bildirgec.org

ie6 hakkında tüm yazılar

Web Tasarımcıları için Faydalı 5 Araç

angelsdemos | 07 October 2010 12:36

Web tasarım işi oldukça uzun sürebilir. Bu yüzden yapılan birçok uygulama bulunmakta. Bu uygulamalar size zaman kazandırmakla beraber birçok açıdan da yardımcı oluyorlar. Aşağıdaki ücretsiz uygulamaları siz de kullanabilirsiniz.

Flowplayer

Web sitenizde bulunan videoları kullanışlı ve ücretsiz bir flash arayüz olan flowplayer ile yayınlayabilirsiniz. FLV, SWF, MP3, MP4, H.264 video, JPG, PNG gibi formatları destekliyor. ayrıca video içeriğine reklam yerleştirebilme, çalma listeleri oluşturabilme, tam ekran gibi birçok özelliği bulunmakta. Ücretsiz sürümünü kullandığınız takdirde sadece tam ekran modunda sağ alt köşede Flowplayer logosu olmasının dışında herhangi bir eksiği olmayan bu muhteşem arayüz, gpl lisansına sahip ve oldukça gelişmiş.

FancyBox

FancyBox, web sitenizde kullanabileceğiniz gelişmiş bir resim görüntüleme aracıdır. Web sitenizdeki resimleri tooltip şeklinde büyük veya orjinal halini ziyaretçilerinize gösteren bu uygulamayı isterseniz galeri şeklinde de kullanabilirsiniz. swf, iframe gibi desteğe de sahip olan uygulama, oldukça kolay bir kullanıma sahip.

Wordpress için yapılmış bir eklentisi de bulunmakta.

IE Tester ile sayfalarınızı test edin

Yavzas | 04 June 2010 16:16

web tasarımcılarının en büyük sıkıntılarından biriside tüm browserlar ile uyumlu tasarımlar oluşturmak. bitti denilen bir site başka bir browsarda denendiğinde sonuç hayal kırıklığı olabiliyor. Bunların en başında sorunlu kardeşler olarak akıllarda yer etmiş olan ie serisi gelmekte. özellikle ie6 tam bir baş belası olarak hafızalara kazınmış durumda, her n kadar günümüzde kullanım oranı azalmış olasada hâla azımsanmayacak bir çoğunluk ie6 kullanmakta ve da ister istemez tasarımcının tasarımlarını ie6 uyumlu hale getirmesini gerektirtmekte…

Microsoft’tan Chrome Kullanıcılarına Uyarı

angelsdemos | 16 April 2010 12:18

Google‘ın popüler internet tarayıcısı Google Chrome ile MSN Video Player‘a giren kullanıcılar hiç beklemedikleri bir uyarı ile karşılaşıyorlar. Microsoft‘un hazırlamış olduğu bu uyarı Google Chrome kullanıcılarını daha güncel bir tarayıcı olarak nitelendirdikleri Internet Explorer 8 veya Firefox 3 kullanmaya davet ediyor.

Google Chrome‘un en güncel sürümü kullanan kullanıcıların bile karşılaştıkları bu uyarıda tam olarak “Daha güncel bir internet tarayıcı kullanın” yazısı ile karşılaşıyorlar.

Sadece Internet Explorer 8 ve Firefox 3‘ü kullanmasını tavsiye eden Microsoft ekibi aşağıdaki uyarıda bulunuyor;

MSN Video’nun sunabileceklerini en iyi şekilde tecrübe etmek için Internet Explorer 8 ya da Firefox 3 gibi daha güncel tarayıcıları tavsiye ediyoruz.

IE 6’nın Cenazesi Kaldırıldı

angelsdemos | 10 March 2010 12:17

Microsoft‘un popüler tarayıcısı Internet Explorer 6‘nın cenazesi geçtiğimiz günlerde kaldırıldı. Törene Internet Explorer geliştirici ekibi, töreni yapan web tasarım şirketi ve rakip birçok tarayıcı katıldı.

Amerika’da Aten Design adında bir web tasarım şirketi Internet Explorer 6 için cenaze töreni yapmaya karar verdi. Fakat şirket bu tarayıcının gitmesinden üzülmek yerine oldukça sevinçli. CSS ve JavaScript uygulamalarının IE6‘da oldukça sorunlu çalıştığını söyleyen şirket çalışanları töreni “Öldü de kurtulduk” şeklinde yorumluyorlar.

Internet Explorer 6’ya destek, çıkışından 8 yıl sonra yani 1 Mart 2010 tarihinde resmi olarak kesildi. Google artık Google Docs ve YouTube gibi birçok uygulamasını IE6‘ya göre tasarlamayacak ve uygulamaların uyumunu kontrol etmeyecek. Ancak IE6 hala pazar payının 20%‘sini elinde bulunduruyor.

İşin İçine CSS Katınca Neler Olur?

admin | 22 July 2009 13:47

Merhaba sevgili okurlar;

Sizlerle bugün?!? Yasemin’in penceresi gibi bir program sunmaya başlamadım değil mi. Baştan alalım:

Herkese selamlar,

Yazı dizilerimin devamına biraz da css katmak istedim. Css’in verdiği o rahatlığı öğrenince, insan hiç tasarımı kasmıyor. 1 saatte yaptığı iş 10 dakikaya iniyor bazen. Onun için css önemli bir konu.

