bildirgec.org

sylvain chomet hakkında tüm yazılar

18 kısa film bir arada: Paris, je t’aime (2006)

768 | 28 February 2010 13:28

Paris, hayallerin şehri!
Birçok insanın zihninde aşk ve tutkuyla özdeşleşmiş olan Paris şimdi muhteşem görüntüleriyle ve Pierre Adenot, Johnny Klimek, Christophe Monthieux ve Tom Tykwer imzalarını taşıyan müzikleriyle ayaklarınızın altına seriliyor. 2006 yapımı bu film, 21 usta yönetmenin 4 sene süren çalışmaları sonucu 18 farklı aşk hikâyesini beyazperdeye yansıtıyor. Sadece aşka değil, toplumsal sorunlara da kenarından köşesinden yer veren bu film, özgün konuları ve usta oyuncularıyla da oldukça dikkat çekiyor.

Oyuncular arasında Gérard Depardieu , Natalie Portman , Alexander Payne , Bob Hoskins , Nick Nolte , Willem Dafoe , Juliette Binoche , Steve Buscemi , Wes Craven , Elijah Wood , Olga Kurylenko gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenleri de Frédéric Auburtin, Emmanuel Benbihy, Sylvain Chomet, Ethan Coen, Joel Coen, Wes Craven, Gérard Depardieu, Christopher Doyle, Vincenzo Natali, Alexander Payne, Walter Salles, Oliver Schmitz, Gus Van Sant gibi isimlerden oluşuyor.

les triplettes de belleville

schizophrenia13 | 10 January 2009 12:31

les triplettes de belleville
les triplettes de belleville

akademinin de dahil olduğu birçok ödüle sahip 2003 belçika, fransa, kanada ve ingiltere ortak menşeili les triplettes de belleville, sylvain chomet tarafından yazılıp, yönetilmiş.

les triplettes de belleville
les triplettes de belleville

fransa bisiklet turu sırasında torunu amerikalı kumarbazlar tarafından kaçırılan madame souza’nın, en az kendisi kadar gün görmüş köpeği bruno’yla torununu bulma hikayesini büyüklere anlatıyor. amerika ve fransa’ya dair birçok klişeyle dolu filmde oldukça yaşlı üç şarkıcı kız kardeşin souza’ya yardımları da hikayenin diğer kısmını oluşturuyor.

les triplettes de belleville
les triplettes de belleville

filmin önemli bir kısmını teşkil eden müzikler ise benoît charest imzalı.

Belleville’de Randuevu

beyhude | 31 October 2006 10:57

Boş geçen sıkıntılı bir gecede, üstelik televizyonda böyle bir şölenle karşılacağımı kırk yıl düşünsem akıl edemezdim Kanal1‘de pazartesi gününü salı’ya bağlayan gece muhteşem bir animasyon filme rastladım. Lestriplettesdebelleville (Belleville’de Randuevu). Bisiklet delisi Fransız bir çocuk ve onun naif büyükannesinin klasik animasyonun ötesinde çizgiroman tadında öyküsü. Amerikan kırıntısı çizgi filmlerin yanında 2003 Fransız, Kanada, Belçika ortak yapımı bu film çizginin yeri geldiğinde nasıl bir anlatım gücüne sahip olduğunu gösteriyor. 80 dakikalık bu görsel şölende karakterler neredeyse hiç seslendirilmemiş. (ki filme topu dört seslendirme sanatçısı emek vermiş). Filmleilgili türkçe kaynaklara buradan,buradan ve buradan ulaşabilrsiniz. Animasyonu baştan sona seyredince tiplemeler, ve mekan tasarımlarının pek çok yerde Türk çizer Kenan Yarar’ın çalışmaları ile benzeştiğinifark edebilirsiniz. Kanal1‘in tam eşref saatine denk gelerek yayınladığı bu filmi tekrar gösterme ihtimali var mı bilmiyorum. Yine de çizgi sinemaya merakı olanların birşekilde ulaşmasını öneririm.