bildirgec.org

dadaruh

11 yıl önce üye olmuş, 25 yazı yazmış. 28 yorum yazmış.

internete sansür yasası

dadaruh | 24 May 2007 08:06

“İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun Tasarısı” 23 mayıs itibariyle resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir, hayırlı olsun. Tasarının tam metnini okuyarak, hangi hallerde suçlu olacağınızı öğrenebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak 20 sivil toplum kuruluşu bir bildiri yayınlamış: “İnternete sansür değil, sürat gerek!”. Bu kanuna EMO da karşı olduğunu belirtmiş. Memleketin bu alandaki en mühim organizasyonları durumdan memnun değilken hangi “iş bilir”ler neye dayanarak böyle bir yasa hazırlamış, anlaması güç. Klasik devlet zihniyetinin tökezlediği, komik duruma düştüğü yegane alan internet. Lakin iş sadece komikliğiyle kalmayacak gibi.. Genel bi bilgi edinmek için Milliyet ve Bianetin haberleri okunabilir.

Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi

dadaruh | 04 April 2007 17:27

3. BİLMÖK
3. BİLMÖK

Bilgisayar mühendisliği öğrencileri, oturmuşlar kongre düzenliyorlar ve bunun bilişim öğrencileri için tek ulusal kongre olduğunu iddia ediyorlar. Etkinlik Eskişehir Osmangazi ÜniversitesiBilgisayar Mühendisliği öğrencileri tarafından organize ediliyor. Ama bu kongrenin üçüncüsü. Adet şöyle; her bilgisayar mühendisliği bölümü bulunan üniversiteden, bölümlerin belirlediği resmi temsilciler kongreye katılıyor. Ve konaklama-yemek-şehir içi ulaşım giderleri organizasyon tarafından karşılanıyor. Etkinlik tarihi 12 – 15 Nisan. Dolu dolu da bir programları, bayağı da destekçileri ve sponsorları var. Konferans katılıma açık ve ücretsiz. Şehir dışından geleceklere yemek ve konaklama konusunda yardımcı olacaklardırmış.

sözlükte neler oluyor?

dadaruh | 22 December 2006 10:39

bugün, aynı zamanda sözlüğün yaratıcısı ssg’nin doğum günü olarak 21 aralık tarihinde ekşi sözlükte hiç de beklenmeyen olaylar vuku buldu. aethewulf’un sözcülüğünü (önderliğini?) yaptığı bir grup kıdemli sözlük yazarı, yönetime el koyduklarını, hali hazırda moderatör ve preator olan, ssg dahil pek çok kişinin çaylak yapıldığını açıkladılar. gerekçeleri ise temel olarak ekşi sözlüğün gidişatındaki bozukluktu. derhal bir temsilciler meclisinin oylanmasına, anayasa çalışmalarına başlandı. olay sözlükteki pek çok yazarın tepkisini çekerken pek çokları da bunun bir “şaka”dan ibaret olduğunu düşündüler. muhtemelen sözlük son zamanlarının en hareketli günlerini yaşadı, “21 aralık 2006 ekşi sözlük darbesi” başlığına yüzlerce entry girildi, herkes aşina bir isimden açıklama, ssg’den bir hareket bekledi. ve an itibariyle sözlük ulaşılamaz durumda.
ekşi sözlük gibi, türkiye’de internetin önemli ve keyifli mecralarından birinin akıbetini merak etmekle beraber, tez zamanda sağlıklı sıhhatli geri döneceğini umuyoruz.

interaktif sistemler…

dadaruh | 08 December 2006 12:37

mit sketching gibi görsel-interaktif sistemler daha çok gelişeceğe benzer.

tom cruise bilgisayar başında..
tom cruise bilgisayar başında..

minority report‘daki bilgisayara ve 3 boyutlu projektöre kadar yolu var bu gelişimin (the guardian’dan minority report’daki teknolojik yenilikler ve gerçekleşebilirliği). hatta öyle ki “minority report tarzı interaktif arayüz” kalıbı kullanılır olmuş bu tip sistemleri tarif etmekte ve bu tarifle ifade edilen pek çok çalışma ve araştırma mevcut(1, 2, 3..).

Zıplamaya son bir saat!

dadaruh | 19 July 2006 12:44

Dünya’nın dengesini düzeltmek için takribi bir saat sonra (13:39:13) iki dakika boyunca, yaklaşık 600 milyon insan zıplıyoruz, hazırlanın!
http://www.worldjumpday.org/ !