Bugün sizlere anlatacağım konular :

  • float ve clear’ın kullanımı
  • overflow nedir?
  • CSS 3’le beraber gelenler ve nerelerde işe yarayacağı
  • CSS’i IE de kullanırken bize az da olsa kolaylık bir yöntem.

Bugünlük bu kadar konu yeter sanıyorum. Hemen girişimizi yapalım :

Internet Explorer 6’ya ölüm

janktp | 03 July 2009 15:34

günümüzde web tasarımcıların en büyük çilesidir. Browser farklılıkları.. Bunların en başındada ie6 uyumsuzluğu geliyor… internet Explorer 6 nın üstündeki sürümlerde doğru gözüken web siteniz internet explorer 6 kullanan bir bilgisayarda açıldığında karşınıza bir kabus çıkması hiçte şaşırılacak bir durum değil.. Bilinçli kullanıcılar tarafından belki bu sıkıntıyı yaşamayacaksınız ama önemli olan zaten bilinçsiz kullanıcılara hitap edebilmek. internet kullanıcılarını fazlası update nedir bilmiyor ve doğal olarak windows kurulduğundaki ayarlarıyla devam ediyor. Teknolojinin her dakika ilerlediği dünyada yenilikçi olmak gerek. Bilinçsiz kullanıcıların yenilikçi olabilmesi açısından çok güzel bir script geliştirilmiş. Sayfanıza gelen kullanıcı eğer internet explorer’ın 6 versiyonunu kullanıyorsa. Sayfanız kullanıcıya bir mesaj veriyor ve ie 6 nın son versiyonunu yüklemesi için bir sayfaya yönlendirme yapıyor. Designer lar için belkide rahatlatıcı bir durum olabilecek bu :).. Çünkü bu sorunu fazlasıyla yaşayanlardan biride benim.

Tarayıcı Sorunlarını Çözen jQuery Eklentileri

pinkfloyd | 13 April 2009 09:47

Mümkün olduğu kadar CSS kullanılması gerektiğini öneriyoruz ve genellikle bunda da başarılı oluyoruz. Modern tarayıcıların CSS için çok iyi desteği bulunuyor, en azından anahattınızı ve sunumunuzu düzenlemek için CSS kullanmanıza yetecek kadar destek içeriyorlar. Ancak bazen bazı sayfa elementleri farklı tarayıcılar üzerinde farklı görünmektedirler. İşte bu yüzden biz de bugünkü yazımızda farklı tarayıcılarda görünen sorunları giderecek 15 jQuery çözümünün yanısıra size bazı güzel tarayıcı efektleri verecek jQuery eklentilerini listeleyeceğiz.

1. Internet Explorer’da DD_Roundies İle Yuvarlatılmış Köşeler Kullanabilmek

Ne yazık ki CSS3 border-radius şimdilik sadece Safari ve Firefox tarafından desteklenmekte olup, Internet Explorer gibi tarayıcılar üzerinde kare köşeler kullanmak zorunda kalıyoruz. DD_Roundies kütüphanesi yuvarlatılmış köşeleri Internet Explorer üzerinde sorunsuzca kulanabilmemizi sağlyor. DD_roundies, tıpkı jQuery gibi, seçicilerle birlikte çalışıyor ki bu sayede jQuery UI’nin CSS Çatı sınıflarını hedefleyerek DD_roundies’i jQuery UI üzerinde sadece birkaç satırlık kısa kodla uygulayablmemimizi sağlıyor.

tasarımınızı tüm IE sürümlerinde test edin

sott | 13 February 2009 10:58

Şu zamanda bile halen insanlar IE6 kullanırken bu sorun tüm web tasarımcılara css kodlayıcılara çok büyük zaman kaybettiriyor.
Tabiki biz tasarımcıların bilgisayarlarında IE7 ve FF kurulu oluyor, bende üç gün önce ie7 ye geçmek zorunda kaldım gerçekten 3 gun zaman kaybettim özellikle “Div içerisinde transparan background” sorunu yüzünden…

Şimdi IE6 bilgisayarımızda yüklü olmasa bile işimize yarayacak bir program var adı IETester bu program sayesinde Internet Explorer ın tüm versiyonlarında CSS testi yapmanız mümkün…

sennheiser ie6/cx6 travel & ie7 & ie8

schizophrenia13 | 29 November 2008 10:59

sennheiser ie8
sennheiser ie8

sennheiser’ın saf profesyonel performans sloganıyla duyurduğu yeni ie serisi 3 farklı kulaklıktan oluşuyor: ie6 / ie7 /ie8. cx6 travel adını taşıyan modeli ise ie6 ile aynı teknik özellikleri farklı tasarımla sunuyor.

sennheiser ie7
sennheiser ie7

kulaklıkların bazı özellikleri ise şöyle:

Css Aşağı Açılır (Drop-Down) Menüler

filezza | 26 November 2008 09:12

free css drop-down menu
free css drop-down menu

Tomas Bagdanavicius tarafından geliştirilmiş ve ücretsiz olarak sunulan, aralarında NVIDIA.com, Adobe.com, MTV.com sitelerinin menü örneklerinin de yer aldığı, Aşağı Açılır (Drop-Down) css menüler, hız, kullanım ve düzenleme esneklikleri ile site menüleriniz için güzel alternatifler olacaklar.

NVIDIA.com sitesinin menü örneğini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

NVIDIA.com horizontal improved css drop-down menu
NVIDIA.com horizontal improved css drop-down menu