Hasta olmadan korkudan ölecektik nerdeyse… Biri öksürse, “Aah, acaba domuz gribi mi?” , aile fertlerinden dahi uzak durma, kimseyi öpmeme, sarılmama, bir çeşit asosyallik… Bu derece paranoyalara kapılmamakla beraber, etrafımda birkaç kişi de hasta olunca, e biraz da şanssızlığımdan sebep, bu meret virüs gelir beni bulur diyerek, gidip bu aşıdan yaptırmaya karar verdim.
Bu sabah sağlık ocağına gittim. Hemşire kimliğime bile bakmadı. Adım soyadım babamın adı ve yaşım yeterli bilgilerdi. Enjektörden başımı uzaklaştırarak sol kolumu uzattım. Tanrım ne olur aşı bana zarar vermesin düşüncesi de mevcut bu sıra aklımda. Sanki denekmişim gibi hissettim kendimi.
Aşı hiç canımı yakmadı. Bazı kişilerde hafif bir yanma oluyormuş. Aşıyı yaptıktan sonra hemşire dedi ki, birkaç gün kolun ağrıyabilir, meraklanma. Keşke başından söyleseydi. Şimdi aşıyı olalı 12 saat geçti, sol kolumu havaya kaldırmakta zorlanıyorum. Azıcık ödem oldu. Ama katlanılamayacak bir durum değil. Kendimi hasta veya halsiz hissetmiyorum. Yalnız aşı olduktan sonra araba kullanmamanızı öneririm, çünkü kolunuz yerçekimine karşı hassaslaşıyor gibi. Direksiyonu tutarken ağrı yapabiliyor.
Aşının etkisini göstermesi 15 günü alıyormuş ve hastalıktan koruması bir yıl sürüyormuş.
Hastalıktan korkmaktansa aşıyı yaptırın derim