bildirgec.org

ülke gerçeği hakkında tüm yazılar

Kültür Diye Sahiplendiklerimiz Aslında Neler?

bithikotsis | 22 April 2011 14:11

Toplumda sosyal kesimin en fazla benimsediği adet, gelenek, yaşayış tarzı, beğeniler, hobiler, meraklar bütünü kültür diye nitelendirilebiliyor.

Aslında bu kültür dedikleri oyle bir şey ki, memleketteki insanların akıl, ruh ve beden sağlıklarını, hayat stillerini aktarıyor insana bir bakıma. Yani bir nevi toplumsal analiz sonucunu veriyor bizlere.

Ülkem için kültür bana ne anlatıyor diyecek olursanız, eskiden yeni zamana doğru büyük bir düşüş ve sıradanlaşma, hatta basitleşme farketmekteyim. Diğer arkadaşlar bu konuda neler düşünür bilemem ama, artık kültür diye bensimsediklerimiz hep hafif alaycı şekilde yaklaşıp sonradan farketmeden kabul ettiğimiz şeyler olmaya başladı.

Çok tehlikeli bir durum aslında. Şimdi yeni ergen nesle bakıyoruz da eskisi gibi oturaklı adam sayısı epey azaldı, neredeyse hepsi bir laf bozması, Türkçe katliamı, olanı değiştirme, düzeni yıkma gibi olayların peşinde ve hep bu olaylardan kendilerine bir alay konusu ve gülme şablonu çıkarma peşinde. Bu da ister istemez kültür diye kabul ettikleri şeylerin içine gizlice çaktırmadan sızıyor.

BİZ ÖLDÜK EY BÜYÜKLERİMİZ, UNUTUN BİZİ!

| 18 May 2007 11:21

kayseri’deki “marul” faciasını okumayan, bilmeyen kaldı mı?neyi, nasıl yazalım, kime, neyi anlatalım?sözün güdük kaldığı, bittiği yerdeyiz yine!fakirlik edebiyatı, azgelişmişlik, cari açık,iç-dış borç dengesi(zliği), hukuksuzluk, ilkokulmezunlarına ehliyet alabilme fütursuzluğuna tutulan çanaklar… bitmez.

uyuşturuluyoruz cümbür cemaat! uyu türkiye! cevap da hazır: hayat devam ediyor. ha babam yas programı mı yapacağız? evet, yapacağız.yapacağız ki, bir gün biz de öldürülürsek aynı kepazelikte ruhumuz ezilmesin!

burası öyle bir memleket ki! it izi at izine,insan cüdama, hukuk başıbozukluğa karışmış durumda.

Türkiye Kendini Besleyebilen Yedi Ülkeden Biri

Siradanbiri | 18 April 2007 09:43

Eskidendi Çok Eskiden
Eskidendi Çok Eskiden

ilköğretim yıllarının en kuyruklu yalanlarından biri olan cümle.
Kimbilir kaç kişi buna inanarak ziraat mühendisliğini tercih etti üniversite sınavlarında. bilim üretme dışında her işi yapan üniversitelerin ziraat fakültesi öğretim üyeleri panellerin,sempozyumların birinden öbürüne koşarlar.’ortadoğu ve balkanların’ en muhteşem eğitimini verdiklerini ve gerçekten az bir rötuşla türkiye’nin kendi kendini besleyebileceğini yani tarımsal üretim ithalini durdurabileceğimizi anlatırlar.
marshall yardımları ile ağızlarda unutulmayacak tad bırakanlar ve onların mirasçıları başardı bu hayallere gölge etmeyi.
ekolojik tarıma neden gerek duyuluyor bu dünyanın en bereketli topraklarında ? işsiz ziraat mühendisleri derneği neden kuruluyor?