bildirgec.org

popüler aramalar hakkında tüm yazılar

Farmville’in önlenemez yükselişi

tenedian | 29 December 2009 14:33

Hepimiz ucundan kıyısından Facebook‘taki Farmville hastalığına bulaştık. Gerçi Farmville Facebook’a muhtaç olmadan da oynanabilen bir oyun, ama popülerliğini bir Facebook uygulaması olduktan sonra pekiştirdi.
Genellikle zaman öldüren bir uygulama olarak kabul ediliyor. Ama dünyadaki hızla artan popülerliğine bakılırsa dünyaca vakit öldürüyoruz.
İşte kanıtlardan biri: Farmville, yılların oyunu Scrabble‘a fark atmış durumda.
Google trends sonuçları:

Scrabble vs Farmville
Scrabble vs Farmville

Bu yetmez derseniz son günlerin en popüler anahtar sözcüğü olması beklenen “New Year” karşısındaki pozisyonu:

webmasterlar için google insight

guttsay | 29 September 2009 10:25

Google Insights yani arama trendleri google ile yapılan bir aramanın; oranlarını ülkelere ve zaman içerisinde gösterilen ilgiye göre sıralıyor.

google insight bildirgeç araması
google insights bildirgeç araması

mesela “bildirgeç” aramasına baktığımızda bölgesel olarak en çok eskişehir’de arandığını görüyoruz. bundan çıkartıcağımız sonuç “bildirgeç okuyucularının çoğu üniversite öğrencisidir” olabilir.

Google Sonuçlarında Favorileri Görmeniz İçin 3 Yol

JaAaa | 08 April 2009 22:34

Sosyal web terimi çıktığından beri geliştiriciler interneti daha sosyal ve daha da kullanılabilir hale getirmek için ellerinden gelenleri yapıyorlar. Çünkü arama sonuçlarını daha iyi görebilirsek bu bizler için çok yararlı olabilir ve bizlere harkulade fikirler verebilir. İşte bu yüzden MakeUseOf bizler için google aramalarında favorileri, favori bağlantıları görmemizi sağlayan üç yolu listelemiş. Bakalım neler?

Browser Bookmarks (XMarks)

Xmarks (FoxMarks olarak bilinir) bir firefox uygulaması, yer imleri arasında senkronize yapmamızı sağlar.

Arama yaptığınız Google sayfasında maddeler arasında mavi bir simge çıkar bu simgeyi tıkladığımızda ise derecelendirme yapmamızı ve bir sonraki aramada derecelendirmelere göre yüksek puanı alanlan bağlantıları daha fazla görmemizi sağlar.