bildirgec.org

şaşı bak şaşır hakkında tüm yazılar

Şaşı Bak Şaşır (stereogram) Resimleri

beyrek | 19 April 2010 15:35

Şası bak şaşır diye bildiğimiz, bu üç boyutlu stereogram resimlerin içinde gizlenen diğer resimleri, resimlere dikkatlice batığınızda görebilirsiniz.

şaşı bak şaşır (stereogram)
şaşı bak şaşır (stereogram)

üstteki resimde birbirini çevreleyen çemberler oluşuyor.

Şaşı bakın ve şaşırın!…

exlive | 19 May 2008 16:16

şaşı bak şaşır
şaşı bak şaşır

Eskiden gazetelerin bulmaca sayfalarını süsleyen ve popülaritesini hiç bir zaman kaybetmeyen şaşı bak şaşırı sanırım herkes bilir.3 boyutlu olarak hazırlanan fotoğraflara derinlemesine baktığımızda resmin içerisinde gizlenmiş bir başka resmi hemencecik farkederiz.bu sitede ise birbirinden güzel hazırlanmış 12 şaşı bak şaşır resimlerini bulabilirsiniz.İyi eğlenceler…

ilginç bir göz yanılması

isasari | 06 February 2007 19:06

Burada yer alan videoda, ortadaki noktaya dikkatlice bakın. Resim değiştiğinde resmin renklendiğini göreceksiniz; ama halbuki hiç de öyle değil. Beynimizin renklere verdiği önem bu olsa gerek.

insan gözü ve kromatik adaptasyon

deedstyger | 02 July 2006 17:15

insan gözünün bir diğer muhteşem özelliğine bu sayfadaki olayı kendi gözlerinizle uygulayarak siz de tanık olabilirsiniz.

önce soldaki resmin ortasındaki + işaretine 20 saniye boyunca bakıyor sonra göz odağınızı sağdaki resmin +’sına alıyorsunuz.

sağdaki bebek resmi şimdi normal gözüküyor değil mi?

bu fenomene kromatik adaptasyon deniyormuş. gözlerimiz renklerdeki aşırılıklara göre kendilerini ayarlarmış. otomatik photoshop filtresi gibi özelliklere sahip gözlerimiz varmış meğer de değerini bilemiyormuşuz, en azından benim onlara gereken değeri veremediğim kesin.