bildirgec.org

ahmetalpbalkan

11 yıl önce üye olmuş, 37 yazı yazmış. 2 yorum yazmış.

Page Up-Page Down artık Microsoft’un

ahmetalpbalkan | 01 September 2008 19:41

evet komik gibi geliyor, hatta ilk etapta anlayamamış olmanız normal.

microsoft‘un tescillettiği son patent, hemen hemen bütün kişisel bilgisayarların klavyesinde page up ve page down tuşları, artık resmen microsoft‘un.

2005’te patenti almak için başvuran microsoft, 19 ağustos 2008’ta bunu başardı. 1981 ibm pc’sine ait klayvenin fotoğraflarının da kanıtladığı gibi, page up ve page down tuşları en az 27 yıldır kullanılıyor.

biz de bir pause falan patentleyebilseydik keşke.

digg’in Kurucusundan Zayıflama Diyeti

ahmetalpbalkan | 13 August 2008 16:18

digg‘in, pownce‘un mimarı ve kurucularından kevin rose, blogunda açıkladığı gibi düzgün vücut şeklini uyguladığı diyete ve spor olarak tırmanış yapmasına bağlıyor. ayrıca buna rağmen fazla kilolarından kurtulmak için kendince bir diyet hazırlamış ve 2 haftad 10 lbs yani yaklaşık olarak 4,5 kilo vermiş. ünlü startup‘ların kurucusundan çıkan bu diyet, bilgisayar başında kilolarından kurtulamayan bir çok tiryakiye çekici gelecek gibi görünüyor. işte o diyet:

Gmail Uzun Süre Devre Dışı Kaldı

ahmetalpbalkan | 12 August 2008 08:56

bu gece bir kaç saatlik bir süre boyunca gmail devre dışı kaldı. milyonların güvenerek kullandığı, hızlı, güvenli web tabanlı e-posta servisi gmail, google yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre servis, teknik bir nedenle duraksatıldı.

geçen hafta da google apps ve gmail servislerini kullananlar böyle sorunlar yaşamışlardı. bugün ise bir çok kullanıcı panik yaparak şifrelerini değiştirmeye ve gmail hesaplarına yaptıkları yönlendirmeleri değiştirmeye çalıştı. görüldüğü üzere, bir posta servisinin devre dışı kalması yüzbinleri paniğe sürükleyebiliyor. türkiye saati ile 02:00 sularında problem çözüldü. [kaynak]

Asus’tan Nabız Ölçen Mouse

ahmetalpbalkan | 11 August 2008 09:09

yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi asus nabız ölçer fare, normal bir fareden farksız görünüyor. fakat plastik kavrayış yerinin alt yüzeyinde, kondüsyon aletlerinde olduğu gibi nabzınızı ölçen ve bunu bilgisayara yollayan sensörler var. kullanıcının ayarlayabildiği limitlere göre, nabız arttığı veya düştüğü zaman çeşitli ifadeler ve uyarılarla kullanıcıyı uyarıyor. 1200 dpi hassasiyeti olan ve 30-foot mesafeden kablosuz çalışan bu cihazın sitesinde de henüz fiyatı belli değil. bir bilgisayar kullanıcısı bilgisayar başında nasıl yorulabilir, orası da tartışma konusu.

[kaynak] [kaynak]

istanbul depremi 2008’de olacak

ahmetalpbalkan | 07 August 2008 07:00

akşam gazetesi‘nde “2 yıl önce çıkan” bir habere göre 2008’de Marmara Denizi’nde 8.0 büyüklüğünde bir deprem meydana gelecek. Bu deprem 3 – 13 Ağustos 2008, 4 – 14 Eylül 2008 ya da 21 – 31 Ocak 2009 tarihlerinden birinde olabilir.

peki bunu kim söylüyor? mike lee. 17 Ağustos Marmara depremini önceden bilen deprem tahmincisi Mike Lee, dört ay önce gönderdiği mail’de şöyle demişti: “Güneş tutulmasından sonra, İran’da deprem bekliyorum”.