bildirgec.org

Bikalemun

11 yıl önce üye olmuş, 8 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

windows live essentials 2011

Bikalemun | 04 October 2010 16:40

Beta sürümü piyasa sürülen yeni Windows Live Essentials 2011;Messenger,Photo Gallery,Movie Maker,Mail,Writer,Family Safety,Windows Live Mesh,Messenger companion,Bing Bar,Outlook Connector Pack ve MS Silverlight olmak üzere toplamda 11 bileşeni içeren bir paketle geliyor ve isteğe bağlı olarak bu bileşenler arasında seçim yapılarak kurulum yapılabiliyor.

Yeni arayüz
Yeni arayüz

Facebook ve Live kişi listesi bir ada
Facebook ve Live kişi listesi bir ada

Beta sürümünden aldığım izlenim çok iyi,genel olarak yenilenen arayüzünün yanısıra sayısız sosyal ağlarında windows live messenger üzerinden kullanılabilme özelliği gerçekten kullanışlı ve bu sayede tek bir uygulama ile bu ağlar arasında hızlı ve düzgün gezinmeyi sağlabiliyoruz.Örneğin facebook hesabınız ile messenger hesabınız arasında bir bağlantı oluşturduğunuzda ilk olarak facebook hesabınızdaki kişi listesi direk MSN listenize ekleniyor ve bunların arasından Facebook durumları online olan kişilerle direk iletişime geçebiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra sayısız başka sosyal ağları da Live hesabınızla ilişkilendirebilirsiniz.Burada

sosyal ağlar
sosyal ağlar

Türkçe dil paketi ile yükleme yapmak isterseniz,buraya buyrun.

iz3d ile bütün oyunları 3d oynayın!

Bikalemun | 23 August 2010 15:04

Bildiğiniz gibi 2009 yılı ile beraber sinema sektörü 3D film gösterimine soyundu.Hatta buna uygun yeni 3D IMAX VE REAL3D gibi çesitli ulusal 3D sinamalar türkiye de dahil olmak üzerinin dünyaya hızlıca yayılmaya başladı.Peki ya 3D teknolojisinin geleceği ne durum da?Evlerimizki TV’lerde yada odamızda ki Monitörlerimizde de bu işi yapabilir miyiz?

Neden olmasın,3D görüntü aslında o kadar da uç bir teknoloji değil,Burda maharet 3D’yi çeken 2 objektifli kamerada,yoksa her TV ve Monitör 3D görüntüleme yapabilir,tabi kalite konusunu aryrı mevzu bahis.

google 3d street view

Bikalemun | 14 June 2010 11:04

Google Map‘i bilmeyen yoktur.Google 360 Derece panoromik Street View yeniliğiyle beraber şehirlerin sokaklarını adım adım gezebiliyorduk.

Şimdi de google bu özelliğine 3D mod desteğide ekleyerek kullanıcılara 3D gözlüklerle sanki ordaymış hissi veriyor.Şimdilik sadece Red-Cyan gözlükleri destekleliyor.

red-cyan 3d gözlükler
red-cyan 3d gözlükler

Google street view sokaklar adım adım dolaşılarak oluşturuyor.Nasıl yapıldığını stop motion bir animasyonda anlatmışlat.Buradan izleyebilirsiniz.

Adobe After Effects ile 3D text animasyonu

Bikalemun | 10 June 2010 16:53

Buna yazıda yine Adobe After Effects kullanarak bir çalışma yapıcaz.En kısa yoldan herhangi bir plugin vs. kullanmadan Gerçek 3D text nasıl oluştururuz ve bu 3D text e nası hareket verilir bunu görüceceğiz.Bu totorialı yapmamdaki amaç bir çok kişinin 3d text oluşturmak için yüzlerce layer oluşturmaları ve uzunca süre uraşmaları.

1)Her zamanki gibi yeni bir Ctrl + N kısa yoluyla yeni composition oluşturalım.

2)sahneye araç menüsünden Layer > New > Solid yolunu takip ederek yeni bir solid katman oluşturalım.

3)Sahneye text tool’unu kullanarak 3D boyutlandırmak istediğimiz text’i girelim.

Adobe After Effects Motion tracking

Bikalemun | 01 June 2010 14:40

Bu yazıda Adobe firmasının bir ürünü olan After Effects’in motion tracker özelliğinin stabilize motion bölümünü kullanarak amatör video çekimler sırasında oluşan sallanma,titreme gibi problemleri nasıl giderebileceğimizi ve görüntüyü nasıl stabilize edebileceğimizi göreceğiz.Daha sonraki yazıda da yine track motion ilgili başka bi çalışmamız olacak.

Öncelikle kullanacağımız video çözünürlüğünde yeni bir composition oluşturuyoruz.(Ctrl + N) Videomuzu sahneye sürükledik artık hazırız.

Eğer tracker penceresi kapalı ise araç çubuğundan window sekmesine gidin ve Tracker öğesine tıklayın.Böylece tracker penceresini görünür olacaktır.

yeşilçam filmleri restorasyon ve yeniden renklendirme ile Blueray DVD’lerde!

Bikalemun | 31 May 2010 10:04

Şark bülbülünden bir sahnenin restorasyonu
Şark bülbülünden bir sahnenin restorasyonu

Şu sıralar Türk sinemasının tabiri caiz ise kilometre taşlarından biri olan “Selvi Boylum,Al Yazmalım” restore edilerek tekrar gösterime girdi ve hatta Amerikada Türk filmleri haftasında da gösterildi.Durum ilgi çekici olduğundan ufak bir araştırma sonrasında gördüm ki o unutmaz eski filmlerin çoğu restore edilmiş bu yılın ortalarında Blueray 1080P olarak raflardaki yerlerini alacakmış.Youtube’da bi kaç örnek yer alıyor.Görüntüleri HD olarak izlemini tavsiye ederim.
Selvi Boylum , Al Yazmalım

1998’den bu yana Google!

Bikalemun | 03 March 2009 18:02

1998’den bu yana google

1998 Google Logosu
1998 Google Logosu

Google Inc. 7 Ekim 1998 yılında Sergey Brin ve Larry Page tarafından karmaşık internet ortamında en kaliteli bilgiye en hızlı biçimde ulaşmak için kurulmuş(Onlar öyle demişler). Şirket Stanford Üniversitesi’nin Bilgisayar Bilimi Araştırma Bölümünün internet arama üzerine yaptığı üç yıllık bir araştırma sonucunda kurulmuş. Google Inc.’in o zamanki merkezi Palo Alto, California’daymış.O zamanlar http://google.stanford.edu domaini altında hizmet veriyormuş.
Google’ın ilk sitesini buradangörebilirsiniz.

kafa karıştıran rakamlar

Bikalemun | 15 January 2008 08:45

işte şunlar;
Internet Explorer Kullananların oranı
>%77.87
Firefox Kullanıcılarının oranı
>%14.85
Flickr Üzerindeki Toplam Fotoğraf Sayısı
>2 Milyar

Aylık Üretilen Nintendo Wii Sayısı
>1.8 Milyon

7 Yılda Tüm Dünyada Satılan Ps2 adedi
>120 Milyon

PS2 İçin Geliştirilen Oyunların Toplam Sayısı
>1400

Türkiyede Evlede Siyah-Beyaz TV Kullanım Sayısı
>7.3 milyon

Pilli.com Nüfusu
>124708

Tavuk Döner + Ayran
>2.5 YTL