bildirgec.org

Siradanbiri

11 yıl önce üye olmuş, 134 yazı yazmış. 84 yorum yazmış.

Kulağından Sonra Göbeğini De Yeriz Kuzunun

Siradanbiri | 01 May 2009 11:40

Bir göbek ki festival bile yapılıyor uğruna
Bir göbek ki festival bile yapılıyor uğruna

Morchellaceae ailesinden, kaynaklara göre elli civarı türe sahip bir mantar kuzu göbeği.
Onu uğruna festivaller yapılacak kadar baştacı etmemizin bir nedeni var elbette.
Her şeyden önce doğanın bizlere ender verdiği bir hediyesi. O yüzden ( en azından bana göre ) epey fiyatlı. Kilosu 50 ytl civarındaydı en son.
Çam ormanlarını sever, ilkbaharda yağmurlardan sonra ağaç diplerinden selamlar bizleri.
Omlete eklenebilir, çorbası yapılır ve sosu ile bonfile iyi gider diyor mantardostları.
Kuzu göbeği Fransız mutfağının da oldukça tercih edilen bir öğesi.

Mısır Mı Darı Mı?

Siradanbiri | 30 April 2009 11:42

panicum miliaceum
panicum miliaceum
Zea Mays
Zea Mays

Mısır ve darının eş anlamılı ya da bölgesel kullanımlı ( izmirliler mısıra darı der gibi ) isimler olduğu zannıyla birbirlerinin yerine söyleyeduralım, ortak özelliklerinin çok olmasına rağmen iki farklı tür olduğunu ilan etme zamanı gelmiştir.
İkisi de tıpkı buğday, pirinç, arpa, yulaf gibi buğdaygiller familyasındandır. Mısır latince
Zea mays olarak adlandırılırken, darı Panicum miliaceum dur.
Aktarlarda hint bülbülü yemi olarak da satılan darının , patlatıp film izlerken atıştırmayı sevenlerin yakından tanıdığı cin darı ve koca darı çeşitleri de vardır. Fransızca ve İngilizce olarak millet denilen darının, özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da bilinen oldukça lezzetli ekmeği de yapılır.
Mısır ise daha çok mısır özü yağı için kullanılır. Yağ oranına paralel olarak enerji düzeyi de çok yüksek bir bitkidir.

Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek

Siradanbiri | 17 October 2008 14:59

Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek ”Aşksız ve paramparçaydı yaşam” diye başlayan bir Adnan Yücel şiirinin adıdır. Bir şair duyarlılığı ile biçilmiştir esinin kaf dağından. Aynı ”Dünyayı güzellik kurtaracak ve bir insanı sevmekle başlayacak her şey” gibi. Daha geçenlerde ölüme doğuşunun üçüncü yılını kutladığımız Attila İlhan ın dediği gibi, şairler, zamanın tenhalarında dolaşırlar saf saf, kelime kelime, mısra mısra çoğaltırlar hayatı, yazarlar ve tek bir şey düşlerler; Güzellik. Ne için, kim için? Güzelliğini bir gün hak etmesini umduğumuz insanlık için. Bir gün, belki bir gün.

Modanın Aykırı İsmi: Yves Saint Laurent

Siradanbiri | 06 June 2008 09:40

ysl
ysl

Moda dünyasının acı kaybı Yves Saint Laurent, 71 yaşında hayata veda eden ve bazı konularda ezber bozmuş modacıdır. Bazı konulardan anlaşılması istenen; kadının pantolon ile ayrılmaz dost olması, yine kadınlara yönelik smokin tasarıları ve safari ceketleri modaya uyarlamasıdır. Moda dünyası bu yanıyla ne kolay görünüyor değil mi? Biraz kuraldışı olmak yeterli oluyor sanki sivrilmek için. Buradan moda ile bağlantılı hafifçilerin şimşeklerini çekmeden geçmek istediğim aşikardır. 1936 yılında Fransız sömürgesi olan Cezayir’de doğdu ve ölene dek gerek eşcinsel oluşunun tepki toplaması gerekse içe kapanık ruhsal yapısı nedeni ile fazla gözönünde olmadı ve sanırım bunlarla bağlantılı alkolizm tedavisini de beraberinde getirdi. Moda insanın kendine yakışanı giymesi sözünün anonimleştiği global dünyamızda, kendisine mal edilen cümle şöyledir; Bir kadinin giyebileceği en güzel giysi, sevdigi erkegin kollaridir. Ben, öyle bir mutluluğa ulaşamayanlar icin moda yapiyorum.”

Emiliano Zapata

Siradanbiri | 03 June 2008 13:25

E.Zapata
E.Zapata

1880 doğumlu, Meksika halk önderlerindendir. Büyük şekerkamışı işletmelerinde çalışan işçileri örgütledi. Sonra Meksika’yı ve ülkenin bütün güneyini ele geçirdi. Başlattığı büyük toprak reformunu durdurmak isteyen cumhurbaşkanı Carranza, halk kahramanı zapata‘yı albaylarında birine öldürttü. Zapata, 39 yaşında Cuernavaca’da hayata veda ettiğinde yıl 1919’du.
Meksika’da bulunan EZLN gerillarının zapatistalar olarak anılmasının nedeni de kendisidir.

Charles De Gaulle

Siradanbiri | 30 May 2008 10:28

5.CUMHURİYET MİMARI
5.CUMHURİYET MİMARI

1958 yılında Fransa cumhurbaşkanlığı da yapmış, beşinci cumhuriyet mimarlarından ve yazardır.
Dış politika açısından ABD karşıtı sayılabilecek tutumlarının yanı sıra Çin Halk Cumhuriyeti’ni ilk tanıyanlar arasındadır.
İkinci dünya savaşı sırasında Almanya’ya karşı direnişin sembolü olmuştur.
Cezayir’de Fransız Ulusal Kurtuluş Komitesi’nin başında olması itibari ile defalarca suiakaste uğramıştır.