bildirgec.org

tardu flordun hakkında tüm yazılar

Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm (2011)

queennothing | 30 September 2011 21:02

Bir süre evvel afişini paylaştığımız “Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm“, 28 Ekim 2011 tarihinde vizyona giriyor. Gişe rekorları kırması beklenen filmin yönetmenliği Serdar Akar tarafından yapıldı. Emrah Serbes’in aynı adı taşıyan kitabından uyarlanan dizinin film versiyonu olan “Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm“de Erdal Beşikçioğlu, Tardu Flordun, Cansu Dere, Hakan Boyav, Hazal Kaya, Canan Ergüder, Ege Aydan, İnanç Konukçu, Berke Üzrek, Fatih Artman ve Berkan Şal gibi isimler rol alıyor.

Türkan Saylan’a saygı; Türkan (2011)

queennothing | 04 May 2011 09:59

13 Aralık 1935 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Türkan Saylan, Türkiye’nin asla unutmayacağı bir tıp doktoru ve bir devrimciydi. Kandilli Kız Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaydolan Türkan, çeşitli hastahanelerde görev yaptıktan sonra 1977 senesinde profesörlüğe yükseldi. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) kurucularından biri olan Saylan, Türkiye için sayısız ve faydası ölçülemez işlere imza atmış olsa da Ergenekon Operasyonları dahilinde şüpheliler listesine alındı ve 2009 Nisan’ında evinde ve ÇYDD’de bulunan belge ve bilgisayarlarına el kondu. 18 Mayıs 2009 tarihinde hayatını kaybeden Türkan Saylan‘ın adı Ergenekon Operasyonları’nı yürütenler tarafından anca öldükten sonra aklandı. Ülkemiz için böyle önemli bir kadının yaşam öyküsü, yazar Ayşe Kulin tarafından (Türkan: Tek ve Tek Başına) kaleme alındı. Bu kitaptan yola çıkan Cemal Şan (kendisi Kanal D’de yayınlanan “Türkan” dizisinin de yönetmenidir), Saylan’ın ölümünün ikinci yılında “Türkan” adlı sinema filmini gösterime sokmaya hazırlanıyor.

SİS VE GECE

| 16 February 2009 17:15

Yönetmen : Turgut Yasalar
Senaryo : Turgut Yasalar,Ahmet Ümit (roman)
Turgut Yasalar’ın senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği, Ahmet Ümit’in polisiye romanı “Sis ve Gece”den uyarlanan film. Edebiyat uyarlamaları sinemada her zaman risk taşımıştır; çünkü okur beklediği etkiyi sinemada göremez, bu genellikle böyle olmuştur. Romana fazlası ile sadık kalınmış bu filmde, özellikle kitaptaki karakterlerin ve öykülerinin tamamının filme aktarılması ile de romanın ruhu oturmuş filme. Onlardan biri de İlyas Salman’nın rolü Cuma karakteridir. Baba ve eş katili Cuma karakteri aslında filmin kilit rollerinden biri; bu karakteri kötü kılan koşullardı ve sosyal itelemenin sonucuydu belki de.

Filmin kısaca konusu; Gizli teşkilattan bir elemanın, teşkilatta yaşadığı güvensizlikler ve kafasındaki boşluklar, bununla birlikte yasak aşkı, yasak aşkının birden ortadan kayboluşu ve buna paralel gelişen gerilimli olaylar. Gerilim, polisiye ve aşk öyküsüyle örülmüş bir film ve beklenmedik bir final.

O kadın

trouble | 26 May 2008 17:01

2 gün önce eşimle birlikte oturup seyrettik filmi. Daha önce Acı Hayat isimli dizide oynamış olan Selin Demiratar ve Tardu Flordun‘un ümitsiz aşk yaşayan iki kişiyi canlandırdıkları filmde Şebnem Dönmez, Nefise Karatay, Erol Günaydın, Burak Hakkı gibi benim fikrimce karma kalitede oyuncular oynuyor.
Filmin en güzel tarafı, filmin öyküsünde neredeyse replik yok. Hele Yeşim (Selin Demiratar) ve Okan (Tardu Flordun) film boyunca hiç konuşmadılar. Öyküyü Sezen Aksu şarkılarıyla anlatıyor. Tahmin edeceğiniz gibi oldukça duygusal bir film.
Sevgili / eş ile izlenmesi tavsiye olunur.