bildirgec.org

ramazan bayramı hakkında tüm yazılar

bayram şekeri

nazokiraze | 17 September 2009 09:47

Bayrama az kaldı,reklamlarda şekerler, çikolatalar hüzünlü, huzurevli, yaşlı dedeli nineli ,ağlamaklı şarkılar eşliginde dönüyor, her taraf çikolata,şeker dolu insana bayramın geldigini hatırlatan cinsten.( bu bayramın adı şeker bayramı değil Ramazan bayramı onu belirteyim)

Şeker çikolata alıp ta ne yapacagız? hep el öpmeye giden kişiler biziz, çok kalabalık bir aileye ve dolayısıyla o aileden toplanacak şekerlerle iki bayram geçinebilecek kapasitedeyiz. Yine de alsak mı ki, öyle ya her bayram kapıya tanımadıgımız çocuklar gelir (bu yeni yerleşim zamazingosunda geleceklerini sanmıyorum ama) ucuz şekere burun kıvırır, iyi çikolatayı avuçlar hatta para isterler, sonra nasıl olsa yüzümüzü unutmuşlardır diye tekrar gelirler ya.(biz öyle yapardık) ama yemezler velet ben hepinizin en ince ayrıntısına kadar dikkat edecegim, beni kekleyemeyeceksin.

Zaten ben şeker, çikolata,bonbon alsam ne olacak evdekiler arifeden hüpletmeyecekler mi? Bize hediye geleni de biz başkasına hediye götürecegiz yani iki ucu tatlı değnek.(Bayram şekeri lazım mı?” yakalattı)

şeker bayramı (!)

| 29 October 2008 13:26


62. İşte O, her şeyin yaratıcısı olan Rabbiniz Allah’tır. O’ndan başka tanrı yoktur. O halde nasıl olup da döndürülüyorsunuz! (Mü’min suresi)

Allah, kainatı nasıl yaratmışsa, düzgün bir şekilde işleyebilmesi için kanunlarını da koymuştur. İradesi olmayan tüm canlılarla birlikte cansız varlıklar bu kanuna uyar. İnsana ise davranışlarında seçim yapma yeteneği ve imkanı verilmiştir.
Allah, kainatın düzenli işleyebilmesi için kanunlar koyduğu gibi, insanların huzur içinde yaşayabilmesi için de kurallar koymuştur.
Gerek birey, gerek toplum, gerekse devlet olarak insanların yapması ve kaçınması gerekenleri bildirmiştir. Allah’ın koyduğu kurallar bütününe genel anlamda İslam dini diyoruz.

Nerde O Eski Bayramlar ?

Ertugrul1986 | 29 September 2008 13:07

Bu sözü söyleyebilecek yaşta değilim ama yine de yaşadığım bayramlar günden güne eriyor.Peki neydi arada ki fark ? Bayram Namazı,Akraba Ziyaretleri,Gelen Misafirlere şeker dağıtma,Hep beraber yapılan kahvaltılar,Şeker ve Bayram Harçlığı için kapınıza gelen çocuklar,Elinizi öptüğünde bayram harçlığı verdiğiniz çocuklar…Ben bunları hala görüyorum diyebilirsiniz.Yalnız şöyle bir 3-5 sene öncesi ile karşılaştığınızda bunların yarı yarıya indiğini göreceksiniz.Şöyle bir aklımızda canlandıralım.Ben Bayram Namazlarına gittiğimde bırakın içeride yer bulamamayı dışarıda kılmak için altımıza serecek sedir bulamazdım.Yağmurlu olduğu halde o soğukta montumu çıkartıp seccade niyetine kullanırdım.Çoğu kişi yapardı bunu.Şimdi göreniniz var mı ? Camilerde çok rahat yer bulmak mümkün. Yine 3-5 sene önce ziyarete giderdik büyüklerimizin yanına herşey o kadar değişti ki önce büyüklerimiz büyük olduğunu unuttu bizde ziyaret edecek büyümüğüz yok dedik oturtuk.Az çok vardır yine gittiğimiz yerler ama eskiye göre oranla bunu görebileniniz var mı ? Gelen Misafirlerimize şeker ikram edip kolonya dökerdik ellerine şimdi ise bi sehpanın üzerinde duruyor istersen al teklif var ısrar yok usulü…Hep beraber kahvaltılar yapardık toplanıp bu adetimiz diğerlerine göre durumu daha iyi..1 yada 2 kişi eksik olur ama yinede tehlikede…Ya kapınıza gelen çocuklar onlar eskisi kadar sık geliyor mu ? Niye gelsin ki önceden en azından 2 şeker verilirdi şimdi ise kapılar hiç açılmıyor…Elinizi öpen çocuklara hala harçlık veriyormusunuz.Kısmen evet.Bu adetimizde diğerlerine göre iyi…Ama yinede tehlikede.Gördüğünüz gibi bunları kafamızda canlandırdığımızda soruyormuyuz adetlerimiz mi değişti yoks biz mi ? Bir Reklam filminde ” Nerde o eski bayramlar şimdikiler çok daha iyi ” denilmesi gibi.Kimi kandırıyoruz ? Sadece kendimizi……

ücretsiz özürlü servisi bir telefon uzaklığında

rpc | 29 September 2008 09:02

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM) Alo 153’ü arayarak kayıt bırakan İstanbullu özürlü ve yaşlıları, istedikleri saatlerde İSÖM servisleri tarafından evlerinden alarak akraba ve mezarlık ziyaretlerini yapma ve tekrar evlerine bırakma hizmeti veriyor.

Vodafone’dan ramazan’a özel

rpc | 03 September 2008 13:20

Vodafone 29 Eylül 2008‘e kadar geçerli olan Ramazan Kampanyası’nda; tüketiciler Ramazan ayı süresince yapacakları konuşmalarda harcadıkları kadar kontör/YTL/dakikayı Ramazan Bayramı’nda hediye olarak geri kazanacaklar.
Tüm Vodafone abonelerinin katılabileceği kampanyayı başlatmak için “ABONE” yazıp 3010’a ücretsiz sms göndermek gerekiyor.

Ramazan Bayramı Ne Zaman?

olcaygeldim | 07 October 2007 21:02

Ramazan bayramı yaklaşınca bayramın tarihi konusunda değişik yorumlar peydah oldu sanal alemin dört bir köşesine. Bayanların ofsaytı anlamaması gibi gavurlar da ramazan bayramını anlayamamışlardır. Bugün karşılaştığım iki yanlışlık da bunun ispatı.
Google Calendar

BirthdayAlarm.com

Ben elimden geleni yaptım birthdayalarm.com yetkililerine bir mektup yazdım. Sonra dedim başkaları ne yapıyor? Stanford Üniversitesi Ramazan sayfası geçen senenin bayramında kalmış. Bu sorun ay takviminin kesin hatları olmamasından kaynaklandığı için 2001 yılında bu konuyu Ulusal Coğrafya yayını işlemiş.