bildirgec.org

Bugra AYAN

11 yıl önce üye olmuş, 27 yazı yazmış. 6 yorum yazmış.

Kıyafetname İnternette !

Bugra AYAN | 16 July 2009 14:24

Kıyafetname İnternette

Erzurumlu bir alim olan ve astronomi, fizik, psikoloji, sosyoloji, ve din ile ilgili pek çok
bilimsel çalışmalar yapan,tasavvufî konularla birlikte, fen bilimleri hakkında da geniş
bilgileri kapsayan Marifetname adlı eseri yayınlayan,Erzurumlu İbrahim Hakkı;’nın insanların
fiziksel görünümlerni esas olarak açıklamaya çalışan;Marifetname isimli eserinin
“kıyafetname” bölümü Buğra AYAN ve Onur Neşvat isimli iki üniversite öğrencisi tarafından
internet ortamına aktarıldı.

İnternetin çılgın Türkleri

Bugra AYAN | 28 July 2008 11:02

Millet olarak bazı tipik özelliklerimiz var.
Günlük yaşamda dikkatimizi çok çekmeyen bu özelliklerimizin internet gibi ‘özgür’ bir ortamda nasıl etkiler yaratacağını analiz etmemiz, hem “İnternetin geleceğinde Türklerin durumu” hem de “Türklerin geleceğindeki internetin durumu” açısından önemlidir.

Mesala;özgürlüğümüze düşkünüz, hoşgörülüyüz, paylaşmayı seviyoruz.

Geçmişimizle gurur duymaktan hoşlanıyoruz.

Bu noktada genç nüfusumuzdaki enerjiye dikkat etmeliyiz. Çünkü tarihe yön veren bu özelliklerimiz, internetin geleceğine de yön verecek gibi gözüküyor.
İnternet kayıtları bize bu konuda ciddi ipuçları veriyor.

telekom suça teşvik ediyor

Bugra AYAN | 04 July 2008 10:00

Telif hakları konusunda ne kadar çok çalışmasa da ve bu konuda MÜ-YAP Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği sitelerin üzerine geliyor gibi gözüksede burası Türkiye denilen bir gelişme yaşandı.Türk Telekom bu adreste görüldüğü üzere,tanıtım yaparken VCD formatındaki filmi internetten ne kadar hızlı indirebilceğimiz üzere bir açıklama yapmış.Bence biaz kaş yaparken göz mü çıkarmış.Siteleri film dağıtımı yapıyor diye kapatırken bir taraftan da ne kadar hızlı film indirebileceğinizi anlatarak ürün pazarlamak ne kadar etik acaba.

Cnet Cep Telefonlarının Radyasyon Oranlarını Yayınladı

Bugra AYAN | 24 June 2008 13:23

CNET iki ilginç liste yayınlayarak cep telefonların yaklaşık olarak ne kadar radyasyon yaydığını açıkladı.

Motorola firmasının V195s modeli radyasyon oranı en üst sıralarda.

Teknoloji haberleri sitesi CNET editörleri bu listeyi yayınlarken objektif kaldıklarını hiçbir tarafın reklamını yapmadıklarını belirttiler.Bilgilerin %100 doğru olamayabileceği belirtilirken son zamanlarda yapılan çalışmalarda 3 çeşit beyin tümörüyle cep telefonu arasında bağlantı olabileceği tesbit edildi.
Radyasyon oranı en çok 10 telefon için buraya,en düşük radyasyonlu 10 telefon için buraya tıklayabilirsiniz.

çekoslavakya cumhuriyeti uefa resmi sitesi hacklendi

Bugra AYAN | 17 June 2008 09:01

“Maç sonuçları

UEFA:0 Türk Hackerler:1
Türkiye:3 Haçlılar:2
Hacked for Turkey.

Hakeme söyleyecek söz bulamıyorum. Ama merak etme hakem, bizim Millilerimiz herşeyin üstesinden gelir.. 😉 Fatih Hoca’ya selamlar 🙂 Arda ve Nihat, yine yaptınız yapacağınızı 😉 Kupa Bizim Olacak! Başka Yolu Yok! Fatih’in fedaileri, Viyana’yı cehenneme çevirmeden yurda dönmeyin 🙂 Powered by Bondtravolta.”

Yazısı ile karşılaştı Çekler siteyi açınca ve bu ekran görüntüsünü bıraktılar.

Hack görüntüsü
Hack görüntüsü

yine Turk hackler başroldeydi.İnternetin fenomenleri şov yapıyordu.

