bildirgec.org

paylaşım hakkında tüm yazılar

UbuntuDa Paylaşım Klasörleri Oluşturma

mugi1905 | 05 May 2011 13:47

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere Ubuntuda nasıl şifreli veya şifresiz paylaşım klasörleri oluşturabiliriz kısaca anlatmaya çalışacağım. İlk olarak yapmamız gereken Ubuntu Yazılım Merkezine girerek Samba Server kurmaktır. Ubuntunun kendi paylaşım yetenekleri kısıtlı olduğu için çözümü Samba Server da bulduk.

ubuntu yazilim merkezi
ubuntu yazilim merkezi

Arama kısmına “Samba” yazıyoruz.

ubuntu yazilim merkezi
ubuntu

yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi ismi Samba olan ve açıklamasında “Samba paylaşımlarını oluştur, düzenle ve sil” yazan uygulamayı kuruyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra “Sistem, yönetim, samba yollarını izleyerek programımızı açıyoruz. Programımızı açtıktan sonra hangi klasörleri paylaşıma açacaksak onları da önceden oluşturmamız gerekiyor. Programı açtıktan sonra artı sekmesinden yeni oluşturacağımız klaso için ilk adımı atalım.

ubuntu yazilim merkezi
ubuntu

Resimde de görüldüğü gibi directory klasörümüzün yolu bizim klasörümüzün ismi bimfs, share name paylaşımdaki ismi, description bölümü nede açıklama yazabiliyoruz. Writable dersek networkümüzdeki diğer kullanıcılarda bu klasöre yazma hakkı kazanıyorlar. Visible ise networkteki görünme ile alakalıdır.

300 Metreden USB..

Beacool | 28 February 2011 19:41

300 Metreden USB..

Devolo dLAN 200 AV USB extender bu, bu, nedir bu?
Bu, bu, nedir bu?

Yakında marketten aldığımız çikletin bile usb girişi olursa şaşırmayacağım. Günümüzde neredeyse her şey usb bağlantı veri yolu ile geliyor. Bir video kameradan telefona, hafıza kartından görüntü birimlerine ve yazıcılara kadar her şey usb. Ama usb ler bu kadar ürüne sahipken halen (bence) önemli bir sorunla karşı karşıyalar. Kablolarının kısalığı…

Düşünün bir ev arkadaşınızla ortak kullandığınız bir yazıcı ya da harici sabit diskiniz var ve kablosuz bir çözüm için yatırabileceğiniz ekstra paranız ya da kablosuz çözüm için imkânınız yok. Belki de çok daha farklı bir açıdan düşünürsek (doğrudur) sağlığınız açısından kablosuz çözümleri kullanmıyorsunuz. Bu durumda ortak kullanılan ürünlerin paylaşımı ciddi bir sorun teşkil edecektir…

HTC’nin Facebook’u çıktı!

Beacool | 21 February 2011 09:21

HTC nin Facebook u çıktı!

HTC Facebook Telefonları
HTC Facebook Telefonları

Sosyal paylaşım siteleri internetin var olmasından beri varlar. Hatta var olmadan da vardılar. Ama bugüne kadar hiçbiri bir sitenin başarabildiğini başaramadı. Evet, facebook’tan bahsediyorum. Başlığa bakmışsanız zaten içerik hakkında da bir bilginiz vardır.
Htc bu aralar kanımca satışlarda geri kalmış olmalı ki değişik şekillerde kendini gündeme getirmeye uğraşıyor. Bunun en canlı örneğinin başındaysa yeni telefonları HTC ChaCha (?!) ve HTC Salsa geliyor. Bu iki modeli diğer telefonlardan ayıran fark ise onların birer “facebook telefonu” olmaları.

facebook önemli yeni profil ayarı

ANDER | 18 February 2011 17:48

Facebook’un son günlerde yeni düzenlemelere gitmesi şüphesiz bazı problemleride beraberinde getirdi.
Bu problemlerden biri de profilinizde ki paylaşımlarınızın sadece belli bir arkadaşlarınız tarafından görüntülenmesi ve aynı şekilde sizde belli arkadaşlarınızın paylaşımlarını görmeniz.

Zumbara

Chat Noir 1 | 29 December 2010 14:10

Zumbara çok enteresan ve insani değerleri ön plana çıkaran bir fikir. Zumbara paranın geçmediği bir banka anlayışı.Zumbara zaman bankası demek.Bu fikir etrafında toplanıp zevkle çalışan insanlar var.

Günümüzde para hayatımızın olmazsa olmazı.Pek çok şeyi satın alıyoruz.Parasını ödemediğimiz bedava olan şeyler ise genellikle hak ettikleri değeri göremiyorlar.Günümüz dünyası paranın,kazanma hırsının yaygınlaştığı,paylaşmanın,sevginin,dostluğun ve nezaketin çoğunlukla göz ardı edildiği bir ortam haline geldi.Fikir babalığını Edgar Khna’ın yaptığı bu sistem ise bu kaybolmuş değerleri bize tekrar hatırlatıyor ve bizleri tekrar paylaşmanın,yardımlaşmanın,dostluğun,sevginin ılıman ikliminde dolaştırıyor.

Firefox’un RockMelt’e cevabı fazla gecikmedi

dextarus | 12 November 2010 14:43

natscape’in geliştiricilerinden marc andreessen’in desteklediği, tim howes ve eric vishria tarafından geliştirilen yeni web tarayıcısı rockmelthenüz indirilmeye hazır olmamasına rağmen facebook ile olan etkileşimleri nedeniyle internette daha şimdiden oldukça popüler olmuştu.


RockMelt

Fakat Firefox‘un RockMelt‘e cevabı fazla gecikmedi ve bir eklenti sayesinde sosyal paylaşım siteleri Firefox’a geldi. F1eklentisi sayesinde sadece bir tıklamayla gezdiğiniz siteyi yorumunuzla birlikte Twitter, Facebook ve Gmail’de paylaşabiliyorsunuz.