bildirgec.org

üç boyut hakkında tüm yazılar

Bilgisayar başından Yağmur Ormanı’na yolculuk

spoiledrotten | 05 March 2011 11:10

Bilgisayar başından Yağmur Ormanı’na yolculuk Sandaspa’nın yeni masajı Rainforest için hazırladığı web sitesiziyaretçilerini bilgisayar başından kalkmadan yağmur ormanlarında yolculuğa çıkarıyor. Kulaklık takıp dinlediğinizde üç boyutlu yağmur ormanı sesleriyle değişik bir deneyim yaşıyorsunuz. Hatırlarsanız, holofonik ses teknolojisi bir iki yıl önce virtual barber shop‘la sanal alemde tanınmıştı.

Google Chrome 9 & WebGL

mahirgul | 07 February 2011 11:23

Google Chrome9 Yayında
Google sevilen Internet tarayıcısının yeni versiyonunu yayınladı.

Adobe Flash’a açık kaynaklı bir rakip olarak lanse edilen WebGL, HTML5 ile birlikte zengin 3D deneyimi vaad ediyor.

Buda yakın zamanda çok daha zengin içerikli sayfaları göreceğimiz anlamına geliyor.

Yaşasın açık kaynak.

Bu linklerden WebGL için daha fazla bilgi alabilirsiniz.

3D Artık Monitörle de Gözlüksüz!

Beacool | 06 December 2010 09:05

EIZO DuraVision FDF2301-3D
EIZO DuraVision FDF2301-3D

Nintendo 3ds ile başlayan gözlüksüz üç boyut heyecanı sırasıyla fotoğraf çerçeveleri, Androidli cep telefonu, taşınabilir medya merkezi derken şimdi de bence en olması gereken yere masaüstlerimize kadar geldi. Ben de bunu bekliyordum!

EIZO firmasını bilgisayar ile sarmaş dolaş olmayan zatı muhteremler çok iyi tanımasa da ender ama güzel ürünlerle piyasada kendine yer etmiş bir firmadır. Bu ürünleriyle de yaptığım yakıştırmamın doğruluğunu bir kez daha kanıtladılar.

EIZO DuraVision FDF2301-3D ismiyle an itibariyle Japonya’da piyasaya satışa sunulmuş olan bu ürün 23 inch lik bir ekranda Full HD görüntü verebilirken farklı yönlerde geri aydınlatma sağlayabiliyor. Bu sayede göze daha güzel görünen görüntüleri sergileyebiliyorken bunu da gözlüksüz üç boyut desteği ile size sunuyor.

3D Calvin Klein ile moda oturma odanızda!

Beacool | 08 November 2010 09:42

Bu haberi görenler biraz şaşırabilirler. Ama okuduklarınız gerçek. Ünlü firma Calvin Klein tvleriniz için moda yaratmaya geliyor. Hem de tüm şıklığıyla beraber!

Üç boyutlu gözlüklerin çirkinliği konusunda hemfikiriz sanırım. Son zamanlarda biraz olsun toplamış olsalar da yine de bakıldığında pek hoş duran bir görünüşleri yok. Bu eksiği misyon edinen Calvin Klein bu boşluğu kapatacak 3B gözlük üretimine başlamış. Aslında çok da şaşırmamak gerek. Çünkü bu marka teknolojiyi mümkün olduğu derecelerde kullanan bir isim. Daha önce de teknoloji severlere hitap edecek birkaç ürün tasarlamışlığı vardı.

Calvin Klein 3D
Calvin Klein 3D

3ds max amatörünün 3 boyut dünyasına bakışı

hsatan | 19 July 2010 13:17

3. boyutu biliyoruz hepimiz. Bilmek ne kelime yaşıyoruz yahu…
3d studio max’de bildiğimiz üzre bilgisayardan üç boyutlu modelleme programı. Fakat bu program öyle ne flash’a ne de photoshop’a benzemiyor. Açıkçası flash ve photoshop gibi grafik programları studio max’in küçük yardımcıları oluyor.
Peki ama nasıl oluyorda dünyanın aynısı programda çizilebiliyor? Işıklar, kaplamalar ve renkler. Baştan aşağı karmakarışık bir dünya… Odanızın kapısını kapatın perde açıkken herhangi bir duvara bakın. O baktığınız an içinde nekadar çok matematiksel hesap yaşandığını düşünebiliyor musunuz? Işık camdan geçerken kırılıyor yere, tavana çarpıyor, mobilyalara televizyona çarpıyor ve duvara çarpıp sizin gözünüze yöneliyor. Düşünmesi kolay aslında ama sadece bu bir saniyelik karede milyonlarca hatta milyarlarca ışık demeti aynı döngüyü yaşıyor ve herbiri için milyonlarca matematiksel hesap gerekiyor.

Şaşı Bak Şaşır (stereogram) Resimleri

beyrek | 19 April 2010 15:35

Şası bak şaşır diye bildiğimiz, bu üç boyutlu stereogram resimlerin içinde gizlenen diğer resimleri, resimlere dikkatlice batığınızda görebilirsiniz.

şaşı bak şaşır (stereogram)
şaşı bak şaşır (stereogram)

üstteki resimde birbirini çevreleyen çemberler oluşuyor.

Sizin vaktiniz kaç $ ediyor?

socialmouse | 10 December 2009 15:33

İnternet’le az çok ilgilenen insanların bir süreden sonra kendilerine “internet’te çok zaman harcıyorum, acaba bu zamanımı nasıl daha iyi değerlendirebilirim?” şeklinde bir soru yöneltmesi neredeyse kaçınılmazdır. Eğer bu sorunun altında yatan amaç zamanı nakite çevirmek ise sizlere bir kaç önerim olacak.

Daha önce burada, burada ve eminim doğrudan yada dolaylı bir çok bildiride bu sitelerin bazılarından bahsedilmiş. Ancak bu bildirilerde bahsi geçen bazı sitelerin dışında adı sanı bilinmeyen ve bildirgeç insanlarına faydası olabileceğini düşündüğüm siteler de var. Bunları bir araya getirip toplu ve geniş kapsamlı bir bildiri yazmak istedim.

Iconshock’tan 5 Adet 3 Boyutlu İkon!

beCko | 09 December 2009 16:58

Iconshock’tan 5 adet ikon içeren, oldukça güzel, üç boyutlu ikon seti hediye! İkonların bir özelliği de telifsiz olmaları. Yani bu ikonları istediğiniz gibi ( Ticari veya bireysel amaçlı ) kullanabilirsiniz.

İkonlar istediğiniz gibi düzenleyebilmeniz için *ai ve *png uzatısında gelmekte. İkonları buradan indirebilirsiniz.

Üçüncü boyut artık gözlüksüz de mümkün

kalsiyum sandoz | 07 August 2009 14:51

Son zamanlarda gündeme gelen üç boyutlu görüntü olayı artık çok daha yaygınlaşmanın eşiğinde. Fujifilm’in FinePix Real 3D W1 adını verdiği yeni ürünü üç boyutlu fotoğraf ve video çekebiliyor. Mevcut teknolojilerde üç boyutlu görüntüler özel gözlüklerle algılanabilirken bu zamazingo ile gözlüklere ihtiyaç duymadan aynı etki sağlanıyor.