi video sitelerini takip ediyorsunuz? Youtube’dan başka izlesene, pikniktube ya da hangi video sayfaları sizin “bugün yeni video var mı bakayım?” listenizde?

digg yenilenmiş

formicin | 30 August 2007 08:09

yenilenmiş yüzüyle digg
yenilenmiş yüzüyle digg

Az önce techcrunch‘ta okuduğum üzere Digg yenilenmiş. En büyük değişiklik ana sayfada videoların görünür olması olmuş. Artık haberler ve videolar birbirinden bağımsız değil, iç içe görüntülenebiliyor. Bu biraz kullanışlılık sorunlarına yol açsa da, hepsini beraber görüntülemek size kalmış. Renkler daha pastel hale gelmiş, daha feminen bir havaya bürünmüş. Kategoriler yanlarındaki açılır menülerle kullanılır olmuş. Ayrıca artık tek tuşla gömebiliyoruz.

Pilli ve spam kargaşası

formicin | 20 April 2007 09:39

E-postama gelen spamleri silmeden önce göz atarken “Pill” başlığı ile gelenleri bir an pilli zannediyorum ve dikkatimi çekiyor. Bu yüzden okumadığım viagra reklamı kalmadı 🙂

Büyük boyutlu PHP dosyalarının düzenlenmesi

formicin | 22 March 2007 13:01

FTP sunucuma web sayfam ile ilgili bir dosyada yaptığım değişikliği yüklerken bu esnada web sayfam ulaşılabilir olsun istiyorum.
PHP vs. ile uğraşanlar bilirler. Büyük boyutlu bir PHP dosyasını sunucuya yükleme anında bir kişi o dosyaya ulaşmak isterse muhtemelen hata alacaktır.
Aradığım programın yapmasını istediğim şu: abc.php dosyasını abc_rename.php vb bir şekilde yüklesin. Yükleme işlemi biter bitmez abc.php dosyasını silsin ve abc_rename.php dosyasınının adını abc.php yapsın.
Bunu yapabilen bir FTP programı bilen veya alternatif çözüm üretebilen var mı?

digg’in en sevdiğiniz özellikleri?

formicin | 19 February 2007 12:59

Yakın zamanda tam bir Türkçe digg açmayı düşünüyorum. (hatta şu aralar ön betada ama adresini verecek kadar olgunlaşmadı) digg’in hangi özelliklerini kullanıyorsunuz, seviyorsunuz?

Türkçe digg’de neler olmalı, neler olmamalı?

Kategoriler ne kadar çok/az olmalı, hangi kategoriler olmalı?

Tasarım çok önemli mi yoksa sade mi olmalı?

Sadece Türkçe içerik mi olmalı yoksa yabancı dillerdeki içerik de eklenebilmeli mi?

Aklınıza gelen herhangi başka bir görüşü/fikri de belirtirseniz çok daha güzel ve kullanışlı bir site olabilir.

Şimdiden teşekkürler!

Türkçe Konuş Projesine “sende” katıl

formicin | 28 December 2006 11:44


“sende” diline değer verdiğini göster

“Dilinizden utanmayın!” “Vatan nasıl Watan?” “Bunların Türkçe karşıtı yok mu?” gibi sloganlarıyla dikkat çeken Türkçe Konuş Projesi, ne yazık ki Dahi anlamındaki “de” ayrı yazılır. sitesini duymamış veya Türkçe dersinde bu kural işlenirken aklı başka bir yerdeymiş ki “Sitemize destek ol sende diline değer verdiğini göster.” derken ve dip linklerinde


“sende” bizi destekle

“sende bizi destekle” şeklinde bağırırken biraz kendini harcamış.

Gene de güzel bir proje.