bildirgec.org

kevin spacey hakkında tüm yazılar

Horrible Bosses – Patrondan Kurtulma Sanatı (2011)

padmess | 05 September 2011 14:04

İş hayatından şikayetçi kişilerden sıklıkla duyduğumuz: “Patronumu öldürmek istiyorum.” gerçek olursa neler olur? Patrondan Kurtulma Sanatı‘nda!

Nick Hendricks (Jason Bateman) idealist ve de kariyeri için çok çaba harcayan bir çalışandır. Ancak hedeflerine ulaşması için ortada küçük bir sorun vardır: patronu: Dave Harken (Kevin Spacey)!

Yanlış bir anlaşılma sonucu sicilinde çocuk tacizi yer alan Dale Arbus’un (Charlie Day) tek şansı, kendisine cinsel tacizde bulunan Diş Hekimi Julia Harris’in (Jennifer Aniston) asistanı olarak çalışmaktır.

The Life of David Gale (2003)

queennothing | 05 April 2011 10:21

İki defa Oscar’a aday gösterilen yönetmen Alan Parker‘in yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “The Life of David Gale“, 2003 senesinde vizyona girdi. Senaryosunu Charles Randolph’un yazdığı yapım, 50 Milyon Dolar gibi devasa bir bütçeyle Amerika ve İspanya’da çekildi. Filmde iki Oscar sahibi aktör Kevin Spacey, İngiliz aktris Kate Winslet, üç defa Oscar’a aday gösterilen aktris Laura Linney, Gabriel Mann, Rhona Mitra, Matt Craven, Leon Rippy ve Jim Beaver gibi isimler rol alıyor.

Bir üniversitede profesör olan David Gale, saygın ve güvenilir bir adamdır. Bütün dünya ülkelerinde idam cezasının yasaklanması gerektiğini savunan Gale, kaderin cilvesi, tecavüz suçuyla hapse atılır ve idam cezasına çarptırılır. Suç, masumiyet, ölüm ve yaşam olgularını inceleyen film, David Gale’nin yaşamı üzerinden etkileyici bir yaşam dersi veriyor.

Dünyaya başka gözlerle bakmak; K-PAX (2001)

queennothing | 14 March 2011 18:54

İngiliz yönetmen Iain Softley‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi K-PAX, 2001 senesinde vizyona girdi. Gene Brewer’in kitabından uyarlanan filmde Amerikan aktör Kevin Spacey, aktör Jeff Bridges, aktris Mary McCormack, Alfre Woodard ve David Patrick Kelly gibi isimler rol alıyor. Yaklaşık 50 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen film, başarılı bir bilim-kurgu eseri.
Ruhsal yönden tedaviye ihtiyacı olan insanların bulunduğu bir merkezde yaşayan Prot, Dünya’dan olmadığını; K-PAX adlı bir gezegenden geldiğini iddia etmektedir. Prot ile ilgilenen Doktor Mark Powell ise Prot’un bu iddiasının hastalığından ileri geldiğini düşünmektedir, ancak işler hiç de göründüğü gibi değildir.

Glengarry Glen Ross (1992)

queennothing | 23 January 2011 14:38

Perfect Stranger, Fear, Confidence gibi yapımlardan tanıdığımız 1953 doğumlu Amerikan yönetmen James Foley‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Glengarry Glen Ross” (Amerikalılar), 1992 senesinde vizyona girdi. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Al Pacino, 2001 senesinde hayatını kaybeden aktör Jack Lemmon, Amerikan aktör Alec Baldwin, dört defa Oscar’a aday gösterilen aktör Ed Harris ve Oscar Ödüllü Amerikan aktör Alan Arkin‘in başrollerini paylaştıkları David Mamet uyarlaması yapımda Kevin Spacey, Jonathan Pryce, Jude Ciccolella, Bruce Altman ve Neal Jones gibi isimler de yer alıyor. 12 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamlanan film, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ (Al Pacino) Oscar’ına aday gösterilmişti.

Özel Kuvvetler: Pentagon keçileri kaçırırsa

muggeozturk | 04 June 2010 15:47

Filmin Afişi
Filmin Afişi

Bob Wilton (Ewan McGregor) mesleki açıdan bulunmak istediği noktaya gelememiş bir gazetecidir. Eşinin de kendisini editörü için terk etmesi üzerine, hayatının dönüm noktasına ancak önemli bir haber yakalayarak ulaşacağını düşünerek Kuveyt’e gider. Burada otel havuzunun başında, kariyerinin haberini bulmayı beklerken, Amerikan ordusunun 1970’lerde kurulan çok gizli bir biriminde çalıştığını iddia eden Lyn Cassady (George Clooney) ile tanışır. Tuhaf bir kişiliğe sahip olan Cassady, “Yeni Dünya Ordusu” olarak adlandırılan gizli bir programın bir süredir kayıp olan kurucusu Bill Django’yu (Jeff Bridges) aramaktadır. Pentagonun desteğiyle kurulmuş bu yeni ordu, kendilerini “Jedi” olarak adlandıran “keşiş askerlerden” oluşmaktadır. Zihin okumak, duvardan geçmek, ya da bir keçiyi sadece bakışlarıyla öldürmek gibi psişik güçlere sahip olduklarını iddia eden jedi’ların amacı, düşmanlarını, Django’nun yönetiminde geliştirdikleri bu yeni becerilerle alt etmektir. Cassady’nin Yeni Dünya Ordusuyla ilgili anlattığı akıl almaz hikâyeler Bob’un giderek daha çok ilgisini çeker ve hayatının haberini yakalayacağı düşüncesiyle, Django’yu bulmak için onunla birlikte yola çıkar. Django’nun izlerini Irak’a kadar takip eden ikilinin yolu, sonunda eski bir keşiş asker olan Larry Hooper (Kevin Spacey) tarafından kurulmuş kaçak bir askeri kampa varır. Bob ve Cassady kendilerini bir anda Django’nun kurduğu Yeni Dünya Ordusu ve Hooper’ın kaçak süper-askerleri arasında sıkışmış bulur. Eski Django’dan eser kalmadığını düşünen Bob ve Cassady hem onu, hem de kendilerini oradan kurtarmak zorundadırlar.

