bildirgec.org

exedesign

10 yıl önce üye olmuş, 11 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

50 İnanılmaz Kutupsal Panorama Örneği Ve Dersi

exedesign | 03 September 2009 13:37

Panoramik(geniş görünümlü) fotoğraf nedir ? Bilmeyeniniz yoktur herhalde.
bu fotoğrafları çekmek uzmanlık işidir. Çekilen fotografları işlemekte bilgisayarın işidir tabi. panoramik fotograf tekniğine ek olarak küresel veya kutupsal panorama denilen bu teknikle
bu mükemmel fotografları yapmak görüğündüğü kadar zor değil.
Şimdi gelelim biz bunlardan birtane nasıl yaparız.
Elinizde photoshopveya gimpgibi bir fotograf işleme editörü varsa pek bir sounumuz kalmıyor.
1-Öncelikle dijital kameranızla beğendiğiniz bir manzarayı tripod var ise daha sağlıklı olur panoramik olark çekiyoruz.
2-sonra bu fotografları önereceğim birkaç program sayesinde birleştiriyoruz biri photoshop‘ta
File>Automate>Photomerge komutu ile yapabilirsiniz.
hugin, ptguiyada Autodesk stitcher yada alternatif programlara buradan bakabilirsiniz.
3-Daha sonra ise photoshop’ta yapıyor iseniz basit bir komutla hazırladığımız 360° lik fotografımızı açıp aşağı doğru ters çevirdikten sonra “filter>distort>Polar Coordinates” bunları yapmanız yeterli.bununla ilgili ingilizce kaynak site
4-eğer benzer aşamaları gimp te yapmak isterseniz buradan. eklentiyi indirip yönergeleri takip etmelisiniz.

Google’ı Kendi Silahıyla Vurun ! (maps)

exedesign | 29 August 2009 09:59

Genelde tasarımcıların ihtiyaç duyduğu şeydir harita,
web sitesine koymak, bir videoda kullanmak için veya yüksek çözünürlükte çıktılar almak için.Eğer sizde bunları yapmak istiyorsanız yazının devamını dikkatlice okuyun ve ne kadar basit olduğunu görün.Hiç bir programa gerek kalmadan koordinat derdiyle uğraşmadan istediğiniz çözünürlükte haritalara basitçe ve ücretsiz sahip olabilirsiniz.
1-öncelikle Google’ın harita servisine giriyoruz.
sonra istediğimiz bölgeyi buluyor ve aşağıdaki gibi
“bağlantı” sekmesine, ardından “Katıştırılmış haritayı özelleştirin ve inceleyin” linkine sonra açılan pencereden harita boyutunu özel seçip dilediğiniz ebatları yazıyorsunuz ve ister çıktı alın isterseniz PDF yapın.

Osmancık
Osmancık

2-PDF için ücretsiz PDF yazıcı similatörleri vardır bunlardan bir tanesi burada
artık kolaylığın keyfini sürebilirsiniz.
3- Ayrıca Başka bir yöntem ile de google’ın haritalar üzerine yerleştirdiği transparan logosunu ve harita etiketlerini ortadan kaldırabilirsiniz tabi gene pdf olarak yazdırarak sonraki işlem pdf layerlarından en üstekini silmek bakın altından neler çıkıyor.

FLARToolKit Buda nedir ? Çok Eğlenceli Zımbırtı

exedesign | 20 August 2009 13:04

Ne kadar başlık düşünsemde bunun pek başı sonu yok gibi önce bilgisayargirdi sosyal yaşantımıza sonra bizi oyunları olan Half-life,Quake,Unreal Tournament,World of warcraft,Age of Empires,GTA gibi oyunlarla antisosyalyaptı ardından tekrar özür dilercesine bizi facebook,twitter,orkut,hi5ve bunun gibi birçoğu ile sosyalleştirmeye kalktı ama her ne yapıldı ise bizi saatlerce başında tuttu.bu uzun ve sıkıcı girişten sonra size asıl sunacağım “bilenler için pek yeni sayılmasada” taze bir teknoloji olan; “Augmented Reality” nedir bu yabancı sözcük gene ? uzun türkçesi ile bilgisayar ile dünyayı birbirine bağlayan göz aldatmacalarının olduğu sanal gerçeklik. kısaca elinizle bilgisayar oyunlarını kontrol edebilirsiniz tabiki araç kullanmadan.son zamanlarda mükemmel bir çıkış yapmayı bekleyen Microsoft‘un Xbox alametinde bulunan ve proje adı “Natal” olan bu cihazcık da benzer teknolojiyi kullanıyor.

Kısaca buradan bakabilirsiniz Bu bize tabiki yetmedi ve daha ulaşılabilir bir kanaldan yapılması için Adobe Flash uygulamasının resmi dili olan “ActionScript 3” tabanlı bir sözdizimi sayesinde ki bunlardan da birinin adı “FLARToolKit” öncesinde papervisionve adı aklıma gelmeyen 3 açık kaynak kodlu proje var. Tabi babaları java olmasa bunlar olmayacaktı.

