bildirgec.org

dost

11 yıl önce üye olmuş, 10 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Türkçe bilim projesi

dost | 12 April 2002 22:20

“Türk demek türkçe demektir, ne mutlu Türk’üm diyene!” diyor sitenin girişinde. türkçe bilim projesi bilim dallarında kullanılan yabancı terimleri Türkçeleştirmek için kurulmuş bir site. yabancı terimler için yeni türkçe karşılıklar önerebiliyorsunuz, ve bunlar ziyaretçiler tarafından oylanıyorlar. böyle projeleri desteklemeli … Siteyi hazırlayan can balioğlu da böyle tanıtmış siteyi:

Bu proje Türkçe’nin dünya dilleri arasında layık olduğu yere getirilmesi ve Ulu Önder Atatürk’ün biz Türk gençlerine miras bıraktığı Türkçe devrimine katkıda bulunması amacı ile hazırlanmıştır. Bilim dallarında kullanılan yabancı terimlere herkesin dilediği gibi karşılık önerebileceği ve böylelikle yabancı bir terime en uygun Türkçe karşılığın seçilebileceği bir ortam yaratmaktı hedef. Umarım Türkçe’sine sahip çıkmak maksadındaki her bilinçli Türk genci gibi sizde bu projeye bir “tıklama” ile de olsa katkıda bulunursunuz.

sitepoint

dost | 24 February 2002 00:41

sitenin adını sitepoint koymuşlar, oysa ben webmasterlar için cennet olarak değiştirilmesini öneriyorum. burası 3-4 yıldır webmasterlara yönelik içerik üreten profesyonel bir site. içerik bakımında web siteleri ile ilgili aklınıza gelen herşey mevcut. sitenin altyapısını oluşturmaktan (html, cgi, php) tutun da, tanıtımını yapıp kâr etmeye kadar her konuda makale var. bir de forumları var ki, off. community nası olur diye merak edenler varsa bir uğrasınlar. çok seviyeli, bilgi paylaşımının ağırlıkta olduğu bir yer.

IE New Window maximizer

dost | 18 February 2002 21:19

internette surf yaparken yeni bir pencere açtığınızda bir de onu büyütmek için 2. kez tıklamanız gerekmesi sizi de rahatsız etmiyor mu? açıkcası beni uzun süredir etmiyor çünkü ie new window maximizer adında ufak bir program kullanıyorum. işte marifetleri:

  • dilerseniz system tray’de durup açılan her pencereyi maximize eder.
  • bütün popup pencerelerini de otomatikman kapayabilir.
  • [SHIFT+CTRL] tuşlarına basılı tutarak bir linke tıklarsanız onu yeni bir pencerede açıp direk minimize eder.

program saolsun beni bugüne kadar 1513 metrelik mouse hareketinden kurtardığını söylüyor.
ekran görüntüsü: ss1 | ss2
» download

Blobby Volley

dost | 18 February 2002 20:40

hazır konu oyunlardan açılmışken, hani bağımlılık yapan ufak oyunlar vardır ya… blobby volley‘de onlardan bir tanesi. oyunumuz basit fakat zevkli bir voleybol oyunu. dilerseniz 3 farklı zorluk seviyesindeki bilgisayara karşı oynayabilir, ya da multiplayer seçeneği ile internet üzerinden kapışabilirsiniz. » download 795 kb

belki bilenleriniz o

dost | 31 October 2001 18:28

belki bilenleriniz olabilir, ben webin zaman makinasını yeni keşfettim, hemen sizinle paylaşayım dedim. efendim web.archive.org adresinden web sitelerinin eskiden nasıl göründüklerine bakabiliyorsunuz. sitelerin eski amatörlüklerine bakıp gülebilir, ne kadar yol katettiklerini öğrenebilirsiniz. pek de nostaljik canım… genelde resimler kırık çıkıyor ve biraz yavaş çalışıyor fakat hiç yoktan iyidir. sizin için birkaç tane derledim, bakın bakalım:

siz de varsa kendi sitenizinkine bakabilirsiniz … buradaki özel koleksiyonlarında ise yahoo, amazon gibi baba sitelerin eski halleri bulunuyor. cidden çok komik, gez gez bitmez …

1994’den beri düzenl

dost | 15 September 2001 16:11

1994’den beri düzenlenen ve artık geleneksel bir hal alan halıcı midi bilgisayarla beste yarışmalarının bu yıl 8.si düzenlenmiş. mevlana temalı yarışmayı Hasan Cihat Örter‘in Worldwide Mesnevi adlı eseri kazanmış. Bu eser gerçekten dinlenmeye değer… ayrıca siteden eski yıllarda ödül alan eserler de dinlenebiliyor.