bildirgec.org

mkportal hakkında tüm yazılar

a’dan z’ye internet sitesi kurulumu

Pinhani | 24 January 2009 12:37

adan zye internet sitesi yapımı
adan zye internet sitesi yapımı

Öncelikle en baştan başlayalım:

Bir internet sitesi oluşturmak için ilk olarak bu siteye ulaşılmasını sağlayacak bir alan adına(domain) ve sitenizin dosyalarını barındırabileceğiniz bir web alanına(hosting) sahip olmanız gerekiyor.

alan adı
alan adı

1-Alan adı(domain) ne demek?
alan adı sizin internetteki adresinizdir. örneğin bildirgec.org gibi. kurduğunuz bir websitesine ulaşılması için alan adı mutlaka gereklidir. alan adınız sitenizin internetteki kimliği olacaktır.

2-alan adı nasıl alınır?
alan adları yıllık periyotlarla kiralanarak kullanılır. nasıl alan adı alınacağına ve yönetileceğine dair şuradan bilgi edinebilirsiniz.

3-Web Alanı nedir?
web alanı sitenizi internet üzerinde yayına açmak için sitenizin dosyalarını yükleyeceğiniz alandır. bu alanda uzmanlaşmış firmalar tarafından yine aylık veya yıllık olarak kiralanan bu alana dosyalarınızı yükler ve erişime açarsınız.

4-hosting nedir?
hosting web sitenizi koyacağınız web alanının

hosting
hosting

sağlanması hizmetidir. bunun için iyi özellikte ve çok hızlı internet bağlantısı ve altyapısına sahip bilgisayarlar gerekir. bu bilgisayarlara sunucu denir. özel olarak bu sunucuların konulduğu ve bakımının yapıldığı yerlere datacenter denir.

Yeni sitemiz: Kodaman.org

JaAaa | 13 November 2008 05:40

Pilli.com ve Nokta.com‘un ortak ürünü olan Kodaman.org yayında. İlerde web geliştiricileri için önemli bir yer tutacağı benziyor.Henüz tam olarak hangi içeriği yazacağımız hakkında bilgi veren Neler yazabilirim? sayfası düzenlenmemiş olsada sitedeki yazılar az da olsa bize neler yazabileceğimiz hakkında bilgi veriyor.

Siteye buradan ulaşabilirsiniz. Tüm Pilli camiasına hayırlı olsun.Teşekkürler Pilli..
Henüz Pilli Network’e üye değilseniz buradan üye olabilirsiniz.

Smf mi ? Phpnuke mi?

| 01 May 2007 11:48

Bir potal kurduk eski okulumuz için, çok aradık taradık sade temaları olan işimizi görecek portal + forum bulamadık, en son mkportal+ smf de karar kıldık gerçi bundan de pek memnun değiliz yaza doğru farklı birşeyler denemeyi düşünüyoruz? sizce ne yapmalıyız? ne önerirsiniz?

Kriterlerimiz, en an hata, en çok güvenlik, ve bol tema 🙂