bildirgec.org

ceteleci

8 yıl önce üye olmuş, 20 yazı yazmış. 4 yorum yazmış.

“Chalk Mug” yazılabilen kupa…

ceteleci | 01 April 2008 12:33

Sabah kalktınız, işe gideceksiniz ama eşinize onu uyandırmadan bir not bırakmanız gerekiyor, o sıkıcı eski usül buzdolabı mıknatısına kağıt takma yöntemini mi kullanırsınız ya da “Chalk Mug” da olduğu gibi kupanın üstüne yazılmış bir notu mu; şahsen ben ikincisini tercih ederim. Chalk Mug diğer kupalardan farklı olarak ilginç dış yüzey tasarımı sayesinde bildiğimiz okul tebeşirleri ile üzerine yazı yazma olanağı sağlıyor, ama üzerine yazı yazmak için okuldan tebeşir aşırmanıza gerek yok çünkü 1 adet tebeşir de bu zamazingonun paket fiyatına dahil. Fiyatı sadece £5,99 olan bu zamazingo için ayrıntılar buradan ve şuradan

Kalem Görünümlü Alkolmetre + UVmetre

ceteleci | 09 February 2008 19:48

Bir cumartesi akşamı arkadaşlarınız ile takıldığınız bardan çıktınız ve eve gitmek üzeresiniz. Aracınıza bindiniz elbette ki en ayık arkadaşınızın arabayı kullanmasını istersiniz, peki bunu nasıl belirleyeceksiniz. Problemin çözümü ise kalem görünümlü alkolmetrede; bu zamazingo sayesinde alkol seviyenizi ölçebilirsiniz ayrıca UV ye ne kadar aruz kaldığınızıda gösterebiken bu alet sadece 19.99$ Ayrıntılı bilgi ise burada

yeni doğmuş bir gezegen bulundu

ceteleci | 05 January 2008 23:55

BBC News in dün yayımladığı habere göre evrenin galaksilerin ve galaksilerin oluşumu teorilerine yeni bir bakış açısı getirilebilcek bir keşfe daha imza atıldı. Almanyanın Heidelberg kentinde Max Planck Institute for Astronomy için çalışan gökbilimci Johny Setiawan ve arkadaşları yeni doğmış bir gezegen keşfettiklerini ve bu gezegenin hala oluşum aşamasında olduğunu açıkladılar. Max-Planck-Gesellschaft teleskopu sayesinde keşfedilen gezegenin Jupiterin 10 katı büyüklüğünde olduğu ve güneş sistemimize çok yakında bulunan TW Hydrae adlı yıldız ın etrafında döndüğü belirtildi. Bulunan gezegen TW Hydrae adlı yıldızın etrafındaki turunu 6 milyon km uzaklıktan 3,56 günde tamamlıyor.
Dip Not: TW Hydrae yıldızı güneş sistemimzden 182milyon ışık yılı uzaklıtkta bulunuyor
kaynaklar: 1 , 2

Honda ile Gelceğe Dönüş tasarımları

ceteleci | 05 January 2008 23:19

Honda Extreme Concept adı altında geliştirilmesi beklenen bu gövde tasarımları kullanıcıya bir çok farklı seçenek sunacağa benziyor. Bu tasarımlar temel olarak kişilerin sahip olduğu polikarbonattan yapılan araç şasilerin üzerine tabiri caizse giydirilebiliyor. Böylece aracın nasıl görüneceği tamamen kullanıcının insiyatifine bırakılmış oluyor. Değişik tasarımları görmek isteyenler buradan ve şuradan faydalanabilirler.

Mars’a asteroid çarpabilir…

ceteleci | 05 January 2008 14:29

NASA’s Near-Earth Object Program Office in gözlemlerine göre Kasım 2007 de dünya çok yakın geçen bir asteroid ocak ayı içerisinde Mars a çarpabilirmiş. NASA yetkililerinin 21 aralıkta sonuçlarını açıkladıkları çalışmalara göre “2007 WD 5” adı verilen bu asteroidin Mars a çarpma olasılığı 75 te 1 olarak hesaplanmış. Fakat elde edilen yeni veriler doğrultusunda bu olasılık tekrar gözden geçirilmiş ve 2 ocak ta yayınlanan bildiriye göre bu oranın %3,6 yani 28de 1e yükseldiği saptanmış.
Uzmanlara göre bu çarpışmanın (eğer gerçekleşirse) 30 ocak tarihinde olabileceği belirtiliyor. Böyle bir çarpışmanın gerçekleşmesi durumunda ise mars yüzeyinde 1km çapında bir krater oluşması bekleniyor.
kaynak

