bildirgec.org

yakıt hakkında tüm yazılar

idrarla çalışan araba

| 16 October 2009 11:07

http://www.gencbilim.com/Haber/Mazdadan-idrarla-calisan-araba_46681.html

Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) Yasa Tasarısı

mahirgul | 19 July 2009 11:24

Sen Kurtar
Sen Kurtar

Yenilenebilir Enerji Kaynakları yasa tasarısının (YEK) gündem dışı kalması ile ilgili olan tüm şüpheler haklı çıktı ve doğalgaz lobisinin zaferi kesinleşti.

Tabi bu olay basında çok çok az yer aldı. Tüm dünyayı etkileyecek bu kadar önemli olayların basında yer almasını bekleyemeyiz tabiki. Çünkü basın dediğin bir kukladır ve sadece görünmesi isteneni yayınlar. Neyse bu konu daha derin.

Doğalgaznedir; Bildiğimiz üzere doğalgaz da bir fosil yakıt (Çoğumuz biliyoruz sadece bilmeyenler için yazdım). Şimdi fosil yakıtların (gaz yada katı) doğaya zararlı olduğu bilinmekte olduğu halde biz neden Yenilenebilir enerji kaynakları yerine fosil yakıt kullanmaya devam ediyoruz? Bu soruyu yıllardır soruyoruz, yazıyoruz, çiziyoruz. Benzer soruları nükleer enerji üretimi içinde soruyorduk. Doğaya zarar vermeyen sistemleri geliştirmek dururken neden halen daha kendi kuyumuzu kazmaya devam ediyoruz.

Scania ile Yakıt Ekonomisi

nzright | 09 April 2009 09:59

Daha az yakıt kullanarak daha çok yol gitmeyi kim istemez ki? Scania websitesinde yakıt ekonomisi ile ilgili püf noktaları veriyor. Ayrıca siteden aracınızın brüt ağırlığı, ortalama hız, yol bilgileri, yıllık kilometre ve dizel akaryakıt fiyatı bilgilerini doldurarak nekadar yakıt tüketeceğinizi hesaplayabiliyorsunuz. Doğru eğitim ve sürüş teknikleri ile deneyimli bir sürücünün yaklaşık %10 yakıt ekonomisi yapabileceğinin vurgulandığı siteden dünya haritası üzerinde gitmek istediğiniz mekanları işaretleyerek arkadaşlarınızla paylaşmanız da mümkün.

colim_konsept_karavan

lifesucks | 09 March 2009 18:17

Hepimizin hayalidir karavanla heryeri dolaşmak. Colim (Colors of Life in Motion) sloganıyla Christian Susana tarafından tasarlanan karavan eski tip römorklu karavanlarla yeni motokaravanların bir karışımı. Gidilen yerlerde karavandan bağımsız dolaşımla yakıt sarfiyatınıda önemli ölçüde düşürüyor. Maksimum hızı 150 km olan araç maksimum 4 kişilik olarak tasarlanmış. Şuanda sadece bir konsept olan araç belkide çok farklı tasarımlara ilham kaynağı olur

Su Yakmıyoruz!

serversistemci | 07 January 2009 10:27

Su Yakmıyoruz!
Su Yakmıyoruz!

Koç Holding ve World Kart iş birliği olan Paro Kartı şimdi yakıt çeki hediye ediyor. Yani parolu site Su yakmıyoruz, 5 soruya en kısa sürede doğru cevap veren kişiye 1000 TL’lik yakıt hediye ediyor. Özellikle kendisini denemek isteyen ve arabası olanlar için güzel fırsat sunan siteye gitmek için.

Hangi araç daha az yakıt harcar ?

mxblitz | 05 September 2008 09:38

geçen gün arkadaşlarla bu konu hakkında konuşuyorduk ve kesin bir sonuca varamadık:

Aynı araç, 100 km’lik bir yolu 100 km/sa ile giderse mi yoksa 200 km/sa ile giderse mi daha az yakıt harcar ? (kalkış anını fln düşünmeyin, yani 100’e ve 200’e ulaştığı andan itibaren 100 km gidiyor[hız sabit])

100 ile giderken aracın motoru 200’e göre daha az çalıştığı için 100 diyenler oldu

bir de 200 ile giderken süre yarıya ineceği için daha az yakıt harcayacağını savunanlar oldu..

peki siz ne düşünüyorsunuz ?

melez otomobiller güneş enerjisiyle birleşiyor

vlknkng | 01 September 2008 14:08

Prius, Toyota‘nın en son çıkardığı hybrid otomobillerden birisi ve güneş enerjisiyle çalışan klima sistemi ile kombine edilip yakıt tasarrufunun üst seviyelere çıkarılması planlanıyor. bu yeni özellik 3. nesil Prius‘un bir parçası ve gelecek yıl piyasaya çıkmış olacak. güneş panelleri klima sistemine güç sağlamak amacıyla kullanılacak. güneş panelleriyle elde edilecek elektriğin miktarı konusunda birtakım şüpheler olabilir. japonya ekonomi bakanlığında yenilenebilir enerjiler konusunda uzman olan Kentaro endo‘ya göre, çatıda güneş panelleri koymak sadece 2 tane saç kurutma makinesini çalıştıracak enerji sağlar.

Çevre dostu taşınabilir şömine

Xas | 19 August 2008 17:58

Soğuk bir gecede şömine karşısında keyif yapmak gibisi yoktur. Ancak kirine katlanmak gerekir. Eğer hem cefasını çekmeyeyim hem de doğaya zararsız bir yakıt kullanayım diyorsanız bu şömine tam size göre. Alman Conmoto firmasının Travelmate şöminesi elde taşınıp istenilen yere konulabiliyor. Bio-yakıt kullanan gizli bir yakıt bölmesi var ve kolayça açılıp kapanabiliyor. Ateşi de isteğinize göre ayarlıyorsunuz. Ancak karşısına geçip ne kadar ısınabilirsiniz onu bilemiyorum.