bildirgec.org

jim jarmusch hakkında tüm yazılar

Mystery Train (1989)

queennothing | 20 November 2011 13:44

Özgün tarzıyla gönüllere taht kuran Amerikan yönetmen Jim Jarmusch‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Mystery Train“, 1989 senesinde gösterime girdi. Senaryosu yine Jarmusch tarafından yazılan filmde Masatoshi Nagase, Youki Kudoh, müzisyen Screamin’ Jay Hawkins, Rufus Thomas, Jodie Markell, İtalyan aktris Nicoletta Braschi, Sy Richardson ve Tom Noonan gibi isimler rol alıyor. 3 Milyon Dolarlık bütçeyle tamamlanan film, Cannes Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü kazanırken, Altın Palmiye’ye de aday gösterildi.

Broken Flowers (2005)

queennothing | 08 December 2009 15:11

Amerikan yönetmen Jim Jarmusch‘un yönetmenliğini üstlendiği 2005 çıkışlı “Broken Flowers“, komedi altyapılı bir yalnızlık filmi. 1950, Amerika doğumlu aktör Bill Murray‘ın başrolünde yer aldığı filmde Fransız aktris Julie Delpy, 1958, Amerika doğumlu aktris Sharon Stone, Oscar Ödüllü İngiliz aktris Tilda Swinton, Chloë Sevigny, Jeffrey Wright ve Jessica Lange rol almakta.

Birkaç senedir birlikte yaşadığı kızarkadaşı Sherry’nin kendisini terketmesiyle suskunlaşıp, içine kapanan Don, her ne kadar hayatında köklü bir değişiklik meydana gelmiş olsa da, olanlaara karşı kayıtsızdır. Ancak Don, aradan geçen birkaç normal günün sonrasında evine gelen bir mektup ve Don’un yerine de heyecanlanan yan komşu Winston sayesinde hayatına yepyeni bir ‘aksiyon’ katacaktır.

Down by Law

uuuucar | 23 June 2009 10:34

Film afişi
Film afişi

Amerikan bağımsız sinemasının yapıtaşı, babası ve bugün bu kadar değer görmesinin en büyük nedenlerinden biri Jim Jarmusch’un yazıp yönettiği bir yol filmi. Yol filmlerini moda haline getiren alt sınıf Amerikalıları anlatan üst düzey bir film. Hollywood’un binlerce testle, veriyle, tezle, deneme-yanılma yoluyla oluşturduğu kurgusal matematiğine baş kaldıran asi adam Jim Jarmusch’un rüştünü ispatladığı bu filmde Tom Waits, John Lurie ve Roberto Benigni başrolü paylaşıyor. Filmin konusu; DJ Zack (Tom Waits) ve kadın satıcısı Jack (John Lurie)’in işlemedikleri bir suçtan dolayı hapise giriyorlar ve orada İtalyan göçmen Roberto (Roberto Benigni) yle tanışıyorlar. Roberto berbat ingilizcesiyle onları eğlendiriyor ve bu iki adamın arasında arabulucu pozisyonunu üstleniyor. Üç kafadar Roberto’nun sayesinde hapisten kaçıyorlar ama bir türlü yolu bulamıyorlar. Ormandan, bataklıktan geçiyorlar ve sonunda toprak yolu buluyorlar. Burada onları özellikle de Roberto’nun yaşamını değiştiren bir olay gelişiyor. Film ana hatlarıyla, Amerikan yaşam tarzını ve çok uluslu bir toplum olmanın üzerinde durarak önemli mesajlar veriyor.
linkler:
Film için;http://www.downbylaw.com/
(imdb)
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=Down+by+Law (ekşi sözlük)

the limits of control

schizophrenia13 | 13 March 2009 13:02

the limits of control
the limits of control

jim jarmusch‘un son filmi the limits of control, suç filmleri arasına bu sene katılanlardan bir tanesi. başrolünü isaach de bankolé‘nin sırtlandığı film, ispanya’da gerçekleşmek üzere olan bir suç hikayesini anlatıyor, kahramanımızın rüya ve gerçeklik arasında gelip gittiği filmde olayları gizli saklı gerçekleştirirken tüm ispanya’yı adımlıyor.

the limits of control
the limits of control

çekimleri madrid, seville ve almeira’da gerçekleşen filmin kadrosunda bill murray, tilda swinton ve gael garcía bernal gibi bağımsız yapımlarda yeralmayı seven oyuncular da mevcut. filmin fragmanına şuradan ulaşılabilir.

Night On Earth

uuuucar | 21 February 2009 10:20

Film afişi
Film afişi

Jim Jarmusch‘un yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını yaptığı yani herşeyiyle tam bir Jim Jarmusch filmi. filmde farklı şehirlerdeki taksi şoförlerinin bir gecede yaşadıkları olayları ve onların dertlerini eş zamanlı olarak izleriz. Los Angeles, New York, Paris, Roma ve Helsinki deki taksicilerin dertlerini o şehirlerin yapılarını, ara sokaklarını ve insanlarının karakterlerini Çehovvari bir yapıyla oldukça yalın, sade bir şekilde gözlerimizin önüne seriyor.Büyük oyuncularla yapılmış minimalist bir film de diyebiliriz. Özellikle Winona Ryder‘ın performansı oldukça iyi. Tabii canlandırdığı karakterde ona oldukça uygun bir karakter. Bunun dışında Roberto Benigni‘nin canlandırdığı karakterde oldukça eğlenceli ve ona uygun. Fakat bunların yanında benim en çok beğendiğim bölüm Helsinki de geçen bölümdür.

Coffee And Cigarettes

biOss | 21 May 2008 11:46

Coffe And Cigarettes - Afiş
Coffee And Cigarettes – Afiş

Diyelim arkadaşınız ile buluşmak için bir kafeye gittiniz. İçeri girdiniz ve arkadaşınızın yanında tanımadığınız birisi var. Oturdunuz masaya, hoş sohbet muhabbet vs. Ardından arkadaşınızın telefonu çaldı, işi çıktı ve size 1 saate kadar geleceğini söyledi, gitti. Şimdi masada hiç tanımadığınız ve belkide konuşmak istemeyeceğiniz birisi ile başbaşa oturuyorsunuz. İşte Jim Jarmusch da bu konuyu işlemiş filmde. Yönetmen kısa skeçler halinde ünlü simaları bir masa etrafında biraraya getirerek o sıkıntılı anları izleyici açısından eğlenceli hale getiriyor.

Dead Man (Ölü Adam)

baykush | 05 May 2008 17:16

deadman
deadman

Bu 1995 yapımı Jim Jarmusch filmini İstanbul’da ilk kez sanırım 1996 film festivali kapsamında izlemiştik.

Dead Man 19. YY’ın 2. yarısında William Blake adlı genç bir muhasabecenin kanunun adaletin henüz uğramadığı vahşi batının en uç noktalarından birine bir iş başvurusu için gitmesiyle hayatının değişmesini konu alır. Başvurduğu yerin ondan önce bir muhasebeci aldığını öğrenen William Blake ne yapacağına karar vermeye çalışırken kazayla birini öldürür ve çözümü geldiği yer olan doğuya değil vahşiliği ve acımasızlığı bünyesinde barındıran batıya yönelir. Olayların gelişiminde bu basit muhasebeci adam vahşi batının çarkları arasında acımasız bir katile dönüşür. Daha doğrusu dönüşmez de dönüştürülür.