bildirgec.org

firedup

11 yıl önce üye olmuş, 2 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Şans Kapıyı Kırınca (2005)

firedup | 30 September 2010 12:32

Şans Kapıyı Kırınca
Şans Kapıyı Kırınca

Yönetmen ve Senaryo: Tayfun Güneyer
Gösterim Yılı: 2005
Tür: Komedi

Tayfun Güneyer‘in ilk sinema filmi olan Şans Kapıyı Kırınca 2005 yılında Küba’da çekilmiş. Başrollerde Ferhan Şensoy ve Asuman Dabak yer alıyor.

Filmin kısaca konusu ise şöyle: Aile babası Kuddusi (Ferhan Şensoy) “Şans Kapıyı Kırınca” adlı yarışmaya katılınca büyük ödülü alabilmek için yiyeceklerin kalorilerini ezberlemesi gerekiyor. Fakat bir patatesin kalorisini hatırlayamaması üzerine aldıkları teselli ödülü ile film başlar. Teselli ödülü olarak ise daha önce adını hiç duymadıkları, haritada yer almayan Barbunya Adası’na giden ailenin başına türlü olaylar gelir.

Şans Kapıyı Kırınca
Şans Kapıyı Kırınca

Kurgusu, türk ailesine olan benzerlikler ve esprilerin kalitesi ile gönülleri fetheden film ne yazık ki sinema sitelerinde yeterli puanı alamamış:
IMDB’de 5,8 puan
Beyazperde.com’da 6,7 puan
Sinemalar.com’da 6.6 puan ve
Sinematurk.com’da 7,82 puan almış.

Gelecekten Bir Gün

firedup | 08 September 2010 18:40

Gelecekten Bir Gün
Gelecekten Bir Gün

Facebook videolarından tanıdığımız Hayrettin Karaoğuz‘un başrolde oynadığı film gerçekten ders verici bir nitelikte. Film adından da anlaşılacağı üzere Geleceğe Dönüş filmi serilerine bir parodi niteliği de taşıyor.

Filmin kısaca konusu şöyle: Hayatından memnun olmayan gencimiz her şey üst üste geldiği için tam intihar etmişken öbür tarafa gidip baş melekler (melekler: Rasim Öztekin ve Arda Kural (daha iyisini mi bulacaklardı)) tarafından geri yollanıyor ve bir sınava tabi tutuluyor. Artık hayatında hiç bir şeye lanet okumaması ve daha tedbirli davranması gerekiyor.

Masaj sırasında bizim melekler gelir
Masaj sırasında bizim melekler gelir

Film komedi türünde gösteriliyor fakat daha çok didaktik de diyebiliriz. Hayata dair nelerin aslında gerçekten bizim kontrolümüzde olduğunu görmemizi sağlaması açısından öğretici bir film olmuş.

Masaj sırasında bizim melekler gelir
Hande Subaşı

Son olarak filmden bir alıntı: “Her insan kendi şansını kendisi yaratır”.

İzlemeniz şiddetle tavsiye olunur.