bildirgec.org

aviation

11 yıl önce üye olmuş, 8 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Gumtree Bedava ilan Sitesi

aviation | 19 June 2012 16:46

Bilindigi gibi Ebay en büyük ilan sitesi ve alternatifleri de bayaa bir rağbet görmekte. Eğer bedava ilan vermek istiyorum ve aynı zamanda da pozitif sonuçlar almak istiyorum diyorsaniz Gumtree bu konuda işinize yarayacağa benziyor. Ayrıca mobile ve iphone uygulamalarına bakıp buradan indirmeniz de mümkün.

Holden

aviation | 19 June 2012 10:48

Bilindiği gibi her araba üreticisi değisik ülkelerde değişik markalarla arabasını tanıtmaktadır. Opel markasını bilmeyenimiz yoktur. Aslında GM şirketi ama Türkiye pazarına Opel markasıyla girmiş ve çoğu avrupa ülkesinde böyle bilinmektedir. Ancak Avustralya’da opel ismi değil de Holden olarak biliyoruz bu markayı. mesela opel astra değil, holden astra olarak biliniyor. daha fazla merak edenler bu adresden tasarımlara ve diğer ihtiyaciniz olan ek bilgilere ulaşabilirler.

Hungry Jack’s

aviation | 18 June 2012 13:55

Hepimiz burger king markasını duymuş, istesek de istemesek de gidip bir menu aldığımız olmuştur. ancak şöyle bir durum var; her ülkede aynı isimle bilinen burger kingavustralya’da hungry jack’s olarak biliniyor. ilk bakişta çok ilginç geliyor tabi kii ancak sonraları alışıyor insan. bir diğer önemli nokta helal ve helal olmaması durumu. müslüman insanlar genelde helal mc donalds noktalarından tercihlerini kullanıyor ancak şu an için hungry jack’s helal resturant avustralya’da açılmamış durumda.

Turkish Engine Center

aviation | 18 June 2012 13:50

Adından da anlaşıldığı üzere Türk Motor Merkezi. THY Teknik ve Amerikali pratt whitney uçak motoru üreticisinin kurmuş olduğu bir şirket.Buradan şirkete daha detaylı bakabilirsiniz. şirket Sabiha Gökcen Havalimaninda ancak apron dışında. tam adresi: turkish engine center (tec). turkey. postal code, city: 34912 istanbul
Bilgi için bu wordpress bloguna goz atabilirsiniz.

Avustralya Ucak Teknisyeni Olma Kosullari

aviation | 15 June 2012 13:36

Avustralya sivil havacilik kurumundan lisans almak avustralya sivil havacilik kurumundan lisans almak avustralya ya geldim,ucak teknisyeni lisansi almak istiyorum diyorsaniz bu yaziyi takip etmekte yarar var.oncelikle sinavlarin easa ile ayni oranda zor oldugunu soyleyebilirim.nasil basvurur,kaclira ucreti diyorsaniz buraya girerek bilgilere ulasabilirsiniz.ucak teknisyeni olmak isteyen,meslegini Avustralyada surdurmek isteyen genclerimize duyurulur.

Seek, is arama sitesi

aviation | 14 June 2012 18:29

Adından da anlaşılacağı üzere seek, bir iş bulma sitesidir. Avustralya’nın en çok rağbet gören sitesine buradan ulaşabilirsiniz. “Seek” zaten ingilizce olarak da aramak anlamına gelmektedir.

Avustralya Sivil Havacilik Kurumu

aviation | 13 June 2012 11:17

Avustralya Sivil Havacilik Otoritesi(CASA)
Avustralya da diger ulkeler gibi sivil havacilik kurallarinin oldukca siki oldugu bir ulkedir.Slogani Safe Sky for All olup sivil havaciliga daha baska bakmayi basarmistir.2015 yilina kadar EASA kurallaina donmeyi amaclayan kurum bu isi hizlandirma adina degisik adimlar izlemektedir. Bu adimlari ve ihtiyaciniz olan bilgileri www.casa.gov.au adresinden bakabilir,eger yabanci bir ulkeden geliyorsaniz lisans donusum,sinavlar ve pilot kosullarinin ne oldugunu gormek adina siteye bakmakta yarar oldugunu dusunuyorum

Yakit Ikmali Yapan Ucaklar

aviation | 12 June 2012 15:05

Havadan yakıt ikmali dünyada 2 çeşittir.birincisi boom sistemi diğeri ise probe/drogue sistemidir.Boom sistemi abd hava kuvvetleri tarafından benimsenmiş bir sistemdir.boeing firması tarafından geliştirilen bu sistemde kc-135 (boeing 707 uçağından türetilmiştir) veya kc-10(mc donnell douglas yolcu uçağından çevrilmiştir)özel tanker uçakları kullanılır.Tanker uçağın kuyruğunda bulunan ve uçağın arkasındaki bir pencereden kontrol edilen teleskopik ve hareketli kanatçık ile ayarlanabilen bir boru bağlantısı ile uçağın gövdesinde bulunan refuelling receptable isimli parçasına kenetlenir ve yakıt pompalar.Bu sistem sadece abd hava kuvvetlerinde kullanılmaktadır ve dolayısıyla da f-16 larda kullanılmaktadır.Bu sistemi kullanan bazı uçak tiplerine gelirsek:f-4 phantom,f-15 eagle,b-1,b-2,b-52 gibi bombardıman uçakları,sr-71,u-2 gibi keşif uçakları,c-141,c-5,c-17 nakliye uçakları sayılabilir.Türk hava kuvvetleri de f-4 ve f-16 kullanmakta olduğundan bu sistemler çalışan 7 adet kc-135 tanker uçağı satın almıştır.bu uçakların bakım ve modifikasyonu kayseride bulunan fasbat(fabrika seviyesinde bakim-tamirat) isimli askeriyenin bir bakım merkezi bulunmaktadır.Bu sistemin avantajları olduğu kadar negatif yönleride mevcuttur:Bir tanker uçağı sadece bir uçağa yakıt verebilir.
• Tanker uçağının sadece bu sistem için özel olarak yapılmış olması gerekir.
• Helikopterlerde kullanılmaz.
• Bir operatöre ihtiyac vardır.
Diğer bir sistem ise probe sistemidir.Bu sistem özellikle abd,avrupa da kullanılan bir sistemdir.bu sistemde yakıt alacak uçakta bu metoda uygun probe olması gerekir.Probe:ucu pilotun görebileceği bir yerde olan,kanatta veya uçağın burnuna yakın bir yerde bulunan ve uçuş yönüne doğru uzatılmış ucunda özel bir adaptörü olan borudur.herhangi bir operatöre gerek yoktur .Bu sistem uçağın kuyruğuna veya kanat altına monte  edilmiş  özel podlar sayesinde bir makaraya sarılmış olan esnek hortum alıcı uçak tarafından bile otomatik kontrol edilir.Bu sistem helikopterlerde kullanılmaktadır
her iki sistemde de yakıt alacak ve yakıt verecek tanker uçakları birbirini radar ,iff ve diğer navigasyon cihazlarıyla –tacan-kolaylıkla bulabilirler.havada yakıt ikmalleri genelde yüksek irtifada yapılır.