bildirgec.org

ur hakkında tüm yazılar

Kültür Diye Sahiplendiklerimiz Aslında Neler?

bithikotsis | 22 April 2011 14:11

Toplumda sosyal kesimin en fazla benimsediği adet, gelenek, yaşayış tarzı, beğeniler, hobiler, meraklar bütünü kültür diye nitelendirilebiliyor.

Aslında bu kültür dedikleri oyle bir şey ki, memleketteki insanların akıl, ruh ve beden sağlıklarını, hayat stillerini aktarıyor insana bir bakıma. Yani bir nevi toplumsal analiz sonucunu veriyor bizlere.

Ülkem için kültür bana ne anlatıyor diyecek olursanız, eskiden yeni zamana doğru büyük bir düşüş ve sıradanlaşma, hatta basitleşme farketmekteyim. Diğer arkadaşlar bu konuda neler düşünür bilemem ama, artık kültür diye bensimsediklerimiz hep hafif alaycı şekilde yaklaşıp sonradan farketmeden kabul ettiğimiz şeyler olmaya başladı.

Çok tehlikeli bir durum aslında. Şimdi yeni ergen nesle bakıyoruz da eskisi gibi oturaklı adam sayısı epey azaldı, neredeyse hepsi bir laf bozması, Türkçe katliamı, olanı değiştirme, düzeni yıkma gibi olayların peşinde ve hep bu olaylardan kendilerine bir alay konusu ve gülme şablonu çıkarma peşinde. Bu da ister istemez kültür diye kabul ettikleri şeylerin içine gizlice çaktırmadan sızıyor.

Hasta aşk.

zyprexa | 15 July 2009 11:52

Beynimde bir hava boşluğu. Ur deniyor halkın koca karı tahsilli dilinde. Seni düşünüyorum ve düşüncelerim türbülansa giriyor, hava boşluğuna denk gelince. Katilim. Seni düşünürken canlı canlı gömüyorum
Göz bebeklerimi tabut tahtası kılıklı göz kapaklarımın altına. Gamsızım. Seni görünce, kalbim ayak ucuma uzanan uçurumda kendini atmaya yelteniyor gülümsüyorum. Beynimde bir hava boşluğu. Epeyce havadar bir oda gibi. Duvarlarında karınca duaları ve aminlerimin yerini adın almış. Doğuştan da delik ya kalbim. Buna da Atrial Septal Defekt deniyor tıp dilinde. Tek umudum sensin. Sen etime etsin. Gel doldur kalbimde bu beni yoran, tüketen boşluğu. Belki de beni yoran senin yokluğundur kim bilir ? Elindeki sihirli değnek ile yar ortadan ikiye Kızıldeniz gibi kanımı. Ve tam da peşinde koşarken kötü yanlarım 2. Ramses gibi, sana secde ederken boğulsun kanımda. İçimde de garip bir heyecan. Adına aşk demiş bütün ozanlar. Aşığım. Hastalıklı bir aşk benimkisi. Tam anlamıyla.