bildirgec.org

özgürlük heykeli hakkında tüm yazılar

Özgürlük Heykeli

mavilikler | 01 December 2011 09:04

Canla başla uğraştığın bir şeyin birdenbire bir sabun köpüğüne dönüşmesi gibi… Tamamen tesadüf eseri, bir şeyle burun buruna gelirsin mesela. Hayatının anlamını oluşturan o resmin büyük bir hızla renklerinden arındığını görmeye başlarsın. Karşında öyle bir gerçek vardır ki seni büyüleyen her şeyi fırlatır atar o resimden. “İyice bak bana!” der sanki. “Hiç benziyor muyum senin hayallerinin ürünü olan o zırvaya?”

Akrabası o genç aracılığıyla o gerçeklerden biri de kendi renklerini çalıyordu tuvalinden. “Fırçayı, boyayı at gitsin, çünkü resmini çizmeye çalıştığın o yerde o renklerden hiçbiri yok.” diyerek.

özgürlük heykeli

cavo | 07 May 2008 13:44

özgürlük heykeli
özgürlük heykeli

Özgürlükler ülkesi Amerika! Kendi topraklarında yaşadığı her insana özgürlük haklarını sonuna kadar verdiğini iddia eden birleşmiş milletler topluluğu. Ama gelin görün ki iş diğer ülkelere geldiğinde büyük güç amerika hiç de öyle davranmıyor. Başta ırak olmak üzere! Neyse bunlar daha uzun sürecek konular. Ama size bununla bağlantılı bir amerika tarihinin gerçeğini yazmak istiyorum.

Özgürlük heykeli Amerikanın Newyork şehrinde 1886 yılından beri özgürlüğün simgesi olarak kabul edilmiş anıtsal heykel ve gözlem kulesidir. Bu heykel Fransa tarafından ABD ye kuruluşunun 100. yılı olarak hediye edilmiştir. Heykelin Sol elinde bulunduğu tablette 4 temmuz 1776 tarihi (Bağımsızlık Bildirgesi’nin tarihi) yazılıdır. Sağ elinde ise bir meşale bulunmaktadır. 46 m yüksekliği bulunan heykel, kaidesi ile 93 m’dir.

world beat music: müzikal dünya haritası

xerre | 26 February 2008 23:56

müzik sanatı gün geçtikçe daha bir farklılaşıyor ve daha çok heyecan veriyor. işte onlardan biri olan ve world beat music olarak adlandırılan bu hatira, onu dinlememizi sağlayan, müzik notasyonuyla resmedilmiş şaşırtıcı bir dünya haritası.

dünyanın melodisi
dünyanın melodisi

bu müzikal dünya haritasını yapan James Plakovic‘in amacı ise müzikal terimlerle oluşan dünyayı görebilmekmiş.
oluşan müziği dinlemek için buraya.

notalarla lennon
notalarla lennon

sanatçı geliştirdiği bu müzik sanatını diğer görsellere de uygulamış ve onları dinlenilebilir hale getirmiştir. bunların arasında Beethoven, Mozart , Jimi Hendrix, john lennon, Paul McCartney portreleri ve özgürlük heykeli, barış / denge sembolü ve de sonbahar ekinoksu vs. de mevcut.

hayatın melodisi
hayatın melodisi

kaynak.