bildirgec.org

sınırlama hakkında tüm yazılar

çocuklara zararlı içerik için opendns

bakiyyebemolu | 20 August 2008 11:20

opendns biçoğumuzun haberdar olduğu ve genellikle türk telekom tarafından engellenmiş sitelere erişmek için (örnek 1, örnek 2) kullanılan bir dns servisi.

bu yazıda bu güzel servisin (arama motoru olmasa çok daha güzel olacak) belki de bildiğiniz bir özelliğinden bahsedeceğim.

çocukların bazı zararlı içerikli sitelere erişmesini engelleyecek çeşitli programlar mevcut. örneğin ilk aklıma gelen ad-watch. bu ücretli programın yaptığını nispeten de olsa opendns ile gerçekleştirebilirsiniz.

Çin’den bilgisayar oyunlarına sınırlama

ozguryavuz | 22 July 2007 21:56

Çin Hükümeti gençlerin bilgisayar başında oyun oynayarak geçirdikleri zamanı azaltmak için kampanya başlattı.Buna göre oyun üreten şirketler kullanıcılarına kimlik bilgisi soracak ve 18 yaşın altındaki kullanıcılar bilgisayarlarına zorunlu olarak yükleyecekleri programla 3 saatin sonunda oyunu bırakmaları konusunda uyarılacak ve “uygun bir fiziksel egzersiz” yapmaları istenecek.Eğer kullanıcılar oyuna devam ederse, yüklenen program oyunda kazanılan puanların yarısını silecek. 5 saatin sonunda hala oyunu burakmamış olan kullanıcılarınsa, tüm puanları silinecek.Aslında yararlı bir uygulama ama herkesin kimlik bilgilerini doğru vereceğini kim garanti edebilir ki?