bildirgec.org

yeni google hakkında tüm yazılar

google’a bir şeyler oluyor

brkzn | 20 February 2011 11:56

bir çoğumuz kendi günlüklerimizde ya da burada, pilli sitelerinde yazıyoruz özgürce. pilli’de tasarım özgürlüğümüz olmasa da (tasarımı zaten harikulade o yüzden yanlış anlaşılmasın) kendi günlüğümüzde istediğimiz temayı kullanabiliyoruz. şimdi diyeceksiniz ki bunun google’la ne alakası var? cevabı basit: google gibi milyonlara hitap eden bir siteyseniz kullandığınız tasarım herkesi olmasa da kullanıcılarınızın çoğunu mutlu etmeli. google en son ciddi tasarım değişikliğini arama sonuçlarında yapmıştı bildiğiniz üzere. imaj aramalarında resimler daha hoş bir şekilde diziliyordu, sonuç sayfasının sağ tarafa renkli renkli ikonlar yerleştirilmişti, sonucun üzerinde tıkladığınızda sitenin küçük bir ekran görüntüsü çıkıuyordu, vs.

google sonuç
resmin büyük halini görmek için tıklayın.

Google’da Yeni Tarz !

admin | 26 December 2010 20:43

Google, yaptığı değişikliklerden sonra, sonunda klasik sonuç sayfasını değiştirdi…

Yeni tasarımdan temsili bir resim.
Yeni tasarımdan temsili bir resim.

Google‘ın son dönemde yaptığı değişiklikleri büyük bir dikkatle izlemekteydik. Son olarak sonuç sayfalarında boşluğa tıklandığında sağ kısımda üzerinde durduğumuz sitenin önizlemesini görebiliyorduk. Google bu özelliği sevmiş olacak ki yeni sonuç sayfası görünüşünü bunun üzerine kurmuş. Artık sonuç kısmında karşımıza gelen sitelerin önizlemelerini içerikte görebileceğiz. Yeniliklerden biri de site popülerliği. Artık sonuç sayfasında karşınıza çıkan sitelerin Alexa sıralamalarını da görebileceğiz. Bu şekilde aradığımız sonuca ulaşırken hem Google hem de Alexa‘dan aynı anda faydalanabileceğiz. Ancak bu yenilikler henüz deneme aşamasında ve sadece bazı google kullanıcıları için kısa süreliğine kullanıma sunuldu.

Şuan kullanımda olan sonuç sayfası.
Şuan kullanımda olan sonuç sayfası.

Google‘ın yaptığı değişiklikler hızla devam ederken, kullanıcıların bu yeni sayfayı nasıl bulacağı da merak konusu. Aranılan sonuca en güvenli ve en doğru yolu hazırlamayı amaçlayan Google‘da bu tarz değişikliklerin devamı gelecektir.

Yeni Google’ı nasıl deneyebilirim

maskapsiz | 29 November 2009 12:16

Yeni Google
Yeni Google

Google arayüzünde değişikliğe gitti. Şu an sadece rasgele kullanıcılar üzerinde denenen beta Google’a girmek için yapmanız gerekenler.

1. www.google.com’u açın. Ingilizce olan siteyi açmalısınız.
2. Aşağıdaki kodu adres satırına yapıştırın. adres satırında bundan başka hiçbirşey yazmamalı.
javascript:void(document.cookie=”pref=id=20b6e4c2f44943bb:u=4bf292d46faad806:tm=1249677602:lm=1257919388:s=odm0ys-53zuexfzg;path=/; domain=.google.com”);

3.
Enter tuşuna basın.

4.Sayfayı yenilediğinizde yeni Google ile karşılaşacaksınız.

Google Orion Algoritması

tasdemir | 01 October 2007 13:39

Google Pagerank
Google Pagerank

Webmaster arkadaşların birkaç aydır canını sıkan Pagerank güncellemesinin gecikmesinin nedeni yavaş yavaş açığa çıkıyor.. Yabancı forumlarda bile durum kesinliğe kavuşturulamışken google bombayı patlattı. Bu siteye göre Google arama motorunun algoritmasını değiştiriyor ve Pagerankı gizleme ya da tamamen kaldırma yoluna gidiyor. Burada anlatılanlar daha önce okuduğum buradaki tahminleri doğrular nitelikte. Ori Allon adlı bir İsrail’li doktora tezi olan Orion Algoritması artık google ve dolayısıyla internete yol verecekmiş..
İnternet Devrinde söylendiği gibi ” bu gelişme sadece Link satan arkadaşları değil bütün internet web site sahiplerini derinden etkileyecek. Daha önce sahip olunan Arama Motorunda üst sıralarda bulunma bilgileri değerini kaybedecek.. ve sanırım Son zamanlarda Googlede en çok “Orion Algoritması nedir?” diye aratılacak.