bildirgec.org

yavuz özkan hakkında tüm yazılar

Yengeç Sepeti (1994)

elizabethtaylor | 22 October 2011 11:36

1942 doğumlu sinemacı Yavuz Özkan, Türk Sineması’nın değerli yönetmenlerinden biridir. Özkan’ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Yengeç Sepeti“, 1994 senesinde çekildi. Senaryosu yine Özkan tarafından yazılan filmde usta aktör Sadri Alışık, aktris Şahika Tekand, Derya Alabora, Mehmet Aslantuğ, Macide Tanır, Oktay Kaynarca ve Ege Aydan rol alıyor. Orjinal süresi 96 dakika olan bu yapım, Alışık’ın rol aldığı son sinema filmidir.

Bir Erkeğin Anatomisi (1996)

queennothing | 14 February 2011 10:46

Sinemamızın önemli simalarından 1942 doğumlu Yavuz Özkan‘ın yazıp yönettiği sinema filmi “Bir Erkeğin Anatomisi“, 1996 senesinde çekildi. Müziklerini Can Atilla’nın yaptığı ve Şafak Film tarafından dağıtılan film, yönetmen Özkan‘ın Anatomik Üçleme’sinin ikinci filmi. Filmde Uğur Polat, Ayda Aksel, Deniz Uğur, Taner Birsel, Tilbe Saran, İştar Gökseven, Tarık Ünlüoğlu ve Aslı Seçkin gibi isimler rol alıyor. Film, 9. Ankara Film Festivali’nde Deniz Uğur’a Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandırdı.

Atıf Yılmaz Stüdyosu’ndan ” merhaba ” .

mrmurat | 14 January 2010 16:42

Atıf Yılmaz Stüdyosu
Atıf Yılmaz Stüdyosu

5 Mayıs 2006 tarihinde kaybettiğimiz ünlü ve hayatı başarılarla dolu yönetmen Atıf Yılmaz‘ın adını taşıyan bir sinema okulu olan Atıf Yılmaz Stüdyosu çalışmalarına başladı.

Amacı gelecekte iyi işler çıkartabilecek genç sinemacılar, yapımcılar, oyuncular, senaristler eğitmek ve Türk Sineması‘na kazandırmak olan stüdyo, 11 Ocak 2010 tarihinden itibaren öğrenci seçimlerine yönelik atölye çalışmlalarına başladı. 19 gün sürecek olan bu çalışma sürecinde öğrenci adaylarına oyunculuk, fotoğraf, senaryo, yapım – yönetim konulu ücretsiz dersler vererek ilk aşamayı tamamlamayı hedefleyen Atıf Yılmaz Stüdyosu, bu süreç sonunda iki yıllık eğitim vermek üzere öğrencilerini seçecek.