bildirgec.org

dolap

10 yıl önce üye olmuş, 6 yazı yazmış. 107 yorum yazmış.

Temple of the Sun

dolap | 05 April 2007 08:59

temple of the SUN
temple of the SUN

Sun microsystems, bu Indiana Jones (biraz da Süper Mario) serüveni tadındaki eğlenceli oyunu bir de ödüllü yapmış. Uzun bir Official Rules sayfası ile yarışma kuralları anlatılmış. Oyunu yarışmaya dönüştüren yegane tarafı, kahramanımızın karşısına çıkan engelleri, yazılım geliştiricilere yönelik sorulara doğru cevapları vererek aşabilmesi. Hatta Temple of the Sun, oyun içinde kendinden “Developer Temple” diye bahsediyor.
Sona sakladığım kötü tarafı ise oyunun ilk 5 level ardından ürünü satın alıp, register olduktan sonra devam etmenize izin vermesi.

Star Wars – Clone Wars

dolap | 13 November 2006 15:12

Clone Wars

Star Wars Episode II: Attack of the Clones ve Star Wars Episode III: Revenge of the Sith filmleri arasında yaşananları çizgi film tadında seyretmek için işte size iki DVD. Öyle tadı damağınızda ekrana bakakalırken bitiveriyorlar ki kızıyorsunuz. Bulun buluşturun mutlaka izleyin: Star Wars Clone Wars Animated

Batıl İnançlar

dolap | 14 September 2006 17:21

Bugün bütün gün sağ gözüm seğirdi, rüyamda da 2 adet cılız ve hasta deve görmüştüm zaten. Hayırdır inşallah neler oluyor hafazanallah diyerek duruma internet camiasından yorum almak istedim.
İşte Çorum Kültür ve Turizm Müdürlüğünün “İnanışlar” sayfasındaki göz seğirmesi yorumu:
Sağ göz seğirmesi ağlayacağına,sol göz seğirmesi güleceğine işarettir.
Bu da Isparta valiliğinin sitesinden alınan “Halk İnançları ve Uygulamaları” bölümümdeki yorum:
Sağ göz seğirirse iyi, sol göz seğirirse kötü haber geleceğine işarettir.

Sürü psikolojisi

dolap | 25 July 2006 18:35

2 keçinin peşinden 320 koyun uçurumdan atladı
Ben bu sürü psikolojisi lafıyla bir karikatürde tanıştım, e dedim olabilir tabi ama hani hepsi de aynı olmaz. Ne biliyim şirinler, yedi cüceler hepsi topluluk halinde yaşalar ama özlerinde farklı tipler. Koyunların tembeli, huysuzu, uykucusu olur, birileri giderken onlara eşlik etmez diyordum. Ama diilmiş, öğrendim ki her daim hep birlikte.
Haberin yorum kısımları ise sürü psikolojisinin tamamen dışında. Olayı mizahla ele alan var (şakacı şirin), eski çoban olup içi yanan (şirine-duygusal şirin), politika ile bağlayıp iktidara laf eden (öfkeli şirin), Türk koyunundan çok da bişi beklenemezdi zaten diyen (huysuz şirin)…
Ben bu haberle hem öğrendim, hem de eğlendim vesselam.

Türkler için uzay araştırmaları sorunsalı

dolap | 20 July 2006 13:40

Yazı, bu sorunsalı kapsamlı şekilde işlemeyecek olup en damar iki noktaya temas edecektir.
1) Uzayda herşey dönerken nereye göre hareket edeceğiz?
2) Bilgisayar programlarından birinde çıkacak bir hata nasıl bir destek ile çözülecek?
Bu iki soruya ya cevap verilemediğinden ya da verilen cevaplar bariz bi şekilde tatmin edici olmadığından biz bugün uzayda değiliz arkadaşlar.
“Merkür tam önümüzde gaza basarsak dümdüz gidip yakalarız. Ama ama döne döne kayıyor bu, haydii, kaçırıyoruz, sola kıralım.” kuvvetle muhtemel sarf edilebilecek bi cümle. Oldu ki bi ihtimal dönmeyi hesapladık, azıcık bir dudak payı bırakmadan olmaz, ve netice: “Hani bu açı farkı 1 metre bi açıklık bırakacaktı abi, 4 gezegenlik mesafe bırakmışsın sen.”
Hafazanallah yazılımlar patlasın, astronotumuz nefes alamaz halde memleketi arayarak destek istesin. İşte destek mühendisimizin soruları :
– İlk kez mi bu hata ile karşılaşıyorsunuz?
– Günde kaç kez nefes alıyorsunuz?
– Bu kaçıncı nefesiniz? Kaçıncı nefesten sonra sorun yaşamaya başladınız?
– Nefes almasanız… onun yerine başka bir şey denesek…
– Orda mısınız? hey!

25 küçük adam

dolap | 19 July 2006 13:30

Savaş, haksızlık, hüzün… çok içine bulandığımız şeyler. Keşke acıtmasa dünya bizi böylesine, çocuk olsak keşke. Ya da arabamıza atlayıp son hızla sürerken adrenalinden tüm dünyayı unutsak. Ya da her ikisini birden yapsak 🙂 Yazık ki bizim için geç artık ama yapanlar yapıyorlarmış. Şimdiye kadar 25 küçük adam yapmış. Çok da güzel yapmışlar, afferim.