bildirgec.org

Dreammaster

11 yıl önce üye olmuş, 11 yazı yazmış. 3 yorum yazmış.

Bu Kadar Hızlısı Olmamıştı; Seagate Barracuda XT

Dreammaster | 23 September 2009 13:06

Sabit disk satışlarının arttığı günümüzde ki bunda fiyatların ve kapasitelerin, ters orantısının etkisi çok büyüktür, piyasanın yükselen isimlerinden biri olan Seagate teknolojik yatırımlarıyla da kendinden söz ettiriyor.
Bize sunulanlar;

Evet grafikte gördüğünüz gibi yeni nesil sata teknolojisiyle ayağınızı yerden kesmeye hazır bir Barracuda XT bizleri bekliyor… Hızı testlerde 140MB/sn ye ulaşabilen sürücünün 750.000 saatlik de kullanım süresi var. 2TB kapasiteli ve SATA 6Gbps uyumlu Barracuda XT’nin bu hafta içerisinde satışa çıkarılması planlanıyor.

Sony Ericsson MH907 Hareketinizle Canlansın

Dreammaster | 23 September 2009 11:41

Sony Ericsson’dan yeni nesil kulaklık serisi. Bu seriyi diğerlerinden ayıran en büyük özelliği harekete duyarlı olması. harekete duyarlı şeklinde lanse edilse de temasa duyarlı bir kulaklık serisi aslında. temas kurgusu nasıl işlenmiş derseniz dokunmatik ekranlarda kullanılan teknoloji esas alınıyor. bu sayede kulaklığı taktığımız an çalışmaya başlıyor hangi teki olursa olsun çıkardığımız an da duruyor tüm bu işlemler kulaklık çevresinde bulunan sensörlerde gizli.

ATI Eyefinity’e Samsung Kıyağı ve Dev Monitörler

Dreammaster | 18 September 2009 11:03

AMD yakın zamanda yeni nesil ekran kartlarında kullanacağı teknolojilerden Ati Eyefinity yi tanıtmıştı şimdi de Samsung bunun nimetlerini görmüş olacak ki Eyefinity e uyumlu yeni nesil monitörler üretileceğini duyurdu. Kısaca Eyefinity i hatırlıycak olursak burda bize vadedilen çoklu monitör desteği başta eski bir uygulama gibi gözükse de burdaki standart tek bir görüntüyü en üst düzey çözünürlülükte tek ekran kartıyla yapabilmesi peki bu tek ekran kartından kaç çıkış alabiliriz sorusunada 6 olarak yanıt verebiliriz ki oyunlarda içine gömüleceğimiz garantisi içeriyor.

wireless la veriden sonra WREL la enerji

Dreammaster | 16 September 2009 14:02

Wireless bizi kablosuz data iletiminin özgürlüğüne kavuşturmuşken gelecek bu seferde enerji iletimini gösteriyor bu konudaki gelişmelere ve Intelatılımına değineceğiz. En taze haberden girecek olursak Wireless Resonant Energy Link adını verdiği teknolojiyle kablosuz enerji iletimini duyurdu peki bu teknolojiyle bize sunulanlar ne, kullandığımız her türlü elektronik eşyayı elektirik kablolarından kurtarmak evet ana fikir bu. WREL da ki başarım ne oldu peki 1metrekarelik bir alan, bu alan içerisinde özgürce kablosuz şarj veyahut kullanımı gerçekleştirildi, 1metrekareden de anlaşılacağı gibi bir giriş teknolojisi söz konusu yanlız bu teknolojidede şöyle bir negatif yön bulunmakta o ise bu aktarım sırasında %25 lik bir enerji kaybı söz konusu, pirizden gelen bu enerji kayıbı, küresel ısınma, tükenen enerji kaynaları diye sesimizin tükendiği günümüzde nekadar makul bir eksikliktir bunuda yakında görücez.
Konuyla ilgili daha geniş bilgi isterseniz;
http://www.intel.com/pressroom/innovation/innovation.htm
http://www.seattle.intel-research.net/projects.php
http://thefutureofthings.com/news/5763/intel-s-wireless-power-technology-demonstrated.html
bu kanynaklardan da faydalana bilirsiniz.

