bildirgec.org

arago

6 yıl önce üye olmuş, 32 yazı yazmış. 15 yorum yazmış.

İşsizlik, Girişimcilik ve Çözüm Arayışları

arago | 21 Aralık 2009 13:31

Türkiyemizin 1980’li yıllardan sonraki dönemini siyasi ve iktisadi hayatımızın önemli bir dönemi olarak görmek gerekmektedir.

70-80 milyar dolar olan milli gelirimizin bugün itibariyle 750 milyar dolara ulaştığını, ticari ve sınai şirket sayısının 640 bine ihracatımızın 130 milyar dolara ulaştığını ve Türkiye ekonomisinin dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğunu görmekteyiz. Yukaridaki rakamlarla ifade edilen gelişmelere rağmen çocukluğumdan beri “ekmek aslanın ağzında” lafını duymaktayım. Ülkemizin en önemli sorunu nedir? diye sorulsa işsizliğin ön sıralarda yer aldığını hepimiz biliyoruz. Başlığı atarken işsizlikle beraber girişimcilikten de bahsedeceğimi anlamışsınızdır. İşsizlik ve teknolojiyi de birlikte ele alacağımızı ilerideki satırlarımda göreceksiniz.

Demokratik Açılım ve Terör konusunda Hükümet ve Muhalefet nerede duruyor?

arago | 12 Aralık 2009 12:43

Ülkemizin huzuru adına iyi niyetle atılmış bir adım, hatalı bir ifadeyle yapılan başlangıç ve sonradan düzeltilen bir tanımla başladı demokratik açılım. Muhalefetin blok halinde, içeriği ne olduğu bilinmeden açılıma karşı sert bir duruş sergilemeleri anlaşılır gibi değildi. Kamuoyu yoklamalarında halkın %75’i açılımı destekler görünüyordu. Ancak açılımın ilk adımları ile başlayan PKK terörü halkın bir kısmında kafa karışıklığına neden oldu. Bunların arasında AKP’ye oy veren insanlar da bulunuyor.

En ucube 3 zamazingo – Derleme

arago | 31 Temmuz 2009 12:19

Göz Takısı

İşte size iğrenç, rezalet, manyak felaket diyeceğiniz bir zamazingo. Zihni sinir Eric Klarenbeek‘e ait bu zamazingo Harry Potter’da kullanılabilecek kadar ucube bir aksesuar. İnsan sokakta bu zamazingo ile dolaşmaya utanır. Bunu taksam yüzüme bir bakan şaşırıp bir kere daha dönüp bakar ve sonra hayatı boyunca bakamaz. Hem neden güzel lensime o tür bir “şey” takıp kendimi rezil etmek isteyeyim ki. dreamworks de bu zamazingoya bir yorum getirmiş ve lensini düşüren arkadaşlara bulabilme kolaylığı sağlayabileceğinden bahsetmiş. oky‘nin de dediği gibi bu zamazingo bence kesinlikle yasaklanmalı!

En ilginç 4 laptop zamazingosu – Derleme

arago | 28 Temmuz 2009 14:25

Laptop gölgeliği

Laptop’a nuh devrinden kalma bir hava katan bu ürün %100 takoz denilebilecek kadar iticiliği kanıtlanmış harika bir zamazingo. Güneşli günlerde insanların dikkatini üzerinize çekmek için bire bir olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.
—————————————————————-

Logitech’ten laptop’a yapışık mouse

Harika bir ürün! Laptop’u ile birlikte küçük mouse kullananlar için taşınma sorununa kökten çözüm getirmiş.
—————————————————————-

Müzik severlere özel zamazingolar – Derleme

arago | 13 Temmuz 2009 14:16

Uykuya dalarken müzik dinleyenlere: Sound Pillow

Sound Pillow
Sound Pillow

Uyumadan önce, hatta uyurken benim gibi müzik dinleme fantazisi olan arkadaşlar için ciddi ciddi yapılmış bir yastık. Papa‘nın tanıttığı bu Zamazingo‘nun kullanım alanları da biz pratik zekalı Türk Milleti sayesinde genişler diye düşünüyorum.

Basıyorum, duyuyorum

push-to-hear anahtarının harici fiyatı $59
push-to-hear anahtarının harici fiyatı $59

“Duymak için ittir”, yok artık yalnızca karşıdan karşıya geçmek için bu kulaklığa $499 verilmezdi heralde. Kulaklıklarında bulunan bir tiz ve iki baslı minik hoparlörler sayesinde fiyat bu derece sallıyor masamızı. Plumprune‘in tanıttığı Shure markasına ait E500 kulaklıklar çevre sesini 37 desibele kadar kesebiliyor.

Parmakla davul çalmak böyle olur…

kendi mimleme sitenizi kurun!

arago | 30 Haziran 2009 13:48

pilli network’ü kullanan herkes mim‘in ne olduğunu biliyordur. en azından hafif.org‘un mim için yaptığı

“Tek satırlık ve tek linklik bildiriler.”

tarifini duymuştur.

ben de şimdi tıpkı tusul, linkibol, imlerim ya da hafif.org’un mim havuzu gibi mimleme sitelerini nasıl kurabileceğinizi anlatacağım.

Galaksi çarpışmaları

arago | 27 Haziran 2009 13:47

Çarpıştıktan sonra yeni ve büyük bir galaksi doğduğu doğru. Her galaksi eninde sonunda çarpışacak. Bizim Galaksimiz de öyle.

Samanyolu’nun Andromeda ile çarpışacağı söyleniyor ve sanırım o sırada Dünya’da taş üstünde taş kalmayacak.

Umarım o sırada çok canımız yanmaz. Bir gözünüzde canlandırın bakalım neler olacak. Ben denedim. Sanırım ilk önce hızlı ve büyük bir sarsıntı ardından nerden geldiği bilinmeyen koca bir ışık hüzmesi, her şey ağır çekimdeymiş gibi yavaş yavaş ilerlemeye başlar, öleceğini düşünürsün ve tüm hayatın, yaptıkların, iyi anların, kötü anların, sevdiklerin film şeridi gibi gözünün önünden geçer. O sırada başka yerlerdesindir artık ya sadece toprağın altında, ya yanmış ya da tepede yukarılarda bir yerlerde. Sen nerde olmak istersen ordasındır artık.