Henry & June (1990)

queennothing | 02 February 2010 12:19

Amerikan sinemacı Philip Kaufman‘ın yönetmenliğini yaptığı 1990 çıkışlı sinema filmi “Henry & June“, Anais Nin‘in kitabından uyarlandı. Amerikan aktör Fred Ward‘ın 1970 doğumlu Amerikan aktris Uma Thurman ve Portekizli aktris Maria De Medeiros ile başrollerini paylaştıkları yapım, ‘En İyi Sanat Yönetimi’ dalında Oscar’a aday gösterildi.
1930’lu yılların Paris’inde geçen bu olaylar, usta Yazar Henry Miller‘in eşi June ve sevgilisi Anais Nin ile olan tuhaf ilişkisini konu alıyor.
Anais Nin, çeşitli türde yazılar yazan ve ilerde büyük bir yazar olmak isteyen genç ve evli bir kadındır. O dönemlerin en iyi kalemlerinden biri olan Henry Miller ile tanışma olanağı bulan genç kadın, Henry’den cinsel anlamda etkilenir. Nin’in kocası Robert’ın henüz haberdar olmadığı bu etkileşime karşılık veren Henry de serbest bir ilişki yaşadığı karısı June’a aldırmadan genç Nin ile ilişkiye girer.

Moon (2009)

queennothing | 10 December 2009 09:52

1971 doğumlu İngiliz sinemacı Duncan Jones, bilim-kurgu sinemasına profesyonel anlamda 2002 senesinde çektiği 28 dakikalık kısası “Whistle” ile başladı. Aylarca üzerinde çalıştıktan sonra Nathan Parker ile senaryosunu oluşturduğu ilk uzun metraj filmi “Moon“, 2009 senesinde vizyona girdi. 30 günü aşkın bir zamanda ve 5 milyon dolar gibi bir bütçeyle tamamlanan filmde Amerika doğumlu aktör Sam Rockwell rol almakta. İki Oscarlı aktör Kevin Spacey‘in sesini saymazsak, Rockwell “Moon“daki tek oyuncu.
Bilim-kurgu sinemasının psikolojik yönüne yoğunlaşan yönetmen Jones, ilk uzun metrajı için oldukça umutlu. Jones, filmini “Alien” serisinin kasvetli havasına benzetiyor.

Lunar Industries Şirktei için çalışan Sam Bell, kontratına uygun olarak 3 sene boyunca Ay’da kurulan tesiste yaşayacak, belli aralıklarla Ay’dan depoladığı Helium-3 yakıtını Dünya’ya aktaracaktır.
GERTY adında gelişmiş bir makineyle konuşarak, maket ve spor yaparak günlerini geçiren genç adamın Dünya’ya dönmesi için tam 3 haftası kalmıştır. Dünya ile tek bağlantısı, karısı Tess’in gönderdiği video görüntüleri olan Sam, GERTY aracılığıyla gerçekleşen bu videolar ve daha önce yaşadığı/yaşadığını sandığı türlü vakalar üzerine kabuslar görmektedir.

Moon (2009)

xaress[pilli_silinen_hesap] | 17 November 2009 13:59

Duncan Jones‘un yönetiği ve başrollerinde Sam Rockwell, Kevin Spacey (sesi ile) ve Robin Chalk‘ın yer aldığı “Moon”, “değeri bilinmeyen güzel filmler listesi”ne girmeye aday bir film.

Başroller dediğime bakmayın; neredeyse filmin tüm oyuncu kadrosu o kadar.

Kahramanımız Sam Bell (Sam Rockwell), Ay’da kurulmuş bir istasyonda, robot GERTY (Kevin Spacey) dışında, yanlızdır. Üç yıllık kontratını doldurmasına iki hafta kalan Sam, halüsinasyonlar görmeye ve akıl sağlığından şüphe etmeye başlar. Geçirdiği bir kazadan sonra, GERTY’nin tüm itirazlarına rağmen, kaza yaptığı araca gitmesi ve aracın içinde kendi kaza geçirmiş halini bulmasıyla işler daha da garip bir hal alır.

The Men Who Stare At Goats Trailer

JaAaa | 28 August 2009 14:47

George Clooney,Kevin Spacey,Ewan McGregor ve Jeff Bridges’ın paylaştığı The Men Who Stare At Goats filminin trailerı yayınlandı.İzlemek isteyenler yukarıdan izleyebilecekleri gibi ayrıntılı bilgi almak isteyenler şunlara bakabilirler: IMDBTwitterSinemalar.com

American Beauty

| 13 March 2009 20:01

Yönetmen: Sam Mendes
Senaryo: Alan Ball
Oyuncular: Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch, Wes Bentley
Mena Suvari, Peter Gallagher, Chris Cooper
Görüntü: Conrad I. Hall
Müzik: Thomas Newman, Pete Townshend
Yapım Yılı: 1999
Gösterim: 2000

Tiyatro yönetmeni Sam Mendes‘in ilk sinema filmi, Amerikan Güzeli. Bu film Amerika’da gösterime girdiğinde, Amerikan ailelerinde bir panik ortamı yaratmıştır.