bildirgec.org

aysuncaner

7 yıl önce üye olmuş, 3 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

MADDENİN TEMEL PARÇACIKLARININ İLGİNÇ YAŞAM ÖYKÜSÜ

aysuncaner | 23 April 2012 09:55

CERN ‘deki laborutavarlarda pek çok ülkeden gelen bilim insanları maddenin en küçük parçalarını arıyorlar.Aslında bu araştırma eski yunan filazoflarına kadar uzanıyor.Asıl ilk buluş 19. yy da oldu.Kimyacılar bir çok elementin atomlarını buldular.Günümüzde ise fizikçiler atomların içinde daha da küçük parçacıkların olduğunu biliyorlar artık.1900 ‘ lü yılların başında bilim insanları atomun çevresindeki ELEKTRON denen parçacıkların oluşturduğu bulutun , maddenin davranışlarından sorumlu olduğunu anladılar. Işığın yayılması ,kimya ,elektrik ,elektronik vs. gibi bir çok olayın kökenindeki parçacıktı elektron.Daha sonra atomların tam merkezinde var olan ve çapı 1 cm nin milyonda birinin milyonda biri büyüklüğünde olan minik çekirdeğin içinde PROTON ve NÖTRON adı verilen başka parçacıklar ortaya çıktı.

Bu arkadaşlar nükleer enerjinin her türünün kökeninde bulunurlar.Tıpta ,tarımda ve endüstride kullanılırlar.Asıl ilginç olan proton ve nötron içinde de daha da küçük parçacıkların olduğu keşfedildi.Bir çok parçacık bulundu.Elektrik yükü taşıyorlardı.Birçoğu topaç gibi dönüyordu.GARİPLİK, CAZİBE ,ALT ve ÜST diye adlandırılan tuhaf özellikleri olan parçacıklar bulundu. Parçacıklar ,özelliklerine göre ailelere ayrılırlar.Aynı ailede olanlar aynı şekilde hareket ederler.Çünkü onların içinde de onlara nasıl davranacaklarını söyleyen daha küçük parçacıklar vardır.Örneğin protonun içinde KUARK adı verilen küçük parçacıklar vardır.Toparlarsak :
atom ve onu çevreleyen elektron, atomun merkezinde çekirdek ,çekirdek içinde proton, protonun içinde de

kuark vardır. Ve de sıkı durun kuarkın da pek çok türü vardır.Bütün maddeleri oluşturan bu parçacıkların davranışları bir çok farklı kuvvet tarafından kontrol edilir.En çok bilineni elektromanyetik kuvvettir.Bu davranışa verilebilecek en iyi örnek ; pozitif yüklü çekirdeğin çevresinde dönen ve böylece atomları oluşturan negatif yüklü elektronların davranışıdır.Adına ‘GÜÇLÜ’ denen bir kuvvet proton ve nötronları bir arada tutarak çekirdeği oluşturur.Bir de ‘ZAYIF’ kuvvet vardır.Bu kuvvet ise parçacıkların dağılmasına neden olur.Nötron parçalanırsa radyoaktivitenin bir türü ortaya çıkar.Negatif elektronlarla pozitif protonlar iletişime geçerler atomu oluştururlar,Tabii ki bu iletişim sms yoluyla olmaz.Bunu ,yüklü tüm parçacıkların her yöne gönderdiği FOTON adı verilen haberci parçacıklar yapar.Güçlü kuvvet ,çekirdekleri bir arada tutar ve protonların içindeki kuarkları

bulundukları yere resmen yapıştırır.Bu yüzden adları GLUON dur.Diğer çok bilinen kuvvetse yerçekimi (kütleçekimi) kuvvetidir.Ancak kütleçekiminin küçük parçacıklar üzerindeki etkisi çok çok azdır.Zayıf kuvvet nötronları dağıtır.Bu kuvvetin adı NÖTRİNO dur.Ele gelmezler. Güneş ve yıldızların yanması ile bol miktarda ortaya çıkarlar.Yıldızlar parlıyorsa ,nötrinolar oluşuyor demektir.Burdan da zayıf kuvvetin iş başında olduğunu anlarız.En ilginci ise nötrinoların diğer parçacıklarla etkilişimleri çok zayıftır. Dünya’ nın içinden hiç zorlanmadan geçerler. Milyonlarcası şu an bile siz bu yazıyı okurken içinizden geçiyor.
İşte CERN ‘ de bu gizemli ve sevimli parçacıkların dünyası ve davranışları incelenir.Bulunanlar fizikçiler tarafından matematiksel formlara ,denklemlere dönüştürülür.
Aslında CERN ‘ de araştırma yapan bilim insanlarının en büyük düşü ,bir gün bütün bu karmaşıklığı çok basit bir iki denklemle ortaya koyabilmektir.

ÇOCUKLARINIZIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYACAK 9 İPUCU

aysuncaner | 19 April 2012 10:05

Mutlaka okumuş veya duymuşsunuzdur. Kaçırılıp zarar verilen , öldürülen , bulunamayan çocukların sayısı ne yazık ki her geçen gün artmaktadır.Çoğu zaman suçlular hedeflerini rastgele seçerler. Ne olursa olsun , çocuklarımızın güvenliği gerçek bir sorundur.Onların güvende olduğundan emin olmak için yapılabilecek şeyler var…

 • ÖNEMLİ TELEFON NUMARALARINI VEADRESLERİNİ EZBERLETİNOkul öncesi için bu çok önemlidir.Ona ev adresini
  ve mümkünse telefon numarısını ezberletin.Bu , bir alışveriş merkezinde ya da parkta kaybolmaları halinde yetkililerin çok işine yarar.
 • YABANCILARLA GİTMEMESİ GEREKTİĞİNİ ANLATINOkul öncesi çocuklar için ‘ yabancilar’ onunla ilgili olmayanlar anlamına geldiği öğretilmelidir.Ona sadece annesi ,babası ( veya onaylı aile üyeleri ve arkadaşları ) ile gitmesi gerektiği söylenmelidir.*OKUL ÇIKIŞLARINDA BEKLEMİSİNİ SÖYLEYİNÇocuğunuzun okul servisi ile gitmesi daha iyidir.Ama eğer çocuklarınızı okuldan alan biri iseniz ona ,sizi okul içinde beklemesi gerektiğini öğretiniz.
 • ÇEVRESİNİ GÖZLEMLEMEYİ ÖĞRETİNYalnız yürüyorsa zaman zaman omuzunun üstünden arkasına baksın.Park eden arabaların çok yakınıdan geçmesin.
 • ONA BİR DÜDÜK ALINŞüpheli görünümlü bir kişi onayaklaşırsasürekli düdük çalmasını tembihleyin.Büyük çocuklara biber gazı spreyi almayı düşünebilir siniz.
 • ONA KENDİNİ SAVUNMA TEKNİKLERİNİ ÖĞRETİNÇocuğunuza karate dersleri aldırmayı düşünebilisiniz .O bir karete uzmanı olmak zorunda değildir.Öğrenmesi gereken potansiyel suçlulardan uzaklaştırmaya yardımcı olacak tekniklerdir,
 • ONUN İNTERNET KULLANIMINI DENETLEYİNSuçlular cinsel suç gibi suçlar için kurbanlarını internetten buluyorlar.Ona kendi kişisel bilgilerini herkese vermemesini söyleyin.( kendi ev adresi,cep tlf. numarası, okulunun adı ) gibi.
 • KENDİSİNİ RAHATSIZ EDEN HER KONUYU SİZE ANLATMASINI SAĞLAYINÇocuğunuzla konuşun, onunla kaliteli zaman geçirin.Onunla konuşurken kesinlikle başka bir şeyle ilgilenmeyin.
 • ÇOCUĞUNUZUN ARKADAŞLARINI TANIYIN

  Arkadaşlarını daha iyi tanımak için onları eve davet edin.Atıştırmalıklar hazırlayıp onlarla bağ kurun.Mutlaka telefon numaralarını bir yere kaydedin. Çocuğunuza ulaşamadığınız zaman onlardan bilgi alabilirsiniz.SON BİR KAÇ SÖZ…Bu önlemler ,çoçukları paranoyak bir bireye dönüştürür mü diye düşünmeyin.Bu onlara kendilerini korumaları gerektiğinin önemini anlatır.Unutmayın, ÇOCUKLARIMIZ AVUCUMUZDAKİ KELEBEK GİBİDİRLER.ÇOK SIKARSANIZ ÖLÜRLER,ÇOK AÇARSANIZ UÇUP GİDERLER…

HAYATINIZDA MUCİZELER OLSUN İSTER MISINIZ?

aysuncaner | 17 April 2012 09:41

Bir saatliğine mutlu olacaksanız, şekerleme yapın…
Bir günlüğüne mutlu olacaksanız ,balık avlamaya gidin…
Bir aylığına mutlu olacaksanız, evlenin…
Bir yıllığına mutlu olacaksanız, bir servete konun…
Tüm yaşam boyu mutlu olacaksanız ,işinizi sevin.

ÇİN ATASÖZÜ

ROOSVELT’İN YANITI1882-1945 yılları arasında yaşamıştı Franklin D. Roosvelt .Amerika’ ya ard arda 4 kez başkan seçilen tek kişiydi.39 yaşında çocuk felci geçirmiş bu yüzden yürüyemiyordu.Buna rağmen başarı merdivenlerini hızla tırmanmıştı.ABD nin 32. başkanı olan Franklin D . Roosevelt çok yoğun bir başkanlık dünemi geçirmişti.
2.Dünya savaşi da dahil olmak üzere pek çok zorluğu atlatmış buna rağmen dinç ve zinde kalmıştı.Çevresindekiler bir gün sordu ona ” Nedir bu zindeliğinizin ,dinçliğinizin sırrı söylermisiniz?’Roosevelt yanıtladı ;’Beyler! Şu an ayağının başparmağını hareket ettirebilmek için iki yıl uğraşan bir adama bakıyorsunuz. ‘