bildirgec.org

kayıp nişanlı hakkında tüm yazılar

Un long dimanche de fiançailles (2004)

queennothing | 13 May 2011 09:40

Oscar adaylığı bulunan Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet‘i “Amelie”nin yönetmeni olarak tanıdık. Jeunet’in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Un long dimanche de fiançailles” (Türkçe’de ‘Kayıp Nişanlı’), 2004 senesinde gösterime girdi. Sebastian Japrisot’un romanından uyarlanan filmin snearyosu Guillaume Laurant ve yönetmen Jeunet tarafından yazıldı. 1976 doğumlu Fransız aktris Audrey Tautou‘nun başrolünde yer aldığı filmde Gaspard Ulliel, Fransız aktris Marion Cotillard, Dominique Pinon, André Dussollier, Jodie Foster, Clovis Cornillac ve Albert Dupontel gibi isimler rol alıyor. 47 Milyon Dolar ile Fransa’da çekilen film, iki dalda Oscar adayı oldu.

Şarküteri (Delicatessen)

uuuucar | 22 December 2009 09:48

Amelie, Kayıp Nişanlı, Micmacs, Alien(yaratık) gibi filmlerin yönetmeni Jean Pierre Jeunet ‘le Dante 01 ‘in yönetmeni Marc Caro ‘un birlikte çektikleri 1991 yapımı bir film :Delicatessen.

Afiş
Afiş

Film, merak ve ürperti uyandıran bir atmosfere sahip. Sokakların durumu, evler, insanlar filmin bu iç gıcıklayan atmosferini yaratmakta büyük rol oynamışlar. Tabii kamera hareketleri, açılar, kullanılan objektifler, film rengi falan filan derken daha ilk sahnesinde farklı bir yerde olduğunuzu hissediyorsunuz.
Film, Louison (Dominique Pinon)’in iş aramak için hiç bilmediği bir yere gelmesiyle başlıyor. Savaş sonrası Fransa’sında büyük bir yiyecek sıkıntısı bulunuyor, en değerli yiyecek insan eti, para yok. Alışverişler ete karşılık mısır ya da kira karşılığı mercimek gibi kıstaslarla yapılıyor.
Louison, hiç bilmediği bir yere gelip bir kasabın önünde duruyor. Kasap Clapet (Jean-Claude Dreyfus) Louison’ı görür görmez gözüne kestiriyor ve işe alıyor. Bütün kasaba Louison’ın bedenini, kasabın vitrininde sallanarak son bulacağını düşünmektedir ama işler beklenildiği gibi gitmez. Louison, Clapet’in yalnız ve mutsuz kızı Julie Clapet (Marie-Laure Dougnac) ‘e aşık olur ve işler karışmaya başlar.

Louison ve Julie Clapet
Louison ve Julie Clapet

Louison,eski bir sirk çalışanı olduğu için, aynı apartmanda fakat birbirlerinden kopuk insanların içine girip onların arasında bağ kurmaya çabalar, yeraltı insanlarıyla tanışır, onlarla bir mücadeleye girer. Aksiyon,romantizm, fantastik öğeler, komedi ve korku hepsini içinde barındıran izleyenin kolay kolay unutamadığı farklı bir film. Zaman zaman Amelie etkisi görüyorsunuz ama buna da yönetmen istikrarı diyebiliriz.