Ahmet HACIİBRAHİMOĞLU

Bugra AYAN | 14 June 2008 10:32

Dünya son sürat dönerken size birisini anlatmak istiyorum ;
Bu yazıyı yazarken kolumda ve yüzümde Ahmet Hacıibrahimoğlunun kelimesi kelimesine istediği cevaplar yüzünden alamayacağım 5 puan ve bu yüzden geleceğim bütünlemeler için yapacağım 4000 kilometrenin stresi ile oluşmuş sivilceler var.Normalde böyle bir durumda öğrenci isyan eder,kızar vs.Ama konu Ahmet Hacıibrahimoğlu olunca insan böyle yapmıyor çünkü o herşeyden önce dersten daha önemli şeylerin olduğunu öğretti,onun gibi insanlar kolay yetişmiyor,her hoca enflasyonun tanımını yazabilir ama her hoca 18 mart günü karşınıza geçip Çanakkale savaşını anlatarak sizi tiril tiril titretemez.Her hoca yıllarca konuşulacak özlü laflar edemez,her hoca evet belki gayri safi milli hasıla şudur diyebilir ama her hoca sizin o gayri safi milli hasılaya katkıda bulunmanızı sağlayacak felsefeyi sizde oluşturamaz.Her ekonomi hocası Merkez Bankası müdürünün adını bilebilir ama her ekonomi hocası Mimar Sinanın felsefesi ile nasıl üretici,kalıcı bir insan olacağınızı anlatamaz.Bize son dersinde gözlerinin içi parlarcasına ‘Çocuklar ülkenizi sevin.Ülkenize hizmet edin.’ demişti.Dersten çıkınca ben geçerim dersi ama seneye de kesin gelip gireceğim demiştim.Böyle bir insanı dinlemek ucsuz bucaksız manzarayı izlemek gibi.İlahi komedya bu ya dersten DC ile kalıyorum,bütünleme de veremez isem seneye alttan alacağım ama benim için olan DC nin 1000 yıl sonra yaşayan biri için sadece yanyana koyulmuş iki harf olacağını,kişilerle değil fikirlerle ilerleyeceğimi bana benimsetti bu değerli insan.Bilirsiniz bazı şeyler paha biçilemez.

Türkler internette güçleniyor

Bugra AYAN | 12 June 2008 03:49

İnternet kullanıcısı artıyor,internet heryere giriyor peki Türk kullanıcısı internet kamuoyunda güçleniyor mu? İşte bunla ilgili bir çalışma.
İlk Ermeni Soykırımı ile ilgili bir bilgi vermek lazım.Sözde Ermeni Soykırımını savunan başlıca sitelerden armeiangenocide kısayolda görüldüğü gibi kara kara Türklerin sözde Ermeni soykırımı ile ilgili internette yaptığı çalışmaları nasıl durdururuz diye görüş alış verişi yapıyor.Bu sitede de durum farklı değil korkularından Türklere kızmaya başlayan Ermeni soykırımını savunanlar ne yapacaklarını şaşırmış durumda.Bu kısayolda ise başka bir site sahibi Türk bilgisayar korsanlarından nasıl kurtulabileceğini araştırıyor.Artık korku öyle boyutlara ulaşmış ki burada görülebileceği gibi artık Türklere karşı birleşme gerektiği vurgulanıyor.Aktif internet kullanıcılarının ingilizce yazışmaları anlaması fakat karşı tarafın türkçe bilmemesi burada görüldüğü gibi ise yine türkler için bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor.

cia harita satma işine mi girdi

Bugra AYAN | 09 June 2008 13:21

Evet yanlış duymadınız,Amerikan merkezi haberalma bürosu CIA sitesinden tüm ülkelere ait haritaları satmaya başlamış.Buradan ulaşabileceğiniz fiyatları gayet uygun haritalar; 7,10,12.5 dolar arasında değişiyor.Örneğin buradan Türkiye haritalarına girince görüyoruz ki Türkiye’ye ait haritalar 12 dolar civarında.

Yukardaki harita ise tam 36 dolar.Bir çok ülkeye ait haritaların önizlemeleri sitede olmaz iken Türkiyenin bir çok haritasının olması ayrıca dikkat çekici.
Sadece bu da değil buradan görülebileceği gibi bir çok önemli siyasiyi ve bürokratı da yakından takip ediyor,site de isimlerini yayınlıyorlar.