En azından web tabanlı kısmı 🙂
kısaca bu teknoloji oldukça eğlenceli ve iyi fikirlerle geliştirilmeye açık şu örnekte olduğu gibi.
Birde eğer yazıcınız ve webcam aygıtınız mevcutsa eğlenceye işte böyle dalabilirsiniz. Bu sitede ise birçok uygulama ve proje var.

Artık susma vaktim geldi biraz eğlenceye ve öğrenmeye buradan başlayabilirsiniz.
Burada ise bir güzel bir örnek var

CD-Rom Sürücünü DVD-rom yapmak

exedesign | 10 April 2008 13:48

Evet, yanlış duymadınız. elinizdeki mevcut cd-rom’unuza ufacık bir işlem ile dvd-rom okuma özelliğini kazandırabiliyorsunuz.

en az 24 hızlı olan cd-rom sürücünüzün lazer başlığının vidası sıkılarak bu işlem gerçekleştiriliyor. yaklaşık 45 derecelik açı ile okuyan cdrom sürücüler dvd-rom sürücü olması için 90 derecelik dik açıya getirildiğinde, dvd medyasını okuyabiliyor.

işlemin nasıl yapıldığına dair videolu bir anlatım bulunuyor. ayrıca şuradan da detaylı bilgi alabilirsiniz.-Ayrıca donanım bilgisine sahip olmayanlar ve gözden çıkarılabilecek bir cdrom sürücüsü olanlar bunu deneyebilirler.Fakat eğer cdrom sürücünüz yeni ise denemeyin zaten videodaki gibi bir sahne ile karşılaşmazsınız 40 ytl gibi bir ücrete kıyıp dvd rom sahibi de olabilirsiniz.

incredimail ile birden fazla e-posta hesabı yönetmek

exedesign | 17 March 2008 18:21

Çok tatlımı tatlı bir mail yönetim yazılımı olan incredimail mail servislerinizi yönetmenin yanı sıra tamamen eğlenceli arayüzü ve efektleriyle sizi büyüleyeceğinden eminim. Tüm pop3 ve smtp destekli mail servislerini yönetebilen bu güzel yazılım’ın tek eksiği hotmail gibi bedava web tabanlı hizmet veren servisleri yönetememesi idi.Ancak bunuda kolaylıkla aşmanın bir yolu var ,yani tüm mail hizmetlerini kullanabileceksiniz.

flash belleğinizi Ram olarak kullanın /xp/vista

exedesign | 29 February 2008 18:59

evet daha önce de sorulan bir soruydu vista readyboost adını verdiği özellikle basitçe bu işi yapıyor usb belleğinizi vista kurulu bilgisayara taktığınızda karşınıza bu ekran geliyor

biz sistemi hızlandır diyoruz önemli bir husus var microsoft belleğinizin 2 gb ve üstü olmasını öneriyor tabi bu sadece bir öneri

vistada böyle kolayca yapabiliyoruz ya XP
işte xp içinde eboostr
adında bir programımız var bunu yükleyerek aynı durumu xp içinde kullanabiliyoruz ha unutmadan neden usb belleği ram olarak kullanmak avantajlı 7200 lük dönüş hızı olan bir hdd ile ufacık flash bellek arasında eğer usb2 destekliyse baya fark var flash bellekler tıpkı ramler gibi işlerler hızlı veri akışı sağlarlar buda onları ram olarak kullanmak için fırsat programa gelince;

arayüzü böyle basit şimdiden herkese kolay gelsin umarım işinizi görür.

flash belleğinizi u3 özellikli yapın !

exedesign | 28 February 2008 15:50

Kendi Flash belleğinizi U3 bellek yapmak isterseniz hemen okuyun !
öncelikle şunu bilmenizi isterim bilgilerinizi yedekleyin yanlış bir işlem yaparsanız yazık olur bilgilerinize 🙂
U3 bellekler yeni nesil bellekler diyebiliriz diğerlerinden ayıran tek özelliği makinenizden bağımsız programlar çalıştırabilmesi bir nevi flash belleğinizde işletim sistemi olduğunu düşünün
gelelim bizim eski belleklere bu özelliği kazandırmaya öncelikle şu yazılımı indiriyoruz
sonrası ;
zip dosyasını açtığınızda içinde 4 adet dosya göreceksiniz.

Mikrodalga tank ile insan kızartması

exedesign | 22 February 2008 12:49

Amerika, “command & conquer generals“da gördüğümüz mikrodalga tankı üretti

bu tank kapalı veya açık her yerdeki canlıyı pişirerek öldürüyor. bunu, 2008 sonlarında ABD Irak’taki direnişçiler üzerinde kullanacakmış. her ne kadar öldürme değilde kışkırtma dozunda kullanacaklarını söyleselerde bu da en az “ırak’ı kurtaracağız onun için işgal ediyoruz” bahanesi kadar gerçek olabilir.