bildirgec.org

karl malden hakkında tüm yazılar

On the Waterfront (1954)

queennothing | 25 June 2011 20:48

1909 senesinde Osmanlı Devleti’nde dünyaya gelen usta yönetmen Elia Kazan‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “On the Waterfront“, 1954 senesinde gösterime girdi. Budd Schulberg’in gerçek hikayesinden uyarlanan filmde 2004 senesinde yaşamını yitiren efsanevi aktör Marlon Brando, 2009 senesinde kaybettiğimiz usta aktör Karl Malden, 1976 senesinde yaşamını yitiren Amerikan aktör Lee J. Cobb, Oscar Ödüllü Amerikan aktris Eva Marie Saint ve Rod Steiger gibi isimler rol alıyor. 1 Milyon Dolar’dan az bir bütçeyle Amerika’da çekilen film, Yılın Filmi, En Başarılı Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Düzenleme ve En İyi Görüntü Yönetmenliği dallarında Oscar Ödülü kazandı. Dört farklı dalda daha Oscar adayı olan yapım, BAFTA Ödülleri, Altın Küre Ödülleri ve Venedik Film Festivali’nde övgüyle karşılandı. Film, ülkemizde 1956 senesinde ‘Rıhtımlar Üzerinde’ adıyla gösterime girdi.

Arzu Tramvayı; A Streetcar Named Desire (1951)

queennothing | 23 June 2011 21:56

Türkiye Cumhuriyeti henüz kurulmamışken Osmanlı Devleti’nde dünyaya gelen usta yönetmen Elia Kazan, 1909 ile 2003 tarihleri arasında yaşadı. Kariyeri boyunca on dokuz sinema filmine imza atan ve iki Oscar Ödülü kazanan yönetmenin çektiği “A Streetcar Named Desire“, 1951 senesinde gösterime girdi. Tennessee Williams’ın oyunundan uyarlanan filmde 2004 senesinde yaşamını yitiren efsanevi aktör Marlon Brando, 1967 senesinde tüberküloz sebebiyle hayatını kaybeden aktris Vivien Leigh, 2002 senesinde yaşamını yitiren aktris Kim Hunter ve Oscar Ödüllü aktör Karl Malden rol alıyor. En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Set Dekorasyonu dallarında Oscar ödülü kazanan film, Türkçe’ye ‘Arzu Tramvayı’ olarak çevrildi.

I Confess (1953)

queennothing | 11 November 2010 10:26

Korkunçların bile korkulu rüyası, sinemanın tonton İngiliz’i Alfred Hitchcock‘un yönetmenliğini yaptığı “I Confess” (İtiraf Ediyorum), 1953 senesinde vizyona girdi. 45 yaşında (atardamar tıkanıklığı) hayatını kaybeden Amerikan aktör Montgomery Clift, Oscar Ödüllü Amerikan aktris Anne Baxter, 2009 senesinde hayatını kaybeden Amerikan aktör Karl Malden ve O.E. Hasse‘nin rol aldığı film için yönetmen, Paul Newman ve Anita Björk ile de görüşmüş, ancak yapım şirketi bu isimleri kabul etmemişti. Filmin 1995, Fransız uyarlaması için bakınız; “Le confessionnal“.

Kanada’nın en büyük eyaleti olan Quebec’te bir avukat öldürülmüştür. Katili bulmaya çalışan polis, Ruth Granfort adlı kadın ve Katolik Kilisesi’nin rahibi olan Michael Logan’ı baş şüpheli olarak görmektedir ve görgü tanıklarının kanlı cüppe giymiş bir adam gördüklerini iddia etmeleri de şüpheleri birer kanıt haline getirmektedir.

Karl Malden hayatını kaybetti

queennothing | 03 July 2009 16:10

22 Mart 1912 doğumlu Karl Malden (Mladen George Sekulovich), Marlon Brando ile birlikte rol aldığı “A Streetcar Named Desire“, “On the Waterfront“, “One-Eyed Jacks” gibi bol ödüllü yapımlardan ve ‘General Omar Bradley‘ (Patton), ‘Archie Lee Meighan‘ (Baby Doll), ‘Zebulon Prescott‘ (How the West Was Won) karakterleri ve tabii ki ‘San Fransisco’ denilince akla gelen ilk isimlerden olmasını sağlayan “The Streets of San Francisco“da ‘Dedektif Mike Stone‘ karakteriyle tanıdık, sevdik. Efsane aktör Malden, 1 Temmuz 2009 tarihinde, sabaha karşı 2:30’da uyurken hayatını kaybetti.
97 yaşında hayata veda eden Malden, Michael Jackson ve Farrah Fawcett‘ten sonra, sanat dünyasını bir kez daha yasa boğdu.

Hayatımı Değiştiren Filmler – 2 Alkatraz Kuşçusu

izlandadakar | 04 October 2008 11:38

Alkatraz Kuşçusu filminde Burt Lancaster
Alkatraz Kuşçusu filminde Burt Lancaster

Orjinal adı “Birdman of Alkatraz” olan Alcatraz Kuşçusu, 1962 yılında John Frankenheimer ‘ in yönetmenliğinde çevrilen, 147 dakikalık siyah-beyaz görüntüleriyle kült haline gelmiş, adeta ” gölgelerin şiiri ” nitelemesini hakkeden benzersiz ve insanın yüreğine dokunan bir filmdir. Film sonradan renklendirilmiş olsa da, siyah-beyaz görüntüleri değerini asla kaybetmemiş, aksine filmin büyüsünün nereden kaynaklandığını bizlere hatırlatmak istemiştir.

Film gerçek bir öyküden yola çıkmış olup, mahkum Robert Stroud rolünde Burt Lancaster’ i keyifle izlememize neden olurken, Elmer Bernstein’ in Alkatraz koridorlarında yankılanan müzikleriyle de, bizleri mahkum hücrelerinde düşsel bir yolculuğa davet ediyor.

Hayatımı Değiştiren Filmler – 1 General Patton

izlandadakar | 03 October 2008 08:37

Ben bir sinema aşığıyım. Kişiliğimi olgunlaştıran filmlerden meydana gelen ve “Hayatımı Değiştiren Filmler” adını taşıyan bir seriyi sizlerle paylaşmak istedim.

Serinin ilk filmi General Patton!

Yönetmenliğini Franklin J. Schaffner’in yaptığı, başrollerini George C. Scott ve Karl Malden’in paylaştıkları 1970 ABD yapımı filmi, sadece savaş yapıtı olarak görmek yanılgıya düşmek olur. Savaşın acımasız yönü, biyografik ve tarihsel ögelerle nerdeyse kusursuz bir biçimde filme dengeli olarak dağıtılmış. 170 dakikalık bu sinema şöleni bittikten sonra bıraktığı derin izler, hayatınızı belki de yeniden gözden geçirmenize neden olacak.