bildirgec.org

enguncel

11 yıl önce üye olmuş, 2 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

2 GB Ekran Kartlı Laptoplar

enguncel | 21 January 2011 14:24

Teknoloji o kadar ilerledi ki durdurmak ya yavaşlatmak mümkün değil. daha bir iki sene evvele kadar insanlar 512 mb erkran kartlı laptobum olsun yeter diyorlardı. daha sonra bu arzu 1 gb ta çıktı. 1 gb modası diğerlerine nazaran daha uzun sürdü. firmalar bu teknolojik dönemde, uzun sayılacak bir zaman zarfı boyunca laptorlarda 1 gb ekran kartını geçemedi. bu da oyun kullanıcılarını, grafikerleri ve tasarımcıları biraz zor durumda bıraktı. çünkü oyun firmaları ve grafik firmaları görüntü kalitelerini arttırdı. oyun firmaları 3d oyunları ve hd oyunları çıkartıp daha da geliştirdiler.

opera dünyanın en iyisi mi

enguncel | 29 March 2010 22:29

Evet son günlerde dünya çapında müthiş bir opera dalgası başladı. Peki nedir opera?
Son zamanlarda piyasaya pek çok internet tarayıcısı çıktı. Bunlardan biri de Opera tarayıcısı. Opera pazarda %6 lık bir dilimi almış olmasına rağmen, hızıyla adından oldukça söz ettiriyor.
En büyük rakibi kim diye sormuş olursak, google chrome cevabını alırız. Hem pazardaki paylarıyla hemde kullanım bakımından karşılaştırdığımızda iki tarayıcınında birbirine çok benzediğini göreceğiz.Bu benzerlikler hızlı başlat menüleri, sayfa açılımları, eklenebilir ve değiştirilebilir temalar gibi özellikler şeklinde gidiyor. Fakat aradaki fark Opera nın hızıyla değişiyor.Operanın son sürümünde kullanmış olduğu JavaScript ve geliştirilmiş olan CSS3, HTML5 sayesinde istediğiniz web sayfasına 1 sn. ve hatta daha az gibi bir zamanda girebiliyorsunuz. Hızlı başlat menüsüne 20 ye yakın web sayfası ekleyebiliyorsunuz ve istediğiniz sayfaya bir tıkla anında erişebiliyorsunuz. Çok fazla sayfa açma imkanı da sunan bu tarayıcı hem bilgisayarı hem de internetinizi kasmamaktadır. Yeni açtığınız sayfaların ve sekmelerin önizlemelerini de sunarak seçtiğimiz sayfa hakkında sekmeye tıklamadan önce bize bilgi vermesi de oldukça etkileyici ve artı puan getirici bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Oysa Google Chrome da 5 ten fazla sayfa açtığınız zaman tarayıcı bir hayli performanstan düşüyor. Bu da kullanıcıları zor durumda bırakıyor.
Futuremark tarafından da çok etkileyici puan alan Opera, Apple ın Safari sinden sonra ikinci sıraya yerleşmiş gibi görünsede kullanıcılar ve bir çok bilişim dergisi tarafından 1 numara olarak görülmektedir.