bildirgec.org

compu

8 yıl önce üye olmuş, 9 yazı yazmış. 4 yorum yazmış.

googlebot tembellikleri ve iframe’ler

compu | 20 June 2005 23:19

nedir google’ın indekslemeye zorlandığı html yapısı? hangi tag’lere kıldır, bot’ları hangi sayfalara girmeye üşenir?

mesela iframe içinde yeri gelip bir başka iframe’in bulunduğu sitemiz neden bu kadar süredir listeye giremez?

frameset’leri başarılı(!) bir şekilde indeksleyen google’un, iframe’lere ayrı bir ilgisizliği olabilir mi? “iyi niyeti suistimal” şeklinde kullanıldığı durumlar nedeniyle iframe’lerin “adı çıkmış” olabilir mi?

kullandığım iframe’lerin bir özelliği, tek başlarına çağrıldıklarında php kodlarının refer kontrolü sayesinde bağlı bulundukları ana frame’lere refresh yapmaları, o kadar. bu, google’un “okumasına” mani olmasa gerek?

isp’ler ve spam

compu | 27 April 2005 15:18

isp’lerin “bilgilendirme” adı altında gönderdikleri mail içeriklerinin ticari boyutlara ulaşması, bu maillerin “spam” olarak nitelendirilmelerine sebep oluyor. bu tür mailleri almak istemeyen kullanıcılara verdikleri yanıt ise sistemlerinin bu “bilgilendirme(!)”leri otomatik gerçekleştirdiği, toplu gönderimlerde filtrasyon yapılamadığı üzerine oluyor.

soruyorum: isp’lerde ne tür “sistem”ler oluyor ki toplu mail gönderimlerinde basit bir “şu şu maillere gönderme / exclude et, yap bişiler” filtrasyonu bulunmuyor?! ne tür yazılımlardır ki kullanıcı grupları oluşturulamıyor, isteyen/istemeyen herkese mass mail sallıyor?!

rss feed otomasyonu

compu | 19 March 2005 02:16

merhaba.

sık update edilen, sağlam ve zengin içerikli sitelerde verilmekte olan rss formatındaki içeriklerin server-side olarak nasıl oluşturulduğuna dair türkçe kaynak bulamadım.

rss’in en yaygın sürümünün 0.91 olduğunu öğrendim, 2.0 sürümü de çıkmış. nette bu rss dosyalarının hangi tag’leri ne şekilde kullanmak gerektiği üzerine yeteri bilgi olmasına karşın, webmaster’lara yardımcı olacak nitelikte, veritabanına eklenen kayıtları (ör: bir haberi) otomatik olarak xml’leştirip ftp’ye ilgili dosyaları yaratması hakkında pratik dokümanlara erişemedim.

tuzak!

compu | 06 February 2002 00:46

bu adresten bir “akıllı”(!), [email protected] adresinden gönderilmişcesine bir email dolaştırıyor. email “dear icq user” diyerek başlıyor, sonunda da bir form ile uin ve password istiyor. tabi ki amaç uin araklamak…

buradaki arkadaşlar yemezler bu numarayı tabi, benim amacım uyarmak, arkadaşların da imkanları doğrultusunda sayfalarından bunu duyurmalarını sağlamaktı.

"hello, how are you?

compu | 05 December 2001 15:10

“hello, how are you?” diyerek hatrımızı soran virüsler arasına [email protected] da girmiş bulunuyor. Bu seferki icq üzerinden de mail gönderiyormuş.

bir süredir jetbitts

compu | 17 October 2001 23:30

bir süredir jetbittse takılıyorum. daha doğrusu takılabiliyordum, ta ki ie6.0 install edinceye kadar… ie60 ile jetbitts.com’u görüntüleyebilen var mı acep?