Artık gönül rahatlığı ile tuvalete gidebilirsiniz..

ceteleci | 05 January 2008 13:12

Resme baktığımda ilk aklıma gelen şey bunun ısıtmalı bir klozet oturağı olduğu ve oturağın rengine göre sıcakmı soğukmu olduğunun anlaşaılacağı idi, böylece sıcak bir klozete oturacağımız biliyor olacaktık. Ama durum tam olarak öyle değil. “Thermochromatic Toilet Seat” sayesinde sizden önceki kişi işini hallettikten sonra çok zaman geçtip geçmediğini öğrenebiliyorsunuz. Özellikle halka açık kullanıma alanlarında (okul,devlet dairesi,sinema,tiyatro…) kullanılabilecek zamazingo sayesinde ;kullanabileceğiniz tuvaleti seçebilirsiniz. Zaten kim birisi tuvaletten çıktıktan sonra aynı tuvaleti kullanmak ister ki…Oturağın kırmızı rengi tuvaletin çok kısa bir süre önce kullanıldığını gösteriyor, kullanımdan sonra kırmızı olan renk sarıya dönüşmeye başlıyor bu da bize tuvaletin son kullanımın uzun bir süre önce olduğunu gösteriyor..
Kaynak: 1,2

galaksi oluşum teorilerini değiştirebilecek yeni bir keşif daha

ceteleci | 05 January 2008 12:06

BBC News in iki gün önce yayımladığı habere göre galaksilerin oluşumu teorilerine yeni bir bakış açısı getirilebilcek bir keşfe daha imza atıldı. Almanyanın Heidelberg kentinde Max Planck Institute for Astronomy için çalışan gökbilimci Johny Setiawan ve arkadaşları yeni doğmış bir gezegen keşfettiklerini ve bu gezegenin hala oluşum aşamasında olduğunu açıkladılar. Max-Planck-Gesellschaft teleskopu sayesinde keşfedilen gezegenin Jupiterin 10 katı büyüklüğünde olduğu ve güneş sistemimize çok yakında bulunan TW Hydrae adlı yıldız ın etrafında döndüğü belirtildi. Bulunan gezegen TW Hydrae adlı yıldızın etrafındaki turunu 6 milyon km uzaklıktan 3,56 günde tamamlıyor.
Dip Not: TW Hydrae yıldızı güneş sistemimzden 182milyon ışık yılı uzaklıtkta bulunuyor
Kaynak: 1,2

silinemeyen dosyalar

ceteleci | 05 January 2008 10:41

masaüstünde iki dosya var sil diyorum “dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda diyor bunları nasıl silebilirim.(unlocker 1.85 bir işe yaramadı).

USB Traffic Light ile dolu dakikalar…

ceteleci | 04 January 2008 13:31

Odanızda otururken zırt pırt rahatsız edilmekten sıklımışsınızdır. Evdekilerin sizin meşgul olup olmadığınızı bilmeden odanıza girip çıkması hangimizin canını sıkmaz ki. İşte bu olaya çözüm getiren ilginç bir zamazingoyu sizlerle paylaşmak istiyorum; adı USB Traffic Light. Adından da anlaşıldığı gibi USB ile bilgisayara bağlanabilen bu aygıt sayesinde, evdekiler sizin meşgul olup olmadığını anlayabilecekler, siz de bilgisayar başında huzur dolu dakikalar geçirebilecksiniz. Ses kayıtözelliğide olan bu cihaz sayesinde istedğiniz mesajı kaydedip ev ahalisine iletebileceksiniz.
Fiyatı da oldukça uygun sadece £9.95.

Güneş enerjili yağmur alarmı…

ceteleci | 01 January 2008 22:42

Malum Küresel Isınma söz konusu ve su kaynakları giderek tükeniyor. İnsanlık olarak hepimiz son zamanlarda bu konuya daha duyarlı olmaya başladık (Geçenlerde gördüğüm yağmurda bahçe sulayan bahçıvan hariç). Sağolsunlar Orbit Solar Power Systems mühendisleri çok faydalı olan bu zamazingoyu tasarlamışlar. Adı “Orbit Solar Power Rain System”. Güneş enerjisi ile çalışan bu zamazingo sayesinde yağmur yağmaya başladığı zaman otomatik olarak fıskiyeleriniz kapanıyor, böylece boşa su israfı önlenmiş oluyor. Bizim için küçük insanlık için büyük bir adım olması dileğiyle…