bildirgec.org

dogukansavas

11 yıl önce üye olmuş, 85 yazı yazmış. 16 yorum yazmış.

Türkiye’ye Dışarıdan Bakmak

dogukansavas | 12 February 2008 20:10

Bügün dışarıdan Türkiye’yi seyretmek her zamankinden kolay. Özellikle yabancı ülkelerde bulunan think-tank’lerin neredeyse tüm içeriklerini internete kaydırmaları ile birlikte, bugün dışarında nasıl görüldüğümüzü takip etmemiz olanaklı. Aslında tek tek günlük gazetelerden makaleleri alıp bulmak epey uğraş gerektiriyor. Bunun yerine çeşitli kuruluşların bölgesel bazlı yayınları sürekli güncel bir halde bizi taze tutabilmekte. Think-tank’lerin Türkiye coğrafyasına yönelik siyasal islamdan hukuki konulara, seçimlerden üniversite reformlarına, Kürt probleminden ekonomik kalkınmaya yönelik fakat bunlarla sınırlı kalmayan konularda yabancı basın derlemelerini, makaleleri, askeri konular dahil raporları, üniversite tezlerini, gazete haberlerini vs. dahil ederek sundukları başlıca kaynaklar ise şunlar:

Das Kapital: 140 Yılldır Aramızda Bir Hayalet Var

dogukansavas | 17 September 2007 11:57

21 Şubat 1848’de yayınlanan Komünist Manifesto Avrupa’da bir hayalet dolaşıyor diye başlamıştı. Hayaletin eline kapsamlı bir inceleme alması, neden bir hayalet olduğunu, neden kurulu düzeni korkuttuğunu en ince ayrıntısına kadar anlatması, dolaştığı dar sokakların haritasını çıkarması ise ancak 19 sene sonra gerçek olacaktı. 19 sene sonra 14 Eylül 1867’de Das Kapital’in ilk bölümü tamamen ortaya çıkacak ve Karl Marx‘ ın ellerinde olacaktı.

Bu zamana kadar yazılmış en geniş iktisat teorisi, sadece teoride kalmıyor ve yaratıcısının bundan 22 yıl önce dediği gibi “Filozoflar dünyayı yalnızca çeşitli biçimlerde yorumlamışlardır; oysa sorun onu değiştirmektir” düsturuna sadık kalıyor yeni bir dünya ve yeni bir hayal yaratıyordu. Derinlemesine girdiği bu dehlizde Das Kapital mevcut duvarlara en sert vuruşlarını yapıyor, sadece bilimsel alanda değil tam anlamıyla siyasal alanda da bir “devrim” yaratıyordu. Bundan sonra artık ne proleterya eskisi gibi olacaktı ne de burjuvazi. Herkesin kirli çamaşırları dökülmüştü ve hayalet artık bir bedene sahipti.

Yepyeni Zargan’a Tıp Sözlüğü

dogukansavas | 14 September 2007 17:18

Şu anda en gelişmiş özgül ingilizce-türkçe, türkçe-ingilizce sözlük olan zargan; daha sade bir tasarıma kavuşturduğu sitesinin ardından; hukuk, tıp, bankacılık, finans, inşaat, mimarlık, mühendislik, otomotiv, medya, muhasebe, bilişim ve bilgisayar terimlerinin yanına Roche‘un katkılarıyla Prof.Dr. İsmet Dökmeci ve Uzm. Kim. A. Handan Dökmeci tarafından hazırlanıp Nobel Tıp Kitapevi tarafından yayınlanan Büyük Tıp Sözlüğü’nü de dahil ederek tıp alanına da girmiş oldu. Sözlük şu anda 44 YTL’den satılırken, zargan üzerinden ücretsiz olarak ulaşmak mümkün. Arattığınız terim eğer ilgili tıp sözlüğünde geçiyorsa, diğer terimlerin aksine sadece ingilizce eşini değil aynı zamanda türkçe açıklamasını da bulabiliyorsunuz. Zargan’ın konu ile resmi açıklaması ve House M.D‘den öğrendiğimiz birkaç hastalıkla ilgili örnekler: Cushing’s syndrome, streptococcus, psittacosis

Yepyeni Zargan

dogukansavas | 26 December 2006 10:00

En kapsamlı Türkçeİngilizce, İngilizce-Türkçe online sözlük olan Zargan altyapısını ve tasarımını tamamen değiştirdi.
Zargan artık; ana sayfada reklam almıyor, siz dil seçneği sunmuyor bunu kendisi otomatik algılıyor, bağlantılı kelimeleri tek sıra halinde değil gruplandırılmış şekilde sunuyor, istatistikler grafik haline dönüştürülmüş, sonuç sayfası daha anlaşılır ve incelenebilir olmuş bunlar güzel. Fakat artık sonuçlara tıklayınca Meriam-Webster’e gitmiyoruz bunun yerine her kelimenin yanında ufak bir Google arama düğmesi eklenmiş.
Bu arada Firefox kullanıcıları için ufak bir eklenti de geliştirmişler.