bildirgec.org

bigfox

8 yıl önce üye olmuş, 9 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

videojug.com

bigfox | 31 October 2006 19:31

işte sizlere harika bir site daha.youtube gibi büyük video arşivine sahip sitelerden pek çok videoya ulaşabiliyoruz.hemen hemen her konuda bir görüntü ile karşılaşıyoruz.bir arkadaşımın tavsiyesiyle tanışma fırsatı bulduğum inanılmaz yararlı bir siteyi sizlerle paylaşmak isterim.günlük yaşamda kullanabileceğimiz ve sık sık ihtiyacımız olabilecek bilgilerin görüntülü bir şekilde anlatıldığı bir site bulunmakta.“videojug.com”.harika pratik bilgiler paylaşıma sunulmuş.hangi konularda mı?

 • yemek yapımı:yüzlerce yemek çeşidi bulunuyor.bir çok ülkeye ait yemeklerin nasıl yapıldığı gayet basit ölçeklerle anlatılıyor.
 • içki hazırlama:harika karışımları sizlerde evlerinizde hazırlıyabilirsiniz.
 • güzellik:saç taramadan tutunda tırnak kesmeye kadar bir sürü video bulunuyor.
 • sağlık:acil durumlarda,ufak iş kazalarında ve daha pek çok sağlık durumunda neler yapmamız gerektiği anlatılmış.
 • ev ve bahçe işleri:buradada evimizde ve bahçemizde ihtiyaç duyacağımız bilgiler var.nasıl çiçek dikilir,nasıl çivi çakılır,vs.
 • evcil hayvanlar:evcil hayvanlarınızla nasıl daha iyi ilgileneceğiniz konusunda oldukça faydalı bilgiler içeriyor.

artık daha önce bilmeyipte yapamadığınız pekçok şeyi buradan öğreniceksiniz.mesela ben yunan salatası nasıl yapılır onu öğrendim 🙂

customize.org

bigfox | 31 October 2006 13:44

kullandığınız pek çok programın alışılmış kabuklarının dışında daha da güzel gözükmesini istiyorsanız “customize.org” tam size göre.yaklaşık 70 tane program için birbirinden ilginç temalar ve kabuklar mevcut.bunların dışında oldukça işinize yarıyabilecek pluginsde bu sitede bulabilirsiniz. bu siteden farklı olarak pek çok benzer site gördüm ancak herseferinde istek dışı yamalar yapmak zorunda kaldım. ancak customize.org daki yamaları güvenle indirebilirsiniz. sitede ayrıca cursors,icons,bootskins,wallpapers ve y’z toolbar mevcut.keyfini çıkarın.hoşunuza gidicek.

yeni nokia tasarımları ve black box

bigfox | 31 October 2006 12:00

“iF Design Award China 2006” da ödül almayı başarmış “benq” firmasının iddaalı telefonlarından “the Black Box” a karşılık “nokia” firmasıda yepyeni bir tasarıma sahip,şimdilik konsept olan modellerinin ilk görüntülerini yayımladı.oldukça iddaalı tasarıma sahip olan modeller dokunmatik ekran furyasına katılmış gibi görünüyor.buradan,şuradan ve oradan üç farklı tasarımı görebilirsiniz.bence “the black box” a göre “nokia” nınkiler çok daha hoş görünüyor.sanırım teknik özellikleride daha iyi olucaktır.

Dosya paylaşımına 8000 dava açıldı

bigfox | 25 October 2006 07:44

günümüzde artık sıradan bir programmış gibi kullanmaya alıştığımız “p2p(peer-to-peer)” yazılımları hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor.her ne kadar paylaşım konusunda bizlere sınırsız imkanlar sunsalarda bir noktada olayın yasal yönlerini unutmamız gerektiğini düşünüyorum.vicdan azabı mı çeksem arşivim genişliyor diye mi sevinsem bi türlü karar veremedim.pek çok ülkede yasa dışı bir suç olduğu kabul edilmiş bir sistem olsada bağzı şeylerin paylaşmakla daha da önem kazandığı kanısındayım.sizlerle teknoloji televizyonu‘nda karşılaştığım bir haberi paylaşmak isterim.

Dünyada internette dosya paylaşımıyla içerik indirenler aleyhinde 8.000’den fazla davanın açıldı.
Uluslararası Müzik Sanayii Federasyonu’ndan (İFPİ) yapılan açıklamada, internet kullanıcılarına dosya paylaşımı yoluyla telif haklarını çiğnedikleri gerekçesiyle açılan davaların sayısında artış olduğu kaydedildi. İFPİ başkanı John Kennedy, “Bazı kullanıcılar, sanatçı ve bestecilerin emeğine saygısızlık yaparak yasa dışı yoldan şarkı indirmeye devam ediyor” ifadesini kullandı. Kennedy,17 ülkede 8.000’den fazla dava açıldığını ve ortalama bunların 2400 Euro para cezasıyla sonuçlandığını söyledi.”

haberden de anlıyabileceğimiz gibi artık şirketler bu işi ciddiye almaya başlamışlar ve yasadışı paylaşım yapanlara büyük bir savaş açmışlar.sizlere “dikkatli olun!”demekten başka birşey diyemiyorum.umarım şirketler “p2p” kullanıcıları için daha anlayışlı davranırlar ve sistem azıcıkta olsa yasal bir boyut kazanır.

Revolutionary Inventions – The Computer

bigfox | 24 October 2006 22:11

top gear programından tanıdığımız Jeremy Clarkson‘un bbc de yayınlanan “dünyayı değiştiren icatlar (Inventions That Changed The World)” adlı programından mükemmel bir bölüm. dünyayı değiştiren icatlardan bahsedildiği programda bu sefer bilgisayarlar ele alınmış. 1 saat boyunca ilk bilgisayardan başlıyarak gelecekteki olası bilgisayarlar anlatılıyor.

programın başlangıcında “bir laptop nasıl herşeyi yapabilir abicim?!” diyerek sinirleniyor ve önünde duran laptopu çekiçle parçalıyor. ardından kısaca günümüz bilgisayarlarının neler yapabildiğini göstermek için japonya semalarında uçarken londrada bulunan haber merkezine dünün gazetesinde yayımlanması için bir yazıyı tek klikle mail şeklinde atıyor.ardından bilgisayar tarihini incelemeye başlıyor. program süresince aşağıdaki listedeki konulardan bahsediyor;

 • ilk mekanik hesap makinesi
 • şifreleri çözmek için kullanılan efsanevi “enigma
 • ilk programlanabilir makina “The Collosus”
 • cyborglar
 • yapay zeka
 • koluna çip yerleştiren mühendis
 • emp:Electromagnetic pulse(elektromayetik titreşim)

özellikle “emp” hakkındaki bölümü dikkatle izlemenizi tavsiye ederim.kısaca “bütün dünyadaki sistemleri bir anda nasıl durdururuz?” sorusunun cevabını veriyorlar.ayrıca bağzı yapay zeka sistemine sahip aletler deneniyor.konuşabildiği söylenen bir bilgisayara ilginç sorular soruluyor, tabiki alet fazla dayanamayıp “lütfen konuyu değiştirelim!” diyor.bir robotun ne kadar aptal olduğu(şimdilik) esprili bir uslupla gösteriliyor. program youtube da 8 bölüm halinde paylaşıma sunulmuş.izlemek için sırasıyla aşağıdaki linklere tıklayın.

 1. Jeremy Clarkson COMPUTER PART 1
 2. Jeremy Clarkson COMPUTER PART 2
 3. Jeremy Clarkson COMPUTER PART 3
 4. Jeremy Clarkson COMPUTER PART 4
 5. Jeremy Clarkson COMPUTER PART 5
 6. Jeremy Clarkson COMPUTER PART 6
 7. Jeremy Clarkson COMPUTER PART 7
 8. Jeremy Clarkson COMPUTER PART 8

jeremy her zamanki herşeye muhalefet tavırlarını sergilemeye devam ediyor.zevkle izliyebileceğiniz harika bir tv programı.iyi seyirler.

PENTAGON’UN ÖLÜM ROBOTLARI

bigfox | 23 October 2006 00:16

pentagonyine yapıcağını yaptı ve savaşlarda kullanılmak üzere üretilicek “SWORD” isimli ölüm robotlarının geliştirilmesi ve kullanılır hale getirilmesi için projeye 130.000.000$ yatıracağını açıkladı.bir nevii terminator‘un atası olan,ağır silahlarla yüklenmiş robotlar artık daha fazla askerin hayatını kaybetmesini engelliyecekmiş. buradakivideodanda görebileceğiniz gibi savaş stratejileri için orduya büyük kolaylık sağlıyorlar.artık bir binanın temiz olup olmadığını öğrenmek için bir hayat feda edilmeyecek.hatta belki askerlere hiç ihtiyaç kalmıyacak.yüksek çözünürlükteki görüş teknolojileriyle savaş alanları eskisinden daha açık ve seçik olucak.robotların özelliklerinden bir taneside alt kısımlarındaki palet sistemi sayesinde engel tanımayarak her türlü zeminde ilerliyebilmeleri.buna merdiven çıkabilmeleride dahil.tek temennimiz silahların doğru zamanda ve doğru yerlerde kullanılmaları.

Universal Vista Inspirat Brico Pack 1.1

bigfox | 22 October 2006 14:33

windows vista‘yı beklemekten sıkıldıysanız ayrıca gözlerim yavaş yavaş vista’ya alışsın diyorsanız yapılması gereken iş çok kolay.”Universal Vista Inspirat Brico Pack 1.1” ile windows xp‘nizi olduğu gibi koruyarak sadece genel temayı değiştirebilirsiniz.buradan indireceğiniz yükleme dosyasıyla birlikte bütün ikonlarınızı,temanızı,arka plan resminizi ve daha bir çok arayüzü değiştirebilirsiniz.tüm bunlara artı olarak mac’lerden tanıdığımız masaütünde bulunan gayet kullanışlı “objectdock” özelliğide indirmiş olduğunuz paketin içerisinde bulunuyor.bu özellik sayesinde istediğiniz kısa yolu dock’a taşıyarak masaüstünüzü daha temiz ve düzenli hale getirebilirsiniz.eğer sizde benim gibi öncelikle tasarıma ve estetiğe önem veriyorsanız şiddetle tavsiye ederim.yaklaşık 2 aydır kullanıyorum ve en ufak bir problemle karşılaşmadım.üstelik bir program kurup üstüne yamalar yapmakla uğraşmanıza gerek kalmıyor çünkü indirilen “install” dosyası otomatik olarak (tabii manuel olarakda yüklenebilir) bütün bilgisayarınızı bir anda vista görünümüne sokuyor.dilerseniz şuradan screenshot lara bakabilirsiniz.

Zippo’larda centik ve harflerin anlami

bigfox | 21 October 2006 23:55

ülkemizde çoğu insanın Zippolarimizin altındaki çentik ve numaralırın çakmağın kalite derecesini gösterdiğine inandığını biliyoruz.Kendi kullandığım Zippo‘nun kalitesini öğrenmek için yaptığım küçük çaplı bir araştırma sonucunda hayal kırıklığına uğramakla birlikle ilginç bir sonuç elde ettim.çakmağın kabzasının alt kısmına baktığımızda gördüğümüz harflerın ve çiziklerin herbirinin bir anlamı var.Alfabetik harflerin bulundukları harf aralıklari(örneğin: “A” ve “L” arasi) veya çentik sayısı yada roma rakamlarıyla yazılmış kodlar çakmağın üretim tarihini yıl olarak gösteriyor.sitede yazdığına göre “a” dan “l” ye kadar olan harflerin herbiri bir yılın 12 ayını simgeliyor.”aocak ,”bşubat ,vs; şeklinde sıralanıyor. buradan tarih kodlarının ne anlama geldiğini gösteren detaylı bir listeye ulaşabilirşiniz.Bir Zippo’nun nasıl okunacağını ise burdan öğrenebilirsiniz.bu arada kendi Zippomun altında yazan rakamlara göre 1996 senesinde üretilmiş.ayrıca ilk Zippo’nun patenti 1933senesinde alınmış.

mimarininin nike air max ‘e etkisi

bigfox | 21 October 2006 17:57

çocukluğumuzun hayallerini süsleyen ve micheal jordan‘dan tanıdığımız “nike air max” marka ayakkabıların nasıl tasarlandığını ve ne kadar popüler hale geldiğini belgesel ve röportaj şeklinde anlatan kısa bir film hazırlanmış.film süresi 8 dakika ve bu süre içerisinde ayakkabıyı tasarlayan Tinker Hatfield‘in tasarım esnasında nereden esinlendiğinide görebiliyoruz.söylediğine göre bir ürünü tasarlamak için farklı ülkeleri gezmek gerekiyormuş.bu yaptığı gezilerden bir tanesi de paris’teki Centre Georges Pompidou‘ymuş.bu bilim ve teknoloji merkezinin dünyada tek olan mimarisi arkadaşımızı çok etkilemiş.ayakkabısını tasarlarkende bu binanın mimarisindeki kışkırtıcı yanları kullanmış.eğer mimariyi incelemek gerekirse ilk goze çarpan özellik , yapının etrafınfa dolaşan havalandırma ve su tesisatı gibi sistemlerin hiç bir şekilde gizlenmemiş olmasıdır.ayrıca bu sistemler ana renklerle boyanarak daha bir estetik hale getirilmiştir.aynı tekniği arkadaşımız nike air max‘i tasarlarken kullanmak istemiş ve bunun sonucunda ortaya içi görünen şeffaf tabanlı bir ayakkabı çıkmış.filmi buradan izliyebilirsiniz.