bildirgec.org

becksullah

11 yıl önce üye olmuş, 44 yazı yazmış. 6 yorum yazmış.

Twitter Sayesinde Hapisten Kurtuldu

becksullah | 28 April 2008 16:30

Twitter‘ı bilirsiniz. Bilmeyenler için Eburhan açıklamış, ona kulak verelim:

Bu servis, o anda ne yapıyorsanız insanlarla paylaşmanızı sağlıyor. “Şimdi çay içiyorum, şimdi tv izliyorum” gibi… Hatta Twitter web sitesine bile girmenize gerek yok. Cep telefonunuz ile o anda ne yaptığınızı mesaj olarak yazıp Twitter veritabanına kayıt ettirebiliyorsunuz.

Bildirimize konu olan arkadaşımız James Karl Buck, Mısır’a bir takım hükümet karşıtı protesto gösterilerine katılmak için gidip, gösteri esnasında polis tarafından içeri alınmış. Polis arabasında karakola götürülürken ise cep telefonunu çıkarıp twitter üzerinden o anki durumuna ilişkin bir mesaj yollamış: “tutuklandım

Google ve Meta Tag’ler

becksullah | 05 December 2007 12:31

Geçtiğimiz gün Google webmaster blogunda, web sitelerinde meta tag’ların kullanımı hakkında tavsiyeler içeren bir yazı yayınlandı.

yazıda, sayfanın google tarafından sağlıklı bir şekilde listelenebilmesi için doğru şekilde tanımlandıları takdirde ve tagları dışındakilerin o kadar da lüzumlu olmadığı vurgulanırken, keywords tagına değinilmemiş bile.

Yorum kısmında konuyla ilgili olarak sorulan soruyaysa google’ın sayfa indexlerken “keywords” tag ına bakmadığı, ama yazılırsa da bi şi olmayacağı yanıtı verilmiş.

Wikipedia Vision

becksullah | 31 October 2007 18:52

Wikipedia Vision
Wikipedia Vision

Wikipedia Vision, wikipedia‘nın ingilizce sürümünde yapılan güncellemelerin (mevcut makalelerin düzenlenmesi ya da yeni başlıklar açılması) bir kaç dakikalık rötarla dünya haritası üzerinde gösterilmelerini sağlayan bir uygulamaymış.

porn.com 9.5 milyon dolara satıldı

becksullah | 17 May 2007 10:49

porn.com domaini 9.5 milyon dolara açık artırma ile mxn ltd.’ye satılmış.

Habere göre bu, bugüne kadar nakit parayla yapılan en büyük domain satışıymış.
Bedeli 12 milyon dolar tutan ve nakit + hisse senedi olarak ödenen sex.com satışından sonra da bir domain e ödenen en yüksek meblaymış.

Online Komüniteler Atlası

becksullah | 04 May 2007 12:20

online komüniteler dünyasının -şimdilik- yegane haritası: youtube körfezi, wikipedia takım adaları, web 2.0 boğazı, myspace platosu, mim denizi yle şu an için bile çok güzel, detaylandırıldığında daha da güzel olması olası.

deviantart (gays of web 2.0 :))

harita burada,

burada da battal boyu var.

Multiplayer Oyunlarda Nefret Edilesi Biri Olmanın Yolları

becksullah | 03 May 2007 14:31

multpliplayer oyun ortamlarında insanların bucak bucak kaçacağı biri olmak isteyenler için, arkadaşlarımızın hazırladığı bir liste:

1) mikrofonunuzun ağzınıza girdiğine emin olun: oyun esnasında mikrofonunuz ağzınıza girsin ki, söyledikleriniz normalden çok daha yüksek bir desibelde ve anlaşılmaz bir şekilde, gürültü olarak çıksın. bu sayede sizi dinlemek zorunda olan diğer oyuncuların kulaklarının ırzına geçebilirsiniz.

2) deli gibi küfredin: ana baba, soy sop ne varsa dahil etmeyi de ihmal etmeyin. ya da aynı küfrü kerelerce yinelemeyi de deneyebilirsiniz. karşınızdakini ilk yol rahatsız etmediyse, bu edecektir.

24 Hours of Flickr

becksullah | 02 May 2007 14:32

24 hours of flickr ismiyle kurulan bu yeni flickr grubunun amacı üyelerin -sadece- 5 mayıs günü çekecekleri fotoğrafları toplayarak, yaşanan aynı günün dünyanın farklı yerlerinde nasıl geçtiğini gösterebilmekmiş.

coğrafi konumlamayı daha rahat bir şekilde yapabilmek için üyelerden eserleri the organizr vastısıyla yapmaları istenmiş.

ayrıca fotoğraflardan bazıları daha sonra aynı isimle basılacak kitapta ve çeşitli seçkilerde yer alabilecekmiş.