bildirgec.org

luis guzman hakkında tüm yazılar

Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events (2004)

queennothing | 05 April 2011 16:26

Amerika’da dünyaya gelen yapımcı/ yönetmen Brad Silberling‘in yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events” (Talihsiz Serüvenler Dizisi), 2004 senesinde vizyona girdi. Amerikan yazar Daniel Handler’in Talihsiz Serüvenler Dizisi adlı serisinden uyarlanan filmde Kanada doğumlu aktör/ komedyen Jim Carrey, İngiliz aktör Jude Law, defalarca Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktris Meryl Streep, Liam Aiken, Jamie Harris, Emily Browning, Catherine O’Hara, Billy Connolly, Craig Ferguson ve Jane Adams gibi isimler rol alıyor. 140 Milyon Dolar gibi devasa bir bütçeyle Amerika’da çekilen yapım, üç dalda Oscar adayı oldu ve bundan başka En İyi Makyaj dalında Oscar Ödülü’ne layık görüldü.

Cleaner (2007)

queennothing | 22 February 2010 19:14

Finlandiyalı sinemacı Renny Harlin‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Cleaner“, 2007 senesinde vizyona girdi. Oscar adaylığı bulunan Amerikan aktör Samuel L. Jackson‘un başrolünde yer aldığı filmde, dört defa Oscar’a aday gösterilen aktör Ed Harris ve Amerikan aktris Eva Mendes rol alıyor.
Tom Cutler, eski bir polistir. Kızı Rose ile birlikte yaşayan orta yaşlı Tom’un yeni işi, ölü bedenlerin arkalarında bıraktıkları kalıntıları temizlemektir. Genellikle kan ve et parçaları temizlemek zorunda kalan Tom, işini polisle birlikte, yasalara uygun olarak yürütmektedir.
Bu şekilde ilerleyen günlerden birinde, bir villanın oturma odasındaki kanları temizleme görevini üstlenen Tom, bir kaç saatte salonu eski haline getirir. Aradan zaman geçer ve her zaman polise rapor vererek çalışan Tom, yine her zamanki gibi usulüne uygun olarak villada yaptığı işin raporunu teslim etmesine rağmen kayıtlarda bulamaz.

The Taking of Pelham 1 2 3

soren | 07 August 2009 16:56

Ülkemizde “Metrodan Kaçış” ismiyle vizyona giren The Taking of Pelham 1 2 3 hepimizin hafta sonu veya boş vaktinde izlemeye değer bir yapım. The Taking of Pelham One Two Three adlı 1974 yılı yapımın yeniden değerlendirilmesi. Her iki filmin senaryoları ise John Godey‘in kitabından uyarlanmış. 2009 yılı uyarlamasının senaryosu Brian Helgeland tarafından yazılmış. Brian Helgeland’ın daha önce senaryosunu yazdığı filmlerden bazıları şöyle: Mystic River, L.A. Confidential, Man on Fire ve The Postman. Filmin yönetmen koltuğunda ise Tony Scott var.Suç, drama, gerilim tarzındaki filmin başrol oyuncusu Denzel Washington. Yardımcı oyuncu olarak John Travolta karşımıza çıkıyor.New York Metrosu’nda görevli Walter Garber için sıradan bir gün devam ederken metro trenlerinden biri bir grup adam tarafından kaçırılır. Bir süre sonra kaçırılan tren aniden durur ve telsiz üzerinden vatmanla haberleşme imkansız hale gelir. Vatman ve yolcuları rehin alan bir grup silahlı adam treni hazırladıkları plan doğrultusunda kullanmaya hazırlanırken grubun lideri Walter Garber’la telsiz üzerinden trenin durumunu, rehin aldıkları yolculara neler yapabileceğini ve rehinelere karşılık istediği fidyeyi açıklar.

Sinirlerinize Ne Kadar Hakim Olabiliyorsunuz?

yunusemreklk | 16 April 2008 08:31

Anger Management Poster
Anger Management Poster

Siz de, yanınızda birisi şapırdatarak bir şey yediğinde, sorumsuzca etrafa tükürükler saçarak güldüğünde deliren ya da isteğinizi yerine getirmeyle mükellef birisine iş buyurduğunuzda bunu ukalaca ağırdan aldığında suratına iki tane patlatmaya eğilimli biri misiniz? Eğer bunlar yetmediyse; evinize emrivaki ile girse daha sonra yatağınızda yatsa eşyalarınızı izinsiz kullansa? Bu da mı yetmedi peki; gerçekten sevdiğiniz, evlenmeyi düşündüğünüz güzel sevgilinizi kurnaz bir oyunla ayartıp, sizden soğutup kendi haremine alsa? Bu gibi ve benzeri daha birçok çileden çıkarıcı durumların çoğu her tür toplumda sıkça karşılaşabileceğimiz türden. İşin garibi çoğu kişi bu gibi vak-a larda çileden çıkar ve birincisine katlansa bile ikincisine sözlü ya da fiziki bir uyarı yapamadan geçemez sanırım. Hele bu bir Türk ise, gerçekten maruz kalınan durum içler acısıdır.

(İzlediğim en iyi komedi filmi diyorum. Bilmiyorum belki de filmde kendimi bulduğum içindir. Sizde mutlaka denemelisiniz. Komedi severlerin mutlaka izlemeleri gereken bir film olduğunu düşünüyorum. Filmde, biraz espri anlayışı olup da gülemeyene bu yazıdan aldığım gelirleri bağışlayabilirim bile.)

Sizce bütün bunlara katlanamayıp gizli ya da açıktan tepki göstermek gerçekten bir sinir hastalığının habercisi midir? Bu hafif sayılacak türden şeylere tepki göstermek anormal midir? Yoksa gayet tabii bir tepki midir? Filmimizde bu ve benzeri konuları her yanından, en çıldırtıcı yanlarıyla ele alıyor ve inanılmaz komik bir şekilde analizini yapıyor. Eminim herkesin çok beğeneceği; arşivlik komedi filmi Anger Management, Türkçe manasıyla; Öfke Kontrolü.