Qİ çincede, doğal yaşam enerjisi(insan enerjisi) anlamına gelen bu kelime silikon vadisindeki bir kaç şirketin ortak karırıyla koblosuz enrjinin yeni logosunu oluşturmuş durumda, ne kadar tutulur, bunuda piyasa hakimiyeti belirliycek sanırım. Silikon vadisinde bu teknoloji için harıl harıl çalışan teknoloji devlerine geçecek olursak, Fulton Innovation, Philips, Samsung, Sanyo, National Semiconductor vd. evet şuan bu devlerde harıl harıl çalışmalarını sürdürmekte fakat Intelden öte bir atılım gerçekleştiremediler en azından gösteri kısmında halen yoklar peki bu işle ilgilenen başka kimler var ? Bu soruyada MIT olarak yanıt verebiliriz zira şuanki çalışmalarıyla 2 m uzaklıktaki 60w bir ampülü yakmayı başardılar.
Qİ çalışmalarıyla ilgili ise;
http://www.engadget.com/2009/08/18/wireless-power-standard-almost-here-named-qi-of-all-things/
http://www.wirelesspowerconsortium.com/news/press-releases/release-of-specification-and-logo.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_Power_Consortium

Açıkcası beni işin endişelendiren kısmı sağlık konusu Wireless sinyallarinin bile sağlık üzerindeki etkileri konuşulurken, bu kadar büyük bir enerji salınımının oluşturacağı sağlık problemleri sıkıntılı bir konu.

Alanında Tek,Türk Yapımı Kriptolu USB Bellek: SIR

Dreammaster | 13 September 2009 14:09

''SIR''
”SIR”

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından yapımı üstlenilen kriptolu USB bellek; “SIR. Peki onu diğer usb belleklerden ayıran noktaları neler? Buna cevap olarak 2 nokta verebiliriz: 1.si yüzde yüz Türk üretimi ve teknolojisi; 2.si en küçük kriptolu USB bellek özelliğine sahip olması. Öyle ki Nato askeri teknoloji alımlarında ”SIR”a kendi alanında rakip bulamadı ve Nato askeri envanterlerinde yerini aldı.

Google Dünyayı Parsellemek Üzere

Dreammaster | 10 September 2009 11:53

Google Maps’a Hasbro ayarı ve karşınızda Monopoly City Streets. Google maps bu sefer oyun alanımız oluyor Hasbro‘ nun el attığı google maps da istediğiniz binayı, müzeyi, tesisi satın alarak gelecek kiralarla büyüyen bir emlak kralı olmaya çalışıyoruz ve başlangıç bütçemiz 3 milyon dolar, bu parayla dünya üzerinde başlıycak olan parselleme yarışında elinizi çabuk tutmanız gerekecek, zira oyun 9 eylülde başlıyor.

http://www.monopolycitystreets.com/

TAG Heuer Meridiist

Dreammaster | 09 September 2009 13:58

Dünyanın önde gelen lüks saat üreticilerinden TAG Heuer, lüks saat işinden sıkılmış olucak ki telefon üreticiliğine, soyunan ilk İsviçreli saat üreticisi ünvanını alıyor. Peki bu telefonumuzu diğerlerinden ayıran nokta neresi; Çelik, altın , PVD gibi kaplama seçenekleriyle kendinize göre özelleştire bilmeniz bu seçeneklerin içerinde timsah derisinin de olduğunu düşünürseniz olayın ekonomik ucunun kaçtığını farketmişinizdir. Daha yeni başlıyoruz seçeneklerimiz arasında 1.3* karatlık 208 adet pırlantalı versiyonu yada 7.4* karatlık 1232 adetlik pırlantalık versiyonunuda seçe bilirsiniz. Teknolojik noktada farklı bir şey sunmaması telefonumuzun tamamen tasarım ve kişisel odaklı olduğunu gösteriyor. Gelelim fiyatına, Tag Heuer MERIDIIST 4.000 Euro ila 9.000 Euro arasında değişeceği söyleniyor.

Bu telefon mudur yoksa telefon bu mudur?

Dreammaster | 06 September 2009 14:34

  • Bu telefon mudur yoksa telefon bu mudur?
    Bu tasarım harikası telefon konsepti, yine Japon dostlarımızdan. Peki tasarımdaki olağanüstülüğü nedir; şeffaf bir dikdörtgen olması bu kadar, sadeliğin bu düzeyde bir konsep mucize oluşturması içerdiği teknolojide gizli sanırım. Peki bize sundukları neler; 3G windows ve online olarak internetten anlık hava durumu. Peki bunun esprisi nedir? Anlık olarak hava durumunu ekranınıza taşıması; eğer yağışlı bir hava varsa aynı anda telinizde de yağmurlar sel oluyor. Bunların haricindeyse, klasik bir 3G telefonda olması gereken çoğu özelliği bu dikdörtgen şeffaf tasarımda buluşturan harika